İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett

Devam serisini duyurdu zaten. Bu yıl çıkaracağını söylemiş daha önce. Çöl Prensi olacakmış ismi galiba.
Edit: Nightfall Saga | Demon Cycle Wiki | Fandom

1 Beğeni

İblis Döngüsü genel olarak beğendiğim bir seri olsa da son kitaplar maalesef ilkleri kadar kaliteli değildi.

Özet

Jardir’in Arlen’e yaptıkları için zerre kefaret ödememesi, Arlen’in, her ne kadar bunu tahmin etmiş olsam da sise dönüşüp ölmesi, İnevera’nın çevirdiği o kadar dolaba rağmen elini kolunu sallaya sallaya gezmesi, Leesha’nın da onunla mücadeleye girmek için kendi karakterinden vazgeçmesi…
Tüm bunların üzerine Martinvari politik oyunlar, entrikalar vs.
Ölen Arlen değil, Jardir olmalıydı, tabii ki Arlen’e ihanetinin sonuçlarına katlanarak. Özellikle dördüncü ve beşinci kitaplarda politikaya değil de iblislerle olan mücadelelerine daha çok yoğunlaşılmalıydı, açıkçası Krasia’nın hükümdar kavgası benim hiç umurumda değildi.
Hele o o beşinci kitabın sonu… Hiç tatmin edici değildi, çok kısa ve üstünkörü geçilmişti. Zaten dikkat ederseniz Arlen’in öldüğü bölümden sonraki bölümler bu şekilde üstünkörü yazılmış.

Sonuç olarak hikayesi üzerinde deney yapacağına keşke kafasındaki gerçek sonu anlatsaymış yazar, öyle daha güzel olurmuş.

Bende katılıyorum dediklerinize, Krasia bölümleri çok uzamıştı ve serinin sonunda Arlen hariç herkes bir salonda toplanıyor, çoluk çocuk koşuşturuyor sonra erkekler Arlen’e kadeh kaldırıyor hani laf söz olmasın diye de Jardir Kurtarıcıya diyor. Ben bunu 4. kitapta tahmin etmiştim ama bu kadar ucuz bitmez demiştim çünkü serinin ilk kitapları çok beklentiyi arttırmıştı. Tek şaşırtan şey Rojer’in ölümü olmuştu.

1 Beğeni

İlk iki kitabı okuyup beğenmiştim ve üçüncüye yakın zamanda başlayıp başlamama konusunda kararsızdım, ancak şu özeti okuduğum öyle iyi oldu ki, son üç kitabı okumamaya karar verdim. Zira tam nefret edeceğim şekilde bitmiş.

Şu an serinin 4. kitabı Kafatası Tahtı’nı okuyorum. Seri beklediğim gibi ilerlese de karakterlerin davranışları çok garip ve değişken. Karakterler hiç beklemediğiniz karakterlerle ilişki yaşıyor, ilk kitaplarda namus tanrıçası gibi gösterilen otacımız hiç tahmin edemeyeceğiniz kişilerle birlikte oluyor vs vs.

Bir sorunum oldu bu seriyi okurken. Bildiğiniz üzere iblislerin çeşitleri var (Ateş iblisi, rüzgar iblisi, tarla iblisi, kaya iblisi, orman iblisi, su iblisi, zihin iblisi, mimik iblisi, kum iblisi gibi) ancak yazar bu iblisleri çok tasvir etmemiş. Yani okurken bu iblisleri gözümde canlandıramadım. Ateş iblisini Balrog’a, orman iblisini ise Ent’lere benzeten bir ben mi varım acaba diye merak ediyorum açıkçası.

Bunlar haricinde seriden çok sevdiğim ve hayran olduğum karakterler de çıkmadı değil. Inevera ve Abban. Bilmiyorum bu ikisine karşı içimde garip bir sevgi var :smiley:

Büyü kullanımı 3. kitapta sanırım tavan yapmaya başlıyor. Alışılmış fantastik serilerin büyücüleri gibi düşünmeyin bunlar çok farklı. Genel itibariyle baktığımda iyi bir seri olduğunu söyleyebilirim ancak bir LotR, Yerdeniz, Kral Katili Güncesi, Zaman Çarkı gibi beklentileriniz olmadan başlamalısınız.

Bu serinin beni en çok çeken tarafı iyi ile kötünün kesin bir ayrımı olmaması. Mesela Orta-Dünya’da bir kötü taraf varken bu dünyada herkes kötü olabiliyor sonradan herkes de iyi olabiliyor. En büyük örneğini bu seride Gared isimli karakterde görebiliyoruz. Ya da Arrick Tatlınağme’de.

Bakalım nasıl bir son yaratmış yazar. Kara Kule serisinde olduğu gibi üzmesin başka bir şey istemiyorum :smiley:

2 Beğeni

Bu seri young adult mı yetişkin mi?

Yetişkin. 202020202020

Ben sadece ilk kitabı okuduğum için önceki mesajlara çok ayrıntılı bakmadım, spoiler falan yememek adına. :sweat_smile: Dövmeli Adam çok hoşuma gitmişti ama malum, sayfa sayısı yüzünden uzun bir yolculuk olduğu için ikinci kitaba hemen geçmek istememiştim. En beğendiğim kitaplardan biriydi, umarım seri kendini bozmadan devam ediyordur. :upside_down_face:

İlk kitaptan sonra beğenmedim diyenler var ama ben çok severek okumuştum. Özellikle Arlen ile Jardir arasındaki ilişkiyi okumak çok keyifliydi benim için.

Genel olarak yapılan eleştirilere ben de katılıyorum ama okumama engel olacak kadar rahatsız etmedi beni.

3 Beğeni

Seriyi geçen hafta bitirmiş biri olarak diyebilirimki sabır isteyen bir seri.Ama sabrınızın karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.Şahsen ben seriyi beğendim.Yazarı eleştirdiğim yerler de oldu.Ama türkçedeki epik fantastik seriler içerisinde yer alan nadir kaliteli serilerden birisi.

2 Beğeni

@isos81 Arlen’ın büyüyüp gelişmesini okumak da çok keyifliydi, bir de yaratıkların her saldırısı büyük bir heyecan veriyordu okurken. :smile:

@SALAZAR Yani kitaplarda bariz saçmalama veya hatalar falan yoksa yavaş yavaş, sindire sindire okunur ya. :sweat_smile: Bunu, şu zamana kadar okurken en çok zorlandığım kitaptan (“Aksın Gözyaşlarım“ Dedi Polis) sonra söylüyorum ama olsun. :joy:

1 Beğeni

Tesadüfen Play Storeda denk geldim. Son kitap hariç hepsi var. Keşke diğer yayınevleride böyle şeyler yapsa.

Ben 1 kitabı okuyup sevmiştim. Herkese öneririm. Özellikle ben seriyi Titan On Attack animesine benzetiyorum.

Şuan 3. Kitaptayım gayet keyifli gidiyor seri. Özellikle kitapların fiziksel özellikleri çok hoşuma gitti yazı karakterinden midir sayfa yapısından mıdır yoksa çeviriden midir bilmem ama çok hızlı okunuyor kitap. İthaki akılçelen vs ile kıyaslandığında epsilonun baskısı çok güzel geldi bana. Bir tek rahatsız olduğum şey serinin son kitabında diğer 4 kitaptan farklı olarak ön kapak içe kıvrılmamış. Keşke 3-4 tl pahalı olsaymış da o da aynı olsaymış. Ele daha tok güzel kaliteli bir hissiyat veriyor o tarz kapaklar.

4 Beğeni

Dizisi geliyor diyorlar;

1 Beğeni

Çok iyi başlayıp sonradan çok vasatlaşan seri idi. Zaman çarkı bile bu kadar başarısız olmuşken, gediksavaşları - iblis döngüsü gibi serilerin dizilerinin uzun soluklu olmayacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Kısa serilerin başarılı olma şanslarının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Bir de her seri, dizi/sinema olarak uyarlanmaya uygun değil. Zaman Çarkı, hem detaylarının çokluğu hem de hızının (pace) yavaşlığı sebebiyle dizi olarak bile birçok şeyi atmak zorunda kaldı. Ortaya yolunmuş tavuğa benzer bir şey çıktı. Ama İblis Döngüsü action packed olduğu için bence başarı şansı örneğin ZÇ’ye göre çok daha yüksek.

5 Beğeni

İblis Döngüsü serisi de bayağı pahalı olmuş. Keşke zamanında alsaymışım…

Son kitapla uzun zamandır vakışıyoruz. :sweat_smile:

Ben de buna katılıyorum. Aksiyonu kotarabilirlerse izlenir. Cgi masrafından kaçınmak için politikaya sararlar diye çekiniyorum sadece.

@Haplo Gedik Savaşları bence dizi yerine çok güzel mmorpg yapılacak seridir ama yıllardır boşa umut ediyorum.

4 Beğeni

Şu sjw devrinde bu seriyi nasıl çekecekler ben onu merak ediyorum şahsen. Genel Hollywood’a ters bir hikayesi var bence.

İlk 3 kitap bence çok iyi, net bir şekilde söyleyebilirim. Gerek Arlen, gerek Jardir gerek İnevera bütün hepsinin geçmiş hikayeleri bence çok iyiydi. Arlen’in gözünden Krasia’lilari görüp Arlen’in önyargıları ile hikayeyi okuyoruz. Sonraki kitapta Jardir flashbacki ile Krasia hikayesi derinleşiyor. İnevera ile iyice derinleşiyor.

Her şey açık seçik belli oldu ondan sonra hikaye bence tam yürümedi. Hele dövüş muhafazalarının kaybı falan düzgün anlatılmadı. Nüfusun çok daha fazla olduğu, dövüş muhafazalarının olduğu zamanlarda savaşın neden bitmediği muamma. Hele son kitapta orduların varabilirdiği uç noktaları da görünce.

2 Beğeni

Shannara faciası gözümün önünden gitmiyor :)) Malazan’ı çeksinler razıyız

1 Beğeni