İş Bankası Dosya Başvurusu Hakkında

Hatırlarsanız öncesinde "Yapı Kredi Yayınları Dosya Başvuru" hakkında bir tartışmaya sürüklenmiş ve yayınevini kâh haklı bulmuş kâh kızmıştık. An itibarıyla İş Bankası Yayınevinin sitesine birkaç kitap bakmak için girdiğimde şöyle bir mesajla karşılaştım:

yayin_banner3

Ekonomik buhranın etkisi daha uzun bir süre yeni yazarları etkileyecek gibi gözüküyor.

1 Beğeni

İş Bankası’nın bu mesajı uzun bir zamandır var yalnız. Ben daha önce de görmüştüm, krizden evvel. Yeni bir durum değil yani :slight_smile: Ama döviz kurundaki artışlardan ve kitap piyasasının şu anki hâlinden sonra uzun bir süre daha durur büyük ihtimalle bu ibare orada.

2 Beğeni

Kitapta tüketici bir toplum olduk o zaman.

Bir yandan da bu dediğim “Tuhaf” geldi şimdi. :upside_down_face:

Ne bileyim ben duygusal bakıyorum birazda, hani şöyle telifle bastıkları birkaç kitap yerine en azından düzgün bir yarışma yapıp birinci olanı reklamlarla destekleyip birkaç yazar kazandırsalardı diye düşünüyorum. Bakınız söylemesi bile güzel:

“İş Bankası Yayınları Bilim Kurgu Birincisi”

“Yapı Kredi Yayınları Fantastik Kurgu Birincisi”

“Can Yayınları Polisiye Kurgu Birincisi”

Ancak bu topraklar hep hazır olanı tüketmek için baskı görüyor…

4 Beğeni

Benim de gördüğüm kadarıyla para karşılığı ya da yazarın ancak belli bir satış garantisi verebildiğinde dosyayı basan yayınevleri artmış durumda. Sebebini bilemiyoruz tabii ama yayınevinin bu kararı doğrudan sitesinde paylaşmış olması güzel. Yolladığı dosyanın kabul edilip edilmeyeceğini heyecanla bekleyip aylar sonra “Yayınevimizin programı dolu olduğundan dosyanızı kabul edemiyoruz.” cevabı almaktan çok daha iyidir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Ekonomi kötü, kitapları 100 lira yaptık
Ekonomi kötü, başvuru almıyoruz
Ekonomi kötü, kağıt fabrikalarını kapadık -açmıyoruz-
Ekonomi kötü, bir sürü telif alacağız ve çevireceğiz
Ekonomi kötü, yerli olan ne varsa…

5 Beğeni