Hayatın Amacını Bulduğunu Sanmak

Uzun süredir ne için yaşamalıyım diye soruyorum kendime. Her gün farklı bir yanıt buluyorum ama henüz beni tatmin eden bir yanıt bulamadım.

Ya siz? Hayatınızın amacı nedir?

Bunu sorgulayanlar yaşıyor, sorgulamayanlar ise taklit ediyor.

Biz robotlarız amacımız %1’lik kesime hizmet etmek ve robotlar kendilerine verilen süre boyunca bahsettiğiniz “anlam” veya “yaşamanın amacı”nı kavrayamaz.

2 Beğeni

Eğer söz hakkım olsaydı, doğum sıram gelince “İki dakika tuvalete gidebilir miyim?” diyerek başkasına bırakırdım.

Bir şey için yaşıyorum fakat bu şey nedir, bilmiyorum.

3 Beğeni

‘robot’ demek çok acımasızca geliyor. Burada bir araya gelmiş olmamız bile bence aksini gösterir.

1 Beğeni

Niye bize bunu biçmişlerse bunu yaşarız. Bu daracık alana hapsetmişlerdir belki bizi. Onların düşünmemizi istedikleri şeyleri düşünüyoruzdur, yapmamızı istedikleri şeyleri yapıyoruzdur.

son birkaç aydır bu konuda yanıldığımı anladım. Yani hayatta olmak güzel bir şey. Çok mutlu olduğum söylenemez fakat bu bir şans.

Bu bariz. Fakat belli bir olgunluğa eriştiği zaman insan, hayatına yön verebilir. Empoze edilen düşünce, davranış, ahlak, kültür her ne ise reddedebilir.

Lütfen söyleyin, böyle bir gezegende, böyle bir foseptik çukurunda yaşamak nasıl şans olabilir?

Dünya her zaman böyleydi ve böyle kalmaya devam edecek, biliyorum. O yüzden hepten varolmuş olmamak hissi bu dünyanın kendisinden daha çok umutlandırıyor.

3 Beğeni

Ben de yazacaktım ama arkadaşlar benden önce davranmış. Hayatın amacının bulunan değil elde edilen bir şey olduğunu düşünenlerdenim.

Cesaret edemiyoruz çünkü bahanelerimiz bitmiyor.

1 Beğeni

Böyle düşündükten sonra duyduğum bir müzik, okuduğum iki satır beni karanlık düşünceden alıkoymaya yetiyor.
Hepimiz aynı değiliz.Bunun bir süreç olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Soner Yalçın yazmış fakat öjeni konusunda onun fikirlerine katılmıyorum. Gerçekten bu hayatta güçsüzler ayıklanmalı ve yok olmalı. Çocuk yapmalarına da izin verilmemeli. Bu fikri ilk ortaya atan Platon’muş. (Sosyal medya/beğeni ilişkine ilham veren kişi olabilir) 20. yüzyıl boyunca bütün savaşlarda da sık sık denenmiş. Hitler-Stalin-Mussolini vb. bir sürü isim tarafından. Dolayısıyla savaşlarda bir deney yerine dönmüş. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar olmamış bu beceriksizler yine üremeye devam etmiş ve ortaya 21.yüzyıl çıkmış.

Komplo teorileri(komplo teorileri denilince kelimenin anlamı küçültülüyor artık olay o değil) okuyorsun ABD düşmanı felan oluyorsun ama bazen de adamlara hak veriyorsun “doğru”yu belki de onlar arıyordur. Ya da onların da bir yazgısı vardır. Ya da kendi yarattığımız bir sınırlı bir bilincin içerisinde bunlara cevap aradığımız için biz de sınırlı düşünüyoruzdur. Sonra uzaylı teorileri geliyor. Sonra yine bir şeyleri bir şeylere bağlamaya çalışıyorsun ama cahil olduğun için aklın almıyor. Belki de cahil bırakıldın. Cahil bırakıldıysak da bilgiyi aramıyorsak bu bizim suçumuz değil midir? Atalarımız ilk ayağa meyve toplamak için kalkmadı mı? Biz niye bilgi toplamak için kalkmıyoruz?

1 Beğeni

Tüm güzel şeylerin vebadan ve savaşlardan sonra çıkması gibi mi?

Belki de az kalmıştır tüm o güzel şeylere. Bazen de onu hayal ederek yaşıyoruz onu bari söndürmeyelim.

Sanat da acıdan doğuyor maalesef.

tamamının olmadığını söyleyebiliriz

1 Beğeni

Bilemiyorum. İnşa etmek fedakarlık, gözyaşı ve yaşam kırıntısı gerektirir.

2 Beğeni

Güzel günler gelecekse bile biz göremeyeceğiz. Yukarda bahsettiğin kontrolsuz çoğalma konusuyla ilgili dün birisi başka konuda video paylaşmıştı, izlediniz mi?

Hayır görmedim. Link atın isterseniz.

Çok karamsarsınız arkadaşlar! Umut her zaman vardır, onu sakın kaybetmeyin.

Hayatın amacı; mutlu ve huzurlu olabilmektir bence. Bunu sağlayan da anlamlı hedefler koymak ve bunların peşinden gitmektir. Sevgiyi de unutmamak lazım. Sevgisiz hiçbir şey olamaz. :smiley:

2 Beğeni

“Arada kalmış, çıkartsak rahatlayacağımız, ama adına yaşamak denilen bir kıymıkla doğuyoruz. Bazen çok derine batıyor, seni içine alıp sıkıyor ve sen nereye baksan önünde bir karanlıkla yalnız kalıyorsun.” diye, daha yeni twitter’a yazmıştım.

Ama amacımı biliyorum. Sadece giderken uzayan yol yoruyor beni. Yol biterse ardımdakiler ne olur diye düşünüyorum. Yolluğum da az mesela, bundan korkuyorum. Belirsizlik halinde bir ömür nasıl geçer, nasıl olur bilmiyorum. Umarım ileride buraya bakıp, “Ne salak şeyler yazmışım.” diyebilirim.

2 Beğeni