İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett

Keşke fantastik kitaplar dizi yapılırken animasyon/anime olarak dizileştirilse. Çok iyi olmaz mı?

Nüvedeki orduyu hep merak ettim. Nasıl oldu da muhafaza kaplıyken ve nüve gibi bir gücün merkezine gidilirken kurbanlık koyunlara döndüler? Belki de yazarın yeni yazdığı üçlemede bu anlatılır?

Çok out of blue şeyler var ya. Roger hikayesi mesela. Sondaki arlen ve ahmann’ın bir anda tam tersi karakter olmaları. Ama seriye 6.5-7 / 10 veririm. Özgün ve merak ettiren bir hikaye. Ama soruları cevaplamayıp, vasat bitişi üzüyor.

Ben 2. kitabı da beğenmedim. Jardir’in geçmişi güzeldi ancak ana hikaye anlaminda pek bir gelişme olmuyor.

1 Beğeni

Yeni kitapta çocuklar devralmıştı, Bales oğlanı ve Leesha’nın kızı. Hiç zannetmiyorum oralara gireceğini.

Ne durumdasın, nasıl gidiyor ?

Bitirdim, çok da keyifliydi. Olayların gelişimi biraz tahmin edilebilirdi. Sonunu da biraz Mass Effect 3’e benzettim, kolaya kaçmış yazar sanki. Heyecanı tırmandırma konusunda da daha iyi bir iş çıkarabilirmiş belki. Ne çok eleştirdim değil mi? :smiley: Misal iyi bir convergence olsaymış sonlarda (hep Erikson reyiz yüzünden bu istekler).
Closure hissini verebildi, devamı için açık kapı bıraktı ve zaten yazmış da ilk kitabı ama fazla YA olmuş okuduklarıma göre, pas geçerim muhtemelen. Genel olarak oldukça beğendim ben, tekrar teşekkür ederim.

3 Beğeni
  1. kitabı yeni bitirdim. spoiler vermemek için çok detaya girmiyorum ama 3. kitabın sonundan sonra 4. kitap biraz durağan gitti son 50-100 sayfası hariç. bu ktiaptan çok ümidim vardı. :frowning: Nüve’i de bu ay okuyup seriyi bitireceğim umarım hayal kırıklığı olmaz.

Bana Zaman çarkını anımsatsa da ilk iki kitab çok iyi. O gizem, kahramanın yolu, iblislürle dolu dünya çok iyi işlenmiş. Empati kura biliyorsun. Ama üçüncü kitabdan sonra işler değişiyor. Empati mempati kalmıyor. Yazar kahramanı küçültmek için her şeyi yapıyor. Sanki son 3 kitabı başka başka adamlar yazmış gibi. İspat edemem ama kesin birileri demiştir: “bak Taht oyunları dizisiyle birlikte çok tuttu biz de işin içine bu oyunları katalım” ))
Yine de bitirdim seriyi ama sonu hiç tatmin edici değil.

3 Beğeni

Hocam bence 2. kitapta pek güzel değil. Yani ana hikayeye hiç bir katkısı yokmuş gibi hissetim ben okurken.

Evet pek yoktu ama adamın gizemi kalıyordu yine de. Nasıl bir yol izleyecek diye merak edip okuyordun. Diğer karakterleri de.

1 Beğeni

Günümüzdeki olaylarda ne olacağı da önemli ama serinin yüzde 50’si flashbackleri. Yani Krasia flashbackleri sarmıyorsa kitap sarmaz kimseyi. Keza ben Jardir olsun İnevera olsun flashbacklerini beğendim. Ama beğenmeyen de çok ki anlaşılır bir durum.

1. Kitap ve 5. Kitap bunun sıkıntısını çekiyor biraz. İşleri biraz karıştırayım tarzı bir havası var 4 ve 5. Kitabın. Aslında önceki kitaplarda atılmış bazı temeller üzerine gidiyor gene, Ashan ve Jayan gerginliği ve İnevera’nın düşmanları temelleri önceki kitaplarda atılmıştı. Keza Bruna’nın kötü çırağından da (Cadı Otacı?) bahsedilmişti. Ama gene de pek sarmıyor. Çünkü tam olarak ana hikayeye katkıları yok. 3. kitap sonu ile yazar maalesef kendini kitliyor, karakterleri ikiye bölüyor ve daha çok sayfa kaplayan diğer karakterlerin hikayesi hiç ilgi çekmiyor, merak unsuru düşüyor. Özellikle 4. Kitabın en büyük sıkıntısı bu.
2 Beğeni

Flashbackleri bende sevdim. Hatta 2. Kitabın en sevdiğim yanıydı flashbacklar ama flashback bitip günümüz hikayesi başlayınca hikayeye pek bir katkısı yok gibi hissetim o yuzden beğenmedim.