İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett

Bundan sahsen ben de rahatsizlik duyuyorum. Ama asil rahatsizlik duymama yol acan sey, bunlarin ne yazik ki pek cok toplumda an itibariyle yasaniyor olmasi. Kanim cekiliyor bazi yerleri okurken cunku bunlarin su anda bu topraklarda da yasandigini biliyor ve durdurmak icin hicbir sey yapamiyorum.

2 Beğeni

İşte sorun da burada. Ben okurken Arlen’in intikamlarını almasını, Leesha’nın becerisini gösterip inanlara yol göstermesini, Rojer’in küçük yaşta kaybettiği aile sıcaklığını yaşamasını istiyorum. Ama yazar karşımıza “Hayatta her şey istediğin gibi olmaz delikanlı.” diyerek olmadık saçmalıklar çıkarıyor.

İlk kitabı çok sevmeme rağmen ileriki kitaplarda seriye karşı cephe almamın sebebi de bu zaten.

Soru:

Ekşi s,Sözlük’de Arlen’in Jardir ile barıştığı spoilerini almıştım (seriyi bırakmamın asıl nedeni de buydu). Spoiler doğru mu yoksa Arlen Jardir’den intikamını aldı mı?

Cok iyi anliyorum. Seride ilerledigimde gelip tekrar yazacagim. Goruslerim degisebilir:) Simdilik bu durumun bir toplumsal yansima olduguna inaniyorum. Hos… bir cevirmen olarak cok fenalarini cevirmek durumunda kaldigimdan bu konudaki esigimin biraz yuksek oldugunu da itiraf etmeliyim.

Bu arada surprizbozan korkumdan bulaniklastirdiginiz kismi okumaya cesaret edemedim:) Kacinci kitabin surprizbozani oldugunu soylerseniz o kitabi okuduktan sonra gelip okurum:)

Birinci kitabın sonunda yaşanan olay hakkında aldığım spoiler ile ilgiliydi.

1 Beğeni

Bitince gelip bulaniklastirdiginiz kisma bakacagim. Umarim 1 hafta icinde:)

1 Beğeni

Ben 1. Kitabını neredeyse yarılamış birisi olarak ben öneririm. Cinseliğe hassasiyetiniz varsa okumayın. Bir de kitap türüne öyle çok fazla bir yenilik katmıyor,ama güzel kitap.

1 Beğeni

Tamamdır, çoktandır aklımdaydı, cinsellik rahatsız etmez o kadar yav? Ben irite olmam yani. Teşekkür ederim :slight_smile:

Benide rahatsiz etmiyor. Ancak abartmayada gerek yok bence. Herşey yeterli doz da olmalı.:stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Beğeni

Katılıyorum :+1:t2: (20 karakter)

1 Beğeni

Hatta şöyle ki; 1 ve 2. kitapları çeviren Mert Dengiz ile 3’ü ve 4’ü çeviren Kübra Tekneci arasında sanki bir otosansür (içsel) ya da kendindenci bir sansür var gibi. Orijinal metinlerde kitaplar arasındaki cinselliğimsi dil ve doku farkı, bu kadar değil sanki.
Ah şu herşeyi kendimize yontma hastalığından bir kurtulabilsek veya aynalamayı daha objektif süzebilsek.

1 Beğeni

Yok, yanlış olmuş biraz. Birinci kitapta yaşanan olayla ilgili denilmiş ama spoiler daha sonraki kitapları içeriyor. 4’ü bitiremeden bakmayın.

2 Beğeni

Iblis Türleri:

Özet

images%20(3)%20(1) images%20(1)%20(2)

Ates iblisi

images%20(6) indir%20(2) indir%20(1)

Rüzgar iblisi

Ağaç iblisi

Rockdemon

Kaya iblisi

indir

Kum Iblisi

2 Beğeni

Beşinci kitap geliyooor.

N11’de 4 kitaplık seti indirimli bulunca alıp giriş yaptım seriye, ilk kitabın ortalarındayım, oldukça akıcı gidiyor, elimden bırakamadığımdan metroda yürüyen merdivenlerden çıkarken takılıp düşmüşlüğüm bile oldu :slight_smile:

kitaptaki cinsellik üzerine birkaç şey söylemek istediğim için yazma ihtiyacı hissettim; kitaplarda cinselliğin anlatılmasından hatta detaylandırılmasından rahatsız olan biri değilim buna ensest, eşcinsellik ve tecavüzde dahil, konuya hizmet ediyorsa tabi…

Beni rahatsız eden çocuk cinselliği; ışıkyaratan serisinin ilk kitabı kara prizmada da aynı rahatsızlığı hissetmiştim; karakterler çok küçük hatta çocuk ve yaratılan sosyolojik yapı çocuk birlikteliklerini bırak normalleştirmeyi mecbur bırakıyor. Neden bir adam böyle bir dünya kurar ki, ölümün bir gece kadar yakın olduğu bir evrende neslin devamı, yaşam süresinin kısalığı vs.gibi bahaneler bana yeterli gelmiyor, amaç karakterlerin büyümesini ve gelişimini anlatmaksa ve cinsellik de sürecin bir parçasıysa bunu 11 yaşından başlatması gerekmezdi

bu tarz ilişkiler bazı yerlerde hala hayatın gerçeği ve normali olabilir ama ben o normalden de tiksiniyor ve rahatsız oluyorum zaten

yukardaki yorumlardan dozajın artacağı anlaşılıyor, benim için hikayenin çekiciliği bu durumu nereye kadar katlanılır kılacak yaşayıp göreceğim artık

4 Beğeni

Seriye bir başlıyorsun ölümler görüyorsun, tecavüz görüyorsun, korkaklık görüyorsun kendini ana karakterin yerine koyup sinirleniyorsun, intikam istiyorsun. Yaşayabileceğin tüm güzel geleceği kenara itip güçleniyorsun, hayatını riske atıp intikam almanı sağlayacak bilgiye ulaşıyorsun sonra sırtından bıçaklanıyorsun. Daha da sinirlenip aklından güzel intikam hayalleri kuruyorsun ve sonra ciğerine bastığın ana karakter gidip daha yüce bir amaç için kendisini arkadan bıçaklayanla barışıp ittifak yapıyor.

1 Beğeni

2018 veya 2019da okumuştum tüm seriyi. Başlarken hiçbir beklentim yoktu ve açıkçası bu kadar severek okuyacağımı tahmin etmemiştim.

Özellikle Arlen ve Jardir’in ilişkilerini okumak çok keyifliydi. Arlen’in yaşadıklarını Jardir’in gözlerinden okumak enfesti. Özellikle Jardir’in ikilemde kalması çok güzel yansıtılmış idi.

Elbette bazı eleştiriler de var. Çöldeki kabile ve İslam ilişkisi net bir şekilde görülebiliyor. Benim için sorun yok ama bu kadar net bir ilişkiye gerek var mıydı emin değilim. Bununla birlikte cinsellik denmiş ama kurgu sonuçta ve rahatsız edici bir unsur, en azından benim açımdan, yoktu. Demon’lar (çeviride nüvelik denmiş sanırım) biraz daha çeşitlendirilebilirdi ve daha net tasvir edilebilirdi diye düşünüyorum. Ayrıca demon tarafından daha çok şey okumak isterdim. Son olarak, yine bu seriyi sevmeyen arkadaşlarım var. Onların rahatsızlığı ise kurgunun zayıf kalması ve çok fazla kesme/biçme (hack’n slash) olması.

Sonuç olarak ben her kitabını severek okudum. Biraz light ve bol aksiyonku kitap arayan arkadaşlara tavsiye ederim.

3 Beğeni

Bende beğenerek seriyi bitirdim. Sonunu çok önceden tahmin etmiştim. Karsiaydı sanırım, tamamen Arap toplumunu alıp yapıştırmış yazar. Kuzeyde vikingler, ortada da tabii ki bütün olayın merkezi avrupalılar. İmgeler bazı yerlerde rahatsız etse de bol aksiyonlu güzel bir seriydi. Yurt dışında ki kitaplarda nüvelikler ile ilgili bol bol görsel eşliğinde basılmış pdf olarak çoğunu incelemiştim.

Yazarın yan kitaplarını okudunuz mu acaba? Epsilon basacak mı basacaksa ne zaman basacak bilmiyorum. Seriyi okuyalı çok olmamışken okumak istiyorum.

1 Beğeni

Okumadım. Ben pek sevmiyorum yan kitapları ve eklemeleri. Genelde bir seri bitince yeni seriye başlamayı tercih ediyorum.

Okunacak o kadar çok kitap var ki hangi kitabı okuyacağımı seçmek gerçekten çok zor olabiliyor bazen… Bu yüzden pek bulaşmıyorum novella’lara

1 Beğeni

Son kitap çok orta bitti. Barış yapayım derken biraz zorlamış bence biraz. Anlatılan hikayeye ve önceden verilen bilgilere göre sayısı milyonları bulan Kavri’nin ordularının savaşı bitiremenesi saçma geldi. Savaşı bu nesle bile kalmamalıymış yani. Savaş muhafazalarının kaybı da bir nedene bağlanmamış.
Bu seriyi başlangıç olarak Shingeki no Kyojin’e benzetiyorum. Hatta direkt aynı mantıkta başlıyor gibi. Ama SnK’da İsayama her düğümde gizemleri eklerken, bağlantıları güzelce bağlarken, çıtayı yükseltirken, Brett bunu çok iyi başaramadı bence. Aslında biraz bakarsınız cidden bazı noktalarda ciddi bir benzerlik göze çarpıyor gibi. İki seride de belirli bir noktada politika arcı var. Ama İblis Döngüsünde nedense biraz eğreti duruyor. Yazar bir anda George Martin’e bağlıyor. İsayama gerektiği kadar yapıp işi bitiriyor. Neyse uzun lafın kısası çok daha iyi olabilirdi. Orta bir seri, 5 üzerinden 3.3.

1 Beğeni

Ben de seriyi yeni bitirmiş biri olarak sıcağı sıcağına yazayım. İlk kitaptan son kitaba gidildikçe kalite düşüyor, çok basitçe bitti kitap, tahmin edilebilirliği oldukça fazla. Ayrıca muhafazalar hakkında çok daha büyük bilgilere sahip olan Kaji yine çok büyük ordusuyla bunu halledemediyse, bizim ikili bunu bu kadar kolay yapamamalıydı.

Yazar kahramanların birer veledini seriye ekleyerek devam edeceğini belli ettirmiş.

Peki devam ederse okuyacak mıyım?

ASLA
Son kitaba puanım 3, serinin geneline 3.5

3 Beğeni