House of the Dragon Yorumları 🐉

Aslında bi bakıma haklısınız ama bunun yerine daha çok benzeyen cast da seçilebilirdi. Yüz hatları aşırı farklı, 7-8 yaşında falan olsalar anlarım da yüzlerinin az çok oturduğu yaştalar bu kadar bariz değişim olması garip durdu

1 Beğeni

Hazır sezonu yarılamışken, bu yarı da zaman atlamasına denk gelmişken bende ufak bir analiz bırakayım bari. Ben diziyi pek beğenmeyen taraftayım. Çünkü bir yapımı dizi haline getirecek, derinlik katacak, önündeki birkaç sezona kaliteli bir temel olacak işleyişini göremiyorum şimdilik. Ama kitabı okuduğum ve yakın zamanda tekrar göz gezdirdiğim için bu durumu da gençlik kısımlarının 5 bölüm kadar işlenmesine bağlıyorum.

Ejderhalar asıl dansa buradan sonra başlayacak :smiley: Ben sonraki kısımlardan daha umutluyum. Asıl potansiyelin olduğu kısımlar buralar ve daha oturaklı bir işleyiş bekliyorum.

Dizide çok ciddi bir yan karakter eksikliği, yan olay örgüsü eksikliği, coğrafi derinlik eksikliği mevcut. Ellerine geçen 1-2 fırsat da vardı hatta ( Driftmark/Velaryonlar ya da Stronglar gibi ) Bu bölüm itibari ile ana olayların yılına da geçileceğinden yan karakterleri daha iyi işleme imkanları da artacaktır diye umuyorum. Yine de hikaye doğası gereği King’s Landing e ve birkaç kişiye çok bağlı tabi ki, ama birkaç sezonluk sürükleyici bir hikaye işlenmesi açısından bu çeşitlendirme yolu şart gibi.

2 Beğeni

Aslında cast bayağı başarılı bulunuyor ve beğeniliyor. Ben de beğenenler arasındayım. Targaryen görünümü herkese yakışmaz. Hem programı uyacak hem role yakışacak hem iyi oynayacak hem de birbirine benzeyecek oyuncular bulmak kolay iş değildir diye düşünüyorum. Böyle düşündüğümde iyi iş çıkarmışlar. Aslında asıl oyuncular büyümüş halleriydi zaten. En başından beri posterlerde büyük halleri vardı. Küçük oyuncuları uygun seçmek için ellerinden geleni yapmışlar bence.

dfgsdfg

8 Beğeni

Fenotip olarak özellikle iki Rhaenyra da müthiş tercihler gerçekten. Genç hali çok iyi oynamış umarım yetişkin hali de iyi iş çıkarır, benim asıl favorim o.

2 Beğeni

Oyuncu değişiklikleri çok başarılı olmuş. İkisini de daha önce başka yapımlarda izlemiştim ama bu kadar başarılı olacaklarını beklemiyordum.

Bu bölümde 10 yıl zaman atlaması olmuş. Olaylar çok hızlı gelişmeye başladı. Demek ki sezon finalinde kıyamet kopacak.

1 Beğeni
2 Beğeni

Tek sıkıntı aşırı hızlı geçmeleri… Tek sezonda mı bitirecekler diye korkmaya başladım artık. Keşke sindire sindire izleyebilsek.

2 Beğeni

Harwin Strong ve Rhaenyra, Daemon ile Laena nasıl yakınlaştı, aralarında nasıl bir bağ var görmek isterdim. Her şey çok hızlı oldu. Harwin’in gitmesine de Laena’nın ölümüne de üzülemedim. Harwin’ i biraz daha görmek isterdim. Criston Cole seni bir şey sanmıştım başta… Sevmiyorum artık seni. :d

Son bölümdeki detaylar üzerine yapılan yorumları ve bazı komik şeyleri şöyle paylaşmak istedim. 6. bölüm hakkında spoiler içerir.

Game of Thrones’un son sezonundan beri bir dizi üzerine yapılan haftalık paylaşımları takip etmiyordum. Çok beğenerek izlediğim diziler genelde bu kadar geniş bir kitleye hitap etmiyor maalesef. HoTD bu ortamı yeniden sağladı, en azından benim için. Özellikle fark etmediğim ayrıntıları bu sayede görmek hoşuma gidiyor.

Özet

09999

9999

6 Beğeni

Çoğunu çat pat anlayabildim. Gayet iyi yakalamışlar bu tür ayrıntıları. Teşekkür ederim bizimle paylaştığınız için.

Larys şimdilik rolünü en iyi oynayan bence. Tipi de muhteşem derecede uygun rolüne. Zaman atlamaları bolca var. Bu da dizinin benim açımdan nerelere gideceğini kestirememe neden oluyor. Yeni karakterler eskilerinden çok daha iyi. Harika seçimler.

1 Beğeni

Ne demek, heves edip paylaşmıştım zaten. :slight_smile:

Ben de yeni karakterlere hemen ısındım, harika oynuyorlar. Genel olarak oyunculuk çok iyi zaten. Larys, Criston ve Alicent beni fazlasıyla sinir ediyor, bu da ne kadar iyi oynadıklarını gösteriyor zaten. Bunu en son Joffrey ve Cersei’ye karşı hissetmiştim. (Son sezonun geçerli olduğunu varsayarsak Jon Snow’a da… :expressionless:)

Tek sorun bu bölümün fazla hızlı olmasıydı. En azından iki bölümde işleselerdi keşke. Harwin ve Laena’yı daha fazla görmek isterdim. Kitabı okumayanlar için yüzeysel kaldılar, özellikle Laena.

1 Beğeni

Ben diziyi komple unutmuşum. Bugün 4. bölümü izleyeceğim. Umarım sıkılmadan devamını getirebilirim.

1 Beğeni

Harwin Strong ve Robb Stark sizi asla unutamayacağım…

7.bölüm için çok heyecanlıyım. Çocuklukları sonunda geçti, büyük hallerini, daha doğrusu oyuncuları çok çok daha muhteşem buldum.

4 Beğeni
1 Beğeni

Yeni bölümü izlemeye anca fırsat bulabildim. Wow diyorum. En iyi bölümdü. Zaten bölüm oylamalarında da en yüksek puanı 7. Bölüm almış. Leanor’unolduğu kısım tahmin edilebilir olsa da çoğu kişi saşıracaktır eminim.

@W4YNE fragmanın ön görseli de ne bileyim çok mu ilginç? :joy:

4 Beğeni

Yorumlar az gelmiş, kimse izlememiş mi yoksa forumda beğenilmemiş mi acaba bu bölüm :thinking: Benim beğendiğim bir bölüm oldu ( galiba en beğendiğim ) ama yine de bir takım ciddi sıkıntıları var tabi.

Kitapta 1-2 satırla geçilen kısa kısa olaylara yarımşar saat falan ayırma durumumuz var :smiley: Sanırsam ki dizi hep bu şekil devam edecek, zamanla temponun artacağı ve olayların hızlanacağı beklentimi kenara koyuyorum artık. Bir de Driftmark atmosferini karamsarlaştıracağım diye görüntüyü kapkara vermeyeydiniz iyiydi. İlk yarım saat kör olduk :joy: .

Bölümün 2. yarısı itibari ile önce;

Önce Aemond arızalısının Vhagar’ı sahiplenmesi, sonrasında çocukların dövüşmesi ve gözünü kaybetmesi kısımlarını beğendim. Sonraki gerginlik ve Siyahlar/yeşiller ayrışmasının iyice şiddetlenmesi de hoş oldu.

Gerçi bu bölümle beraber dizinin işleyiş biçimindeki Rhaneyra’cılık arttı sanki, bunların hepsi sıkıntılı tipler aslında :upside_down_face: ama dizi seyirciyi biraz daha Rhaneyraya yakınlaştırıyor bakalım ileride dengeleyebilecekler mi.

Bölüm sonu itibariyle de kitap ile arasındaki ilk ciddi ayrışma da gerçekleşti.

Laenor’u öldürmediler, saçları kesip kaçak yaptılar :smiley:

Benim için sürpriz ama memnun edici bir ayrışma oldu, bakalım ileride nasıl kullanacaklar.

3 Beğeni
  1. Bölüm gündüz çekimiymiş, artık hangi görme sorunlu arkadaşın fikriyse çılgın bir karanlık filtresi uygulamışlar :smiley:
1 Beğeni

En beğendiğim bölümlerden biriydi. Kim haklı kim haksız tartışılır ama Vhagar gibi güçlü bir ejderhanın yeşillerin tarafına geçmesi yeşiller için çok büyük bir avantaj. Ayrıca Viserys’in son sahneye vereceği tepkiyi de görmek isterdim çünkü büyük olaydı.

Sezonun en iyi bölümünü 8. bölümle izledik (2 bölüm daha var gerçi) Her detayıyla çok iyiydi. :fire:

7 Beğeni

Henüz 4. bölümdeyim. İşleyen herkes 7 ve 8. Bölümün çok iyi olduğunu söylüyor. Bir şans daha verip de am edeceğim.