Harry Potter Kitapları "Şeytan İşi" Oldukları İçin Bir Kilisede Yakıldı

(Emre Can Doğan) #22

Dertli’nin bir şiiri vardı: Şeytan bunun neresinde? nakaratıyla özdeşleşmiş. Tam ona uygun Aziz Nesin’lik olay. Bir kitap paganik metaforlar içerebilir, bu doğal. Bütün kitaplar sapına kadar Müslüman ya da Hristiyan olacak diye bir kaide yok. Ancak bu yüzden yakmak nedir. 15.yüzyılda mıyız? Aklıma Fin Kilisesi tarafından paganik bulunduğu için yakılan Fin halk edebiyatı eserleri geliyor, sonra o eserlerin hepsi daha güçlü bir şekilde geri döndü ve Fin kilisesi de bu eserleri desteklemek zorunda kaldı Rus işgaline karşı milliyetçi düşünce ekebilmek için.

Olayları 1500 yıl öncesi insanının cücük hayal dünyası ile çözmeye çalışırsak bizim de birçok masumu cadıdır diye, büyücüdür diye asıp kesmemiz, şu kitap şeytan işidir diye yakmamız, bilimin gerçeklerine de yüz çevirmemiz gerekir… Ama iyi ki böyle durumlar totaliter rejimler dışında görülmüyor… Dünyanın geneli bu tür aymazlıklara sırt çevirmiş durumda; biz öyle sanmasak da…

Ben kitap almaya, Ac/Dc albümü almaya para bulamiyorum adamlar para bulmayı bırak yakıyorlar.

Bu arada New Mexico Meksikanın başkenti degil miydi?

Amerika’nın bir eyaleti.

(çiğdem) #26

şeytan işi olarak görülmesi açıkçası çok garip nasıl bu düşünceye kapılmışlar anlamıyorum