İnceleme: David Eddings - Belgariad Serisi : Aldur Taşı'nın İzinde

@Agape bu güzel, keyifli inceleme için kalemine ve emeklerine sağlık, öncelikle. :slight_smile:

Sahiden dünyası merakımı ve ilgimi cezbetti. Zaman Çarkı’nın bu eserden esinlenilmiş olması özellikle, daha da merak uyandırıcı benim için. :smile:

4 Beğeni

Zaman Çarkı - Dünyanın Gözü okuyanlar bakabilirler…

Zaman Çarkı ile aralarında bazı benzer yönler var. Mesela ilk kitapta bilirsin kasabaya Moirane geliyor ve çocuklara para veriyor izlemek için. Sonra Rand çiftliğe geri dönüyor ve bir anda kapı patlıyor ve saldırıya uğruyorlar. Belgariad da benzer bir biçimde yaşadıkları yere yabancılar geliyor zaman zaman burası bir han. Sonra işe aldıkları bir adam oluyor derken Bay Kurt geliyor ve Garion kapı dinlemeyi sevdiği için bazı duymaması gereken şeyler duyuyor. Bu sırada kaçmaya çalışan adamı fark ediyor ve yakalıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam Murgoların verdiği kızıl paraların büyüsüne kapılmış olduğu anlaşılıyor. Buradan sonra da aynı Rand’ın ayrıldığı gibi Garion da yaşadığı topraklardan ayrılmak zorunda kalıyor. Sürekli yaşadığı topraklara özlem duyuyor. Çok fazla benzerlik var ama hep farklı detaylarla anlatılıyor.

Umarım bir gün okursun. Seveceğine eminim. Akıcı bir dili var zaten. ^^

5 Beğeni

Öyle bir anlatıyorsun ki benim de tekrar okuyasım geliyor. :joy:

3 Beğeni

Bir gün herkes Belgariad okuyacak. Bunun için büyü çalışmalarım devam ediyor. :buyucu:

6 Beğeni

Kudretiniz ve kadim büyüleriniz karşısında saygıyla eğiliyorum hanımefendi, kılıcım emrinizde. :crossed_swords:

5 Beğeni

Yorumları okurken canim WOT çekti. 5. Kitaba başlama zamani geldi sanırım.

Rand seni çok özledim.

1 Beğeni

Belgariad da oku. :joy: İkisi arasındaki benzerlikleri görünce hoşuna gidebilir. :blush:

3 Beğeni

Uzun zamandır listemde olan bir kitap birde bu serinin Malloryon adında devam seriside var. Birde ben bu seriyi başalyıp yarim bıraktım. :smile:

Buda senin için @Agape

4 Beğeni

Resim için teşekkür ederim.

Malloryan serisini de biliyorum ama sanırım yazıya eklemeyi unutmuşum. Ayrıca üç tane de yan kitap var çevrilmemiş. Onları da ekledim. Aslında yazarken aklımdaydı ama o da uçup gitmiş… :sweat_smile:

Bir gün hepsini okursun inşallah. :blush:

3 Beğeni

Sevgili @Agape’ye incelemesi için teşekkür ediyorum öncelikle. Beni eski forumdan tanıyanlar, Belgariad’ın şahsım adına ne kadar önemli bir seri olduğunu bilir. Fantastik edebiyata ilk girişimde okuduğum serilerden. Üstelik sabahlara kadar uyumadan, heyecanla okuduğum bir seriydi.

O sıralar forumda herkese okutmaya çalıştığım, mobbing uyguladığım iddialarını ise kabul etmiyorum kesinlikle :roll_eyes:

Neyse efenim, gelelim seriyle ilgili düşüncelerime demek isterdim ama @Agape ile benzer şekilde düşünüyorum, o nedenle aynı şeyleri tekrarlamaya gerek görmüyorum. @Lezek’nin sevmeme sebebini de az çok anlayabiliyorum. “Belgariad” fantastik edebiyata giriş için önerilen serilerdendir. Başta okursanız çok sever, fakat bu türde farklı kitaplar okuduğunuzda ve daha fazlasını istediğinizde elinize bu seri geçerse biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Nihayetinde bir yolculuk teması ve fantazya unsurları dibine kadar kullanılıyor. Klişe diyoruz şu an için, doğru. Ama yazıldığı dönem için heyecan verici gelişmelerdi bunlar. O şekilde bakmak gerekiyor :slight_smile:

Malloryon’u ben de bir türlü bitiremedim gitti, elimde olmasına rağmen okuyamadım ilk kitaptan sonrasını. Belgariad’ın her zaman yeri farklı olmuştur bende. Aynı şekilde Elenium serisini de okumuş ve çok sevmiş, ama Tamuli’ye devam etmemiştim ilk kitaptan sonra. Althalus’un Dönüşümü de çok sevdiğim bir eserdir. Eddings dilini hemen belli eder.

Son olarak sevgili @cankutpotter’ın çift yıldız nedir sorusunu cevaplayayım. Bir kelimeyi ya da kelimeler bütününü çift yıldız içine alınca onları kalınlaştırmaya yarıyor. Şu an okuduğun bu cümle kalın harflerle gözüküyor ekranda. Bizde sadece gönderirken gözüken bir şey, ama senin okuma programın bunları da direkt olarak alıp sana iletiyor sanırım :slight_smile:

4 Beğeni

İnternette araştırırken iki kitap gördüm. “Belgarath the Sorcerer” ve “Polgara the Sorceress” Bu iki kitap hakkında bilginiz var mı?

Not: Serinin japonya kapakları muhteşem. Kitabı okurken her şeyi oradaki gibi canlandırmak istiyorum kafamda. Sırf bunun için oturup biraz çalışacağım. Drizzt okurken yapmıştım ve Belgariad’da hak ediyordur kesin. Göz atın derim.

1 Beğeni

Evet, var. :blush: En başta unutmuşum ama sonradan ekledim.

Vay canına… Kapaklar gerçekten şahaneymiş. :heart_eyes: Teşekkürler… :smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Yok iletmiyor, ben harf harf ya da kelime kelime incelersem fark ediyorum bu tür ayrıntıları.
Bu arada Althalus’un Dönüşümü’nü birkaç ay önce okuma fırsatı buldum, çok keyifli bir kitaptı, onu da tekrar tavsiye etmiş olayım.

1 Beğeni

Orta Dünya’yı çok severim ama -her ne hikmetse- Belgariad’ı çok daha fazla beğendim (üst üste iki kez okuyacak kadar). Devamı Malloryon da çok güzel…

Bu arada Belgariad beşlemesinin çevirisini Bülent Somay, devamı olan Malloryon beşlemesinin çevirisini ise Çiğdem İpek Erkal yapmış. Bülent Somay’ın çevirisini daha çok sevdim (buradan Çiğdem İpek Erkal’ın çevirisi kötüdür anlamı çıkmasın lütfen; öyle bir şey söz konusu değil); Belgariad’ı daha çok sevmemin nedenlerinden biri bu olabilir…

Eddings’in öbür seri ve kitaplarını (Elenium, Tamuli, Althalus’un Dönüşümü) okumadım. Şöyle güzel baskıları yapılsa en sevinecek kişilerden biri ben olurdum.

4 Beğeni

Keske yapılsa… Hatta basılmayan kitaplar da basılsa da bayram etsek. Çok net benim favori fantazyalarımdandır. Bugün karşıma bir yaratık çıkıp “Hadi kız Belgariad’a gidiyoruz,” dese “Acele et,” derim. :joy:

Sonunda insana zorla ingilizce öğretecekler…

5 Beğeni

Sırf şu konuya cevap yazmak için üye oldum. (Düşünün ki ne derece önemli) gerçi çok uzun zamandır aktif olarak forumu takip ederim ama (akılçelen’in akla ziyan kitapları bölme konusu hariç) hiç yazma ihtiyacı hissetmemiştim. Gelelim David babaya :slight_smile: en önemli kısım herhalde şudur ki; gerginliğin ortasında size öyle bir kahkaha attırırki, sandalyeden bir tarafınızı zor toplarsınız. İpek’in bir dövüş sonrası uçmak ve zıplamak kavramlarını irdelediği :slight_smile: bir bölüm vardır ki bugüne kadar okuduğum en iyi komedi diyaloğudur. Sparhawk karakteri, kendi dönemi itibarıyla bir çok uluslararası forumda en iyi fantastik karakter olarak kabul edilmiştir. Zaten Yazarın kendisi edebi metni değil, iyi hikaye anlatılıcığını benimsemiştir. Çok uzun uzun yazmak isterim ama öyle bir yerde öyle namüsait durumda yazıyorum ki, anlatılmaz :slight_smile: velhasıl David Eddings seviniz ve sevdiriniz.
Edit: ‘Allah rızası için bir sadaka’ çevirisi süperdir.

5 Beğeni

Öncelikle hoş geldin… :hugs: Dediklerine harfiyen katılmakla birlikte ben Garion’un zaman zaman yaşadığı bönlukleri de seviyorum. :joy: Ayrıca Polgara ve Belgarath arasındaki geçmişe dayalı çekişme bir harika oluyor.

O kadar çok konuştuk ki okuyasım tutuyor…

4 Beğeni

Teşekkür ederim. Şöyle ki; tamuli üçlemesini ve belgariad beşlemesini, eğer ki okuma listemde yeni bir kitabım yoksa ve okuyacak zamanım varsa, açar açar okurum. Bu güzide muameleyi birde Brandon Sanderson görürdü ama ayakları takılıp yere düşesi akılçelen tayfası (ki kendileri böyük böyük 37 bilmem kaçlı, bir şeylerli bir yayın evidir) soğuttu.

4 Beğeni

İyi ki geldin. :smiley: Ben de aylaklık dönemlerimde oturup hayal kuruyorum. Ben olsam ne yapardım? Nasıl davranırdım? Acaba neye dönüşürdüm? Brandon Sanderson harika bildiğin üzere lakin dediklerine katılmamak elde değil. Zaten yeterince laf ettim. Yakında aforoz edecekler forumdan. :rofl:

2 Beğeni

Şöyle iyi bir vakit bulduğumda o konuya yazacağım hoş şeyler var. Kapak, cilt, kalıp vb. maliyetler nedir, ne değildir, kullanılan kağıdın cinsi, baskı ve cilte etkileri, en önemlisi bunların mali karşılıkları ve okuyucuyu (ne olur kusura bakmayın) keriz yerine koymanın ahlaki yönleri. Evet evet bunları yazmalı mutlak.

3 Beğeni