Her Yeni Güne Bir Yeni Kelime

Yeni kelime ve kelime kalıpları öğrenmeyi çok seviyorum . Eğer siz de seviyorsanız beraber kelime dağarcığımızı genişletip eğlenebiliriz :heart::raised_hand_with_fingers_splayed:t3:

MEYUS : Karamsar umutsuz
ZEVAHIR : Dış görünüm
:slight_smile:

16 Beğeni

MUHAYYİLE: Hayal gücü.
NÂRA YAKMAK: Ateşe vermek.
TAYF: Görüldüğü zannedilen hayali varlık, hayalet, ruh.

14 Beğeni

Beis : engel, sakınca :hugs::hugs:

9 Beğeni

Berkitmek: Sağlamlaştırmak, takviye etmek, tahkim etmek.

11 Beğeni

Lahza: An
(Geçen forumdaki söyleşisinde Merdivenler Kenti çevirmeni, “blink” kelimesine karşılık bulamadığını bu yüzden “an” yazdığını anlatmıştı. Keşke lahzayı kullansaydı dedim içimden)

Muvazene: Denge (Vezin kelimesinden geliyor)

10 Beğeni

Keske :))
Böylesi daha guzel ve anlamlı duruyor

4 Beğeni

NİRENGİ NOKTASI: Başlangıç ve hareket yeri.

9 Beğeni

SERVER: Bir topluluğun en ileri geleni, başkan, reis
Şikeste (Fars. şikesten “kırmak”tan şikeste): 1. Kırık, kırılmış, 2. teşmil. Mağlûp olmuş, bozulmuş, hezîmete uğramış.

7 Beğeni

CENUP: Güney.
ASABİYECİ: Sinir hastalıkları doktoru.

8 Beğeni

Ehvenişer: Kötünün iyisi. (İngilizcedeki lesser evil tabirinin hep dilimize oturan bir çevirisini aradım durdum, kötünün iyisi tam olmuyordu bence, varmış meğer)

10 Beğeni

Debdebe (Arabça) : Görkem, ihtişam
Debdebeli : Görkemli

Not: kelimelerin kökenlerini de yazarsak daha faydalı olabilir.

11 Beğeni

Mantıklı daha akılda kalıcı olabilir :slight_smile:

2 Beğeni

MUŞTULAMAK (Türkçe): Müjdelemek.

8 Beğeni

Mütereddit (arapca) : tereddüt eden karar vermekte zorlanan

6 Beğeni

Sertaharri: Başkomiser.

Cingöz Recai serisini okurken birçok eski kelime öğrendim. Meraklısı varsa tavsiye ederim.

@MelihAntepli Bu kelime biraz dişçi gibi olmuş :rofl: .

4 Beğeni

Bunu okuyunca aklıma bir anım geldi, sizle paylaşmak isterim:

Ankara olgunlarda Server Tanilli’nin kitaplarını sormuştum. Satıcı bana kalmadı dedi, sonra arkadaşına döndü, “sörvır tanilli. Geçen gelen eleman öyle diyor, sörvır tanilli” dedi, ben de yüzümde gülümseme ile arayışıma devam ettim :slight_smile:

9 Beğeni

Bende Sabahattin Ali okuyorum bu aralar. O sayede hoşuma giden kelimeleri yazıyorum buraya :slight_smile:

5 Beğeni

Amiyane (arapca) : basit, bayağı, sıradan . Avama ait .
Lâyemut (arapca ) : ölmez, ölümsüz, mahvolmaz

6 Beğeni

Günümüzde kullandığımız pek çok kelime yine Arapça kökenli. Bildiğim kadarıyla örnek vermem gerekirse; sabah, cümle, kitap Arapça kökenli kelimeler.

Ekleme: Sabahattin Ali kitapları okuyorum. Okurken ilgimi çeken kelimeleri buraya yazıyorum.

7 Beğeni

Münevver (Arapça): Tahsil, bilgi ve görgü sâhibi olan, fikrî meselelerle uğraşan kültürlü (kimse), aydın, entelektüel
Mutâbık (Arapça): Herhangi bir konuda karşılıklı olarak anlaşmaya varan, anlaşan
Mâlûm (Arapça): Herkes tarafından bilinen, öğrenilmiş olan (şey)

5 Beğeni