İlham nedir?

İlhamın yaratıcı fikirle aynı anlamda kullanıldığını fark ettim çoğu yerde. Sizce ilham nedir?

1 Beğeni

Bence ilham ilişki kurmaktır. İnsan yaşadıklarını kaybetmeyen ve bilinçaltında gerek olayları gerek duyguları ve yansımaları biriktiren bir varlıktır. Bu biriktirilenler zamanla bilinçaltında pasif konuma geçer. Yaşadıklarımız, gördüğümüz herhangi bir şey; herhangi bir koku, ses, görüntü, his bizde bunları çağrıştırır. Zihnimiz bazen otomatik olarak bunlar arasında ilişki kurar. Bazense bizim çabamız ön plandadır. Daha önce bilinçaltımızda birikenler ya oldukları halleriyle ya da zihnimizde tekrar biçimlendikleri halleriyle tezahür ederler. Böylece ortaya daha temelli, çünkü ilişkilendirilmiş düşünceler çıkar. Bence ilham budur. Ama biz bunlar arasında kullanmaya yatkın olduklarımıza ilham diyoruz sanırım.

6 Beğeni

Bu konuda açtığım bir başlık vardı. Orada da tanım olarak çok düşündüm üzerine. Ama bulamadım. Soyut şeyleri algılamaya çalışmak ve tanımlamak bence büyüsünü kaçırıyor. İçimizde bir kutu olduğunu düşünüyorum. İstiridye gibi. Onu açtığımızda şanslıysak içinden inci çıkıyor. Yazmaya oturduğumuzda da içimizi yoklayıp şanslıysak yakaladığımız şey ilham oluyor.

1 Beğeni

Şahsi görüşüme göre, yaratıcı fikri kaliteli bir işe dökmeyi sağlayan enerji patlaması ilham oluyor. Fikir ile icraat arasındaki bağı sağlayan higgs bozonu gibi bir şey.

1 Beğeni

Bahsedilen konuya bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

2 Beğeni

Dev hizmet :heart: Teşekkür ederim, ta kendisi.

İlham dediğimiz şey bir yardımcıdır. Herhangi bir konuda çıkmaza girdiğimizde, bir anda karşımıza çıkar ve yol gösterir; evet, yol göstericidir

1 Beğeni

Çok özetle: Evrensel internet ağına bağlanmaktır. Bağlantı kanalı duygulanım, bağlantı hızı zeka ve yetenektir. Bağlatıyı zayıflatan parazit ise dogma ve benlik sanrısıdır. Gerisini Nazım söylesin:

“Maveradan ses duymak”

“Satırların nescine koymak o anlaşılmayan şeyi”

Mavera (Arapça): öte, bilinen evrenin ötesi

Nesc (Osmanlıca) dokuma, örme

2 Beğeni