Hoşunuza Giden Tablolar

Louis-Philippe Crépin (1772, Paris – 26 November 1851, Paris)

4 Beğeni

(Resim, La cama inglesa; Ressam, Guillermo Lorca Garcia H.)

Sahibi uyanıkken vahşi tabiatlı düşün uysal/dostane ziyareti. Var olmak için sahibinden beslenmeyi ihmal etmiyor… Seviyorum bu tabloyu ya.

12 Beğeni

Dönüp dolaşıp yine Albert Bierstadt’ın tablolarında buluyorum kendimi. Her şeyi tam sevdiğim / istediğim gibi kullanıp resmetmiş. Bir ressam olmak isteseydim böyle tablolar yapmak isterdim. Böyle tonları ve manzara resimlerini seviyorsanız, Hudson River School ve Düsseldorf School of Painting okulundan çıkan ressamların çalışmalarına bakabilirsiniz. Hepsi birbirinden güzeldir.

Albert Bierstadt

12 Beğeni

Işığın kullanımı dikkat çekiyor. Yansımalar, parlaklık vb. farklı kullanılsa atmosfer önemli ölçüde değişir.

2 Beğeni

Stefan Koidl

18 Beğeni

6 Beğeni

Mark Maggiori

12 Beğeni

Atlının sağ kısmındaki bulutta bir yüz gizli gibi :slight_smile:.

1 Beğeni

Evet. :slight_smile: bulutlara bakarak ben de; dolunaya doğru başını hafifçe çevirmiş bir primat, resmin sol uçlarına doğru ise, avına yaklaşmakta olan aslan başı ve atlının hemen arkasındaki kanatlı dinozoru ileriye doğru uzatılmış minik pençesiyle gördüğüme eminim. :smiley:

2 Beğeni

Viktor Vasnetsov - Mahşerin Dört Atlısı

8 Beğeni

Açlık hangisi oluyor. Birde o gökkuşağı’nın altındaki de 5. atlı mı oluyor? :grinning:

Preveze Deniz Zaferi

4 Beğeni

Açlık soldan ikincisi. :blush: Beşinci atlıyı bilemiyorum. :joy:

John William Waterhouse - Circe Offeeing Cup To Ulysses (1891)

Aynada gözüken kişide Odysseus reyizmiş…

11 Beğeni

Ortaokulda Monte Kristo Kontu’nun kısaltılmış versiyonunu okumuştum, kapağa da bunu basmışlardı. Kafamda hikayeyle bu resmi bağdaştırmıştım. O yüzden aradan ne kadar zaman geçmiş olursa olsun bu tablo bana Edmond Dantes’i hatırlatıyor. :heart:

2 Beğeni

William Adolphe Bouguereau - Meleklerin Şarkısı, 1881

10 Beğeni

Shu Chen Li / Boats

15 Beğeni

Peter Paul Rubens - The Death of Hippolytus
Hippolytus, Theseus’un oğludur. Theseus, Phaidra ile evlendiğinde kadın Hippolytus’a aşık olur ama reddedilir. Bunun üzerine Hippolytus’un üzerine iftira atar. Theseus oğlunu cezalandırsın diye Poseidon’a dua ederek şehrinden sürer. Hippolytus arabasında sürgüne giderken Poseidon tarafından gönderilen boğaya benzer bir canavar tarafından öldürülür. Gerçek ortaya çıktığında Phaidra intihar eder. Resimde de denizden çıkan yarı boğa yarı balık benzeri yaratık tarafından Hippolytus’un saldırıya uğradığı an tasvir edilmiştir.

Antoine Caron - Apotheosis of Semele
Zeus’tan Dionysos’a hamile olan Semele, Hera’nın kıskançlığı yüzünden kandırılır. Hera kılık değiştirerek yanına gidip Zeus’un tanrısal görkemini ona göstermesini rica etmesi için ikna eder. Bunu Zeus’tan isteyen Semele, tanrıdan gelen şimşek ve yıldırımlarla yanarak ölür. Zeus, Dionysos’u alarak doğacağı zaman gelene kadar kendi baldırının içinde saklar. Resimde de kartal şeklinde tasvir edilmiş Zeus ve yanarak ölen Semele vardır.

Evelyn De Morgan - Demeter Mourning for Persephone
Demeter ve Zeus’un kızı Persephone, Hades tarafından kaçırılır. Demeter günlerce kızını arar ve Zeus’un Hades’e kızlarını alması için izin verdiğini öğrenir. Demeter kızının yasını tutmaya devam eder ve bu sırada toprak bereketsizleşir ve kıtlık başlar. Resimde de Demeter’in yastaki hali tasvir edilmiştir. Çökmüş olduğu yer çoraklaşmıştır. Bu olanlardan sonra Persephone’nin ilkbaharda yeryüzüne gelmesi ve kışın geri yeraltına inmesine karar verilir. Böylece Persephone’nin bulunduğu konuma göre değişen mevsimler oluşmuş olur.

10 Beğeni

4 Beğeni

Pietro Antonio Rotari - Girl With A Book

11 Beğeni

Michal Elwiro Andriolli (1836-1896)

6 Beğeni