Hangi Seriye Başlamalıyım?

Arkadaşlar şu an okuma listemde 3-4 tane bilimkurgu (seri değil ayrı ayrı kitaplar) ve 1 tane de polisiye kitap var. Bunları bitirince fantastik bir seriye başlamak istiyorum. Aşağıdaki serilerden hangilerini tavsiye edersiniz? Zamanla hepsine bakmak isitiyorum da ilk önce hangisini tavsiye edersiniz?

1-)Diskdünya (1. kitabı şu an elimde fakat okumak için erteledim biraz. Eğer buna devam et derseniz 4-5 kitabını daha alacağım)
2-)Barut Büyücüsü
3-)Vakıf Serisi (İthaki yayınlarını düşünüyorum çünkü daha önce hiç Asimov okumadım. ithakiden başlamak iyi olur devamını getirmek açısından)
4-)Harry Potter (yanlış görmediniz evet Harry Potter. Bu seriyi daha önce hiç okumadım)
5-)The Witcher
6-)Sissoylu
7-)Otostopçunun Galaksi Rehberi
8-)Elric Serisi (Micheal Moorcock)
9-)Kralkatili Güncesi
10-)Tavsiye edeceğiniz Türk yazarlardan fantastik seri varsa onları da yazabilirsiniz.

1 Beğeni

Aslında Galaksi Rehberi diyecektim ama madem bu elinde var o zaman Diskdünya daha iyi olur. İkisi de kardeş gibi ama Galaksi Rehberi biraz daha gerçeküstü mizah ve yazarına özgü bir havada takılıyor. Çok edebilik bekleme ama güldürüsü bol. Diskdünya ise daha ağır ve entellektüel bir mizaha sahip. Onda da kahkaha atarsın ama çok absürt olaylar karşına çıkmaz

1 Beğeni

Vakif serisi artik bir klasik. Son yillarda cok bilimkurgu okudum ama hala benim icin en iyisi Vakif. Bilimkurgu zaten seviyorsan oradan basla.

Ikinci olarak favorim Sissoylu tabi ki. Sanderson cunku.

Daha kisa ve eglenceli birseyler ariyorsan Witcher.

Kralkatilinie sakin yaklasma, pisman olursun. bitmiyor o seri.

4 Beğeni

Vakif karisik degilde her basimda kitap isimleri degisiyor sanirim. O yuzden biraz kafa karistiriyor.

Ben 5 kitap diye hatirliyorum. Ama emin degilim. İthaki versiyonu bence iyi. Robot serisi gerekli degil ama ayni hikayenin yuzyillar oncesinde geciyor.

Duzeltme: 7 kitapmis. En azindan benim okudugum baski oyleymis.

Türk yazarlardan okumak istersen öncelikle Perg Efsanelerini tavsiye ederim.
sonra ise fantastik dünyanın bir parçası olduğun için Harry Potter serisini okumalısın:D bir köşede kimseye çaktırmadan :wink: ( tabi ki şaka yapıyorum.) etrafımda filmlerini izlememiş insanlar var hala:D

2 Beğeni

Barut büyücüsünün 1 . Kitabını okudum seri hakkındaki beklentin şu olmalı:

bol bol aksiyon ,bazî yerlerde mantık hataları ve ateşli silahlar

Sissoylunun 3 kitabınızda okudum ve beklentin şöyle olmalı:

1. müthiş ,beklenmedik ,harika son
    2)nühteşem yaratılmiş bir evren
    3)òzgün hikaye (ilk başta özgün gelmiyebilir)
    4)özgün dünya
    Yani tek kelimeyle müthiş bir eseridir

Kralkatilinin 1. Kitabını okudum

1)akıcı ve ara sıra biyografik anlatım

2)özgün olmayan bir konunun özgün bir şekilde işlenmesi

3)karakter yaratımı çok kötü

Harry potter de ilk 3 kitap çocuk kitabıdır ama 4.kitaptan sonra konu derinleşiyor ,güzel kitaptır

Tavsiyem ya sissoylu yada kralkatili üzerine .

3 Beğeni

Kral katili onerip sonu gelmeyen bekleyise mahkum etmeyin arkadasi. Yaziktir.

Bu arada kizmayin ama harry potteri sahsen fantastik degil lafonten masallari turunde kabul ediyorum.

7 Beğeni

kendinizce kızılacak bir şey söylediniz fakat La Fontaine türünde olmak kötü bir şey değildir.:smiley: harry potter serisini mi yoksa la fontaine’ i mi küçük gördünüz anlayamadım:)

Cocuk masali demek istedim tam da anladiginiz gibi.

Kendi cocugum biraz daha buyuyup okumaya baslayinca alabilirim bile harry potter

Genç yetişkin türünde hata bazı yerlerde low fantasty dendiğini gördüm (evet bende inanmadım)

İhsan oktay anar kitaplarına bakabilirsin.İlla seri olsun diyorsan okuma ama yine de sen bilirsin.

1 Beğeni

The witcher biraz karışık geldi bana ama her şeye rağmen tavsiye ederim.

1 Beğeni

Türk yazar istiyorsan eğer , Alper Canıgüz’ün Oğullar ve Rencide Ruhlar’ına ve ardından Cehennem Çiçeğine en azından bir bakmalısın . Onun dışında ben Ejderha mızrağı , Ölüm Kapısı veyahut Harry Potter gibi serileri okumadım . Beni kitap okumaya başlatan ve okuduğum ilk kitap Rüzgarın Adıdır . ( Sizin deyiminizle Kralkatili ) Evet , belki son kitap gelmeyecek ve seri yarım kalıcak , sorun değil , bu kitap her zaman benim için özel olacak.

1 Beğeni

Türk yazarlardan değil de yabancı var.
Mitoloji fantastik karışımı bir şey.
Ares Limos Thanatos ve Reseph dörtlemesi. Larissa Ione.

Harry Potter’dan sonra okuyabileceğin en iyi fantastik seridir bana kalırsa.

2 Beğeni

Harry Potter serisini oku bence ilk 2 kitap biraz daha çocuksu ilerliyor yani çok bariz çizgi film gibi değil tabi :smiley: ama çok iyi bir fantastik seri tavsiye ederim ilk 2 kitap zevkli diğer kitaplar biraz daha ağır (yani ağır olması daha güzel) öyle yani tavsiye ederim 8 kitapdan oluşuyor biliyorsundur herhalde :smiley:

2 Beğeni

Ben Hobbit’ ten başladım Yüzüklerin Efendisi 1-2-3 ile bitirdim. Şimdi Ursula Guin ile devam ediyorum: Yerdeniz… :smiley:

1 Beğeni

ee uzun zaman geçti açalı hangi kitaba başladın veya hangisini bitirdin kaç tane bitirdin okuma sıran ne söyle :smiley:

Bu listenin dışında ama size yine de Farseer Üçlemesini önermek isterim. Pek okuyucusu yok kapakları vasat ama içerik gerçekten çok iyi.

Üsttekiler bizimkilerle aynı. Halbuki alttakiler ne kadar da güzel…

3 Beğeni
  1. İthakiden çıkmış olan Vakıf kitaplarını okudum. Kesinlikle klasik bir bilimkurgu , okunmalı.

2. Otostopçunun Galaksi Rehberi serisine yeni başladım ve ikinci kitaptayım. Bilimkurgu olmasıyla birlikte mizahi bir yapısı da var, yine önerimdir.

3. Witcher serisi bunlardan biraz ayrılıyor daha çok Yüzüklerin Efendisi tadında bir kitap. Oyununu da oynadığım için ben severek okumuş ve hemen bitirmiştim kitaplarını da.

4. Şahsi olarak Yerdeniz serisini çok merak ediyorum, ciltli versiyonu almayı düşünüyorum ama kararsızım hep.

1 Beğeni