Hangi Mangayı Okuyorsunuz?

Claymore’u lisedeyken okumuştum ama bazı sahnelerini hala hatırlıyorum. Animeyi bir türlü izleyemedim ama youtubedan Teresa vs Priscilla savaşına baktım tam mangaya uygun yapmışlar. Kalbim küt küt attı izlerken. Müzikleri de çok etkileyiciydi bu yaz izleyeceğim umarım belirttiğim nedenlerden.

İçime oturan tek şey Isley karakteri mangada da çok kısa kalmıştı bence çok çabuk harcandı ada resmen harcandı yani senaryoya tek katkısı adı R ile başlayan çocuğun -adını hatırlayamıyorum- kılıç eğitmeni olmak olmamalıydı :frowning:

3 Beğeni

Fullmetal Alchemist
78.bölümüne geldiğim manga serisi. Açıkçası kült bir eser beklerken ciddi hayal kırıklığına uğradım. Oldukça basit bir şekilde gidiyor. Karakterleri basit, sahneleri ve ana fikirleri fazla shounenvari bir basitlikte, anlatımda da bir farklılık sunmuyor, işleyiş de aynı biçimde basitin ötesinde değil. Umarım finale doğru bende daha iyi bir izlenim uyandırır. Şu anki hali ile bende 7’den öte bir deneyim değil.

2 Beğeni

Shounen bir seriden nasıl sahne ve fikirler bekliyorsunuz ki?

1 Beğeni

Öncelikle beni cevaplayarak yazmanız daha iyi olur yoksa cevap verdiğiniz kişi bildirim almayacağı içim hiçbir vakit görmeyebilir. Sorunuza gelirsek daha net bir cevabı yok. Daha etkileyici sahneler ya da fikirler denebilir. Shounen gibi hissettirmediği için iyi olduğunu söyleyen bir arkadaştan dolayı biraz o yönden de bir beklentim olmuştu ama asıl sebep bu. Mal’da en yüksek puana sahip mangalardan biri bu manga ve anime adaptasyonu için gelmiş geçmiş en iyi anime olarak kabul ediliyor demek abartı da olmaz. Bu durumda bende belli bir etki bırakabilcek bir hikaye görmeyi bekliyordum. Tutarlılığını her daim olmasa da korusa da her ne kadar, yine de hayal kırıklığı oldu.

@MrSakal FMA ilk başlarda klasik shounen gider, sonlara doğru öyle derinleşir öyle derinleşir ki anlamak için çaba harcarsınız. Böyle çok shounen var önce tipik shounen gidip sonlarında veya ortalarında aşırı derinleşen. Berserk de mesela conviction arcın sonuna kadar aşırı karanlık bir mangayken oradan sonra esprilerin havada uçuştuğu bir yapıma döndü.

Bir hafta önce Tokyo Ghoul ve Tokyo Ghoul:Re’yi okumayı bitirdim. Mangada mangaka okuyucuyu detaya boğmuş, zevkinize göre hem iyi hem kötü. Bana hoş geldi çünkü verdiği Gul sisteminden (özellikle)Taş-Kağıt-Makas Sistemli Sıra Tabanlı JRPGler, FRPler, TCGler bir dünya dolu içerik çıkar. Gayet sömürülebilecek kompleks bir sistem kurmuş. Animesini yıllar önce izlediğimden hatırlayamıyorum o yüzden karşılaştıramayacağım. Çizimler konusuna gelirsek herkesin hoşuna gidemeyecek bir sanat üslubunda çizmiş, çizimler kötü diyorsanız tamamen üslubu beğenmemenizdendir, yoksa kendi üslubu dahilinde çizimler gayet başarılı.

Kaptan tsubasa magalarını okuyan var mı.

1 Beğeni

Kuroshitsuji ve Beelzebub elimdeki serilerim. Bleach ve narutoyu ise bir bitiremedim. Sorun tamamen benim tembelliğim tabi. Liar game’ e başlamayı düşünüyorum şu sıralar ama bu gidişle fazla açılacağım gibi umarım önünü alırım :smiley:

2 Beğeni

Liar Game öneririm. Okuması keyifli bir seri.

3 Beğeni

Hemen baslamak istedim şimdi😃 death note’ u çok severim ilk göz ağrım olur kendisi. Arkadaşım bu onu sollar diyince baya bir beklentim oluştu.

2 Beğeni

Animesini çok sevdiğim Nanatsu no Taizai mangalarını basılı olarak takip etmeye başladım. İlk sezonu izleyeli çok uzun zaman olmuş çünkü ilk ciltteki mızrak fırlatma sahnesi dışında hiçbir yeri hatırlayamadım. Çok hoş bir shounen anime olduğunu ve güç dengelerinin iyi olduğunu düşünüyorum -Meliodas dışında ama o baş karakter zaten- teması da ortaçağ ve yedi ölümcül günah olunca toplamaya değer dedim.

Animeyi gerçekten iyi yapmışlar, mangadan en ufak bir sapma yok sanırım. Çizimlerini de beğendim, diğer çiltleri almak için sabırsızlanıyorum. Bilgisayardan okurken bu kadar net değildi, üçüncü sezon başlamadan önce bir merakımı gidereyim demiştim resmen kör oluyordum :sweat_smile:

5 Beğeni

Ne guzel bir başlık açılmış :smiley: ama bu kadar az bir şeyler yazılmış olmasına şaşırdım. Ne manga canavari insanlar var arkadaşımdan biliyorum adam günlük 10 cilt atmazsa rahat edemiyor.

@Karahayalci diğerlerine kıyasla demek istedim bende tarayıcıdan okuyorum :smile::smiley:
O da tarayıcı üzerinden okuyor. Son zamanlarda durgun beni çok şaşırtıyor. Tatlı bir manga olan Yotsubayi öneririm bu arada . :+1::blush:

@Karahayalci sen bir de beni gör :sweat_smile::sweat_smile: bleach bir yerde naruto diğer yerde one piece’i söylemiyorum şimdiden baya saydım aklıma hâlâ geliyorlar en iyisi susayım :joy:

2 Beğeni

Ben daha çok bilgisayardan okuma taraftarıyımdır ama Nanatsu no Taizai cidden zorlamıştı beni. O yüzden One Piece’i falan haftalık takip ederken -gerçi bir aydır okumadım sanırım- Yedi Ölümcül Günah’ı almayı tercih ettim. İstediğim tüm mangaları almaya kalksam hele günlük on cilt falan bir kere bütçe dayanmaz :woozy_face:

Yorum sayısı bence az değil ya, üşeniyor olabilirler benim gibi.

Edit: Yanlış okumuşum, günlük on cilt okumaktan bahsediyormuşsunuz günlük on cilt satın almak olarak anlamışım :rofl:

1 Beğeni

One Punch Man 11 oldu, Bleach 7 oldu ve sanırım Titana Saldırı’ ya başlayacağım başlarsam eğer. :slight_smile:

2 Beğeni

Titana Saldırı güzel bir seriydi, katılıyorum kararına. Ama 80li bölümlerde kaldım devam edesim gelmiyor bir türlü :frowning: İlk animesini izlemiştim, ikinci sezon çıksın diye gün saydım onu da izleyemedim.

@_Ged son zamanlarda her mangaya yaptığım gibi onu da yarım bırakırım herhalde :smile:

2 Beğeni

Girls’ Last Tour

İki genç kızın -genç kız diyorum ama yaşları belli değil- kıyamet sonrası dünyada eski medeniyetin kalıntılarını araştırması ve varsa insanlara tekrar kavuşmaya çalışmasını anlatan, yer yer komedi ögeleri barındıran, kızların gün içinde yaşadığı zorlu maceraları anlatan bir manga.

Karakterlerin tezatlığı hoşuma gitti. Chito (siyah saçlı kız) insanın geçmişe olan özleminin yanı sıra iflah olmaz bir meraka sahip. Yuuri ise daha çok ne zaman yemek yiyeceğini düşünen, insanın daha çok hayvan içgüdülerine odaklanan biri, özellikle de geçmişle bağı zayıf: Her şeyi çarçabuk unutmaya meyilli.

Manga anladığım kadarıyla geçmişin önemi ve geleceğin yanında geçmişin de korunması üzerinde duruyor. Chito sık sık geçmişten bahsediyor. İki ana karakterimiz de bu cümlenin etrafında uyumlu dinamikler sergiliyorlar.

Okurken sık sık “Şimdi ne olacak?” “İnsanlara ne oldu?” “Yemek bulabildiler mi?” gibi sorular soruo durdum. Bana göre sürükleyiciydi.

Pek çok temanın irdelenmesini yapılıyor, kızlar kendilerini kıyamet dünyası bağlamında anlamlandırmaya çalışıyorlar.

Öneririm. Vaktinize değer, eğer buruk finali ve cevapsız bırakılan bazı önemli soruları pek kafaya takmazsanız. Yine de kendiniz okuyup kendiniz değerlendirin. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

20th Century Boys’a başladım dün gece. Henüz bir chapter okudum ama şimdiden sevdim. Okulu rocknroll’un ele geçirdiği kısma bayıldım :smile: Şimdilik sadece gece uyumadan önce bir iki chapter okuyacağım malum finaller… Buraya da tarih düşmek için yazıyorum, volume volume incelemeyi düşünüyorum bakalım, okuyup sevenler varsa tartışırız hoş olur :slight_smile:

3 Beğeni

Başkalarının hayatında güzel şeyler oluyor. Daha kafanız yanacak. İyi okumalar.

1 Beğeni

Tokyo Revengers

Dün sınavdan çıktım ve akşamında sınav sonrası için kurduğum bir sürü planı bir kenara itip hayat pınarım olan manga okuma uygulamasına atladım. Mangayı anasayfada güncellenenler kısmında gözüme çarptığı gibi okumaya başladım. Tanıtımları okumak her zaman hatadır. İki üç bölüm okumadan hiçbir mangayı anlayamazsınız. Kitap için de olsa, manga için de, anime için de hep aynıdır.

Bu sefer kaldırdığım taşın altından cevher çıktı. Bazen insanların böyle mangalardan neden her yerde bahsetmediğini düşünüyorum. Neden manga gündemlerimiz güncellenmiyor? Yıllardır her yerde aynı tavsiyeler, aynı listeler. Biraz bunları düşünüp içerledim.

Motorsiklet çeteleri ve serserilik üzerine kurulu bir zaman yolculuğu teması mevcut. Atmosfer olarak Holyland’i örnek verebilirim. Bu kadarı size yeter.

Monster’ı okuyup beğendim ve sonundan memnunum. Sizce Another Monster’ı da okumalı mıyım.Johan çok yüksek ihtimalle kaçtıktan sonra kötülük yapmayı bıraktı. Bunu destekleyen bir sürü detay var. Durum böyleyken ne işleyebilirler ki? Manga olmadığını biliyorum ama bir manganın devamı diye burada sorayım dedim.

1 Beğeni