Isaac Asimov Bibliyografisi ve Okuma Rehberi

Isaac Asimov veya asıl ismiyle Isaak Yudovich Ozimov
Boston üniversitesinde Biyo-Kimya profesörüydü. Efsanevi kariyeri boyunca, bilim kitaplarından
Shakespeare’e ve tarih kitaplarına kadar çeşitli konularda 500’e yakın bilim kitabı yazdı, bilimkurgunun Arthur Clarke ve Robert Henlein le birlikte “büyük üçlüsü” olarak alınır.

Isaac Asimov Vakıf serisine yirmi bir yaşında, bu kitapların bilimkurgunun dönüm noktalarından biri olacağının farkına varmadan başladı.Yine de okurların favorileri Robot, İmparatorluk ve Vakıf adındaki bilimkurgu serileri oldu. The Science Fiction Writers of America tarafından bir Bilimkurgu Üstadı onuru bahşedilen Asimov, yaklaşık 50 yıl boyunca her yaştan okuru eğlendirip eğitti. Nisan 1992’de yetmiş iki yaşında vefat etti.

Yazar hakkında yayınlanmış nadir türkçe röportajlardan biri olan şu videoyu da izlemelisiniz

Kitap isimlerinde; Eğer kitap türkçeye 1 kez çevrilmişse bu ismi, birden fazla çevrilmişse en son hangi yayınevinden çıkmışsa o yayınevinin verdiği ismi kullandım.
Tüm kitaplarından ziyade Türkçe’ye çevirisi yapılmış kitaplarını listeledim.Bunun sebebi yazarın 467~ eserinin bulunuyor olması. Türkçeye çevrilmemiş eserler için konunun uzamasını istemedim. Diğer eserlerini en alttaki tüm kitapları linkinden bulabilirsiniz.

Robot Serisi
Robot Serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
I, Robot Ben, Robot İthaki Var 1950
The Caves of Steel Ölü Gezegen, Çelik Mağaralar İthaki Var 1954
The Naked Sun Güneşin Tanrıları Altın Yok 1957
The Rest of the Robots Robot Öyküleri Antolojisi Us Yok 1964
The Robots of Dawn Şafağın Robotları Altın Yok 1983
Robots and Empire Kurtarıcı Altın Yok 1985
Galaktik İmparatorluk Serisi
Galaktik İmparatorluk Serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Pebble in the Sky Gökteki Çakıl Taşı İthaki Var 1950
The Stars, Like Dust Toz Gibi Yıldızlar İthaki Var 1951
The Current of Space Uzay Akımları İthaki Var 1952
Orijinal Vakıf Üçlemesi
Orijinal Vakıf Üçlemesi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Foundation Vakıf İthaki Var 1951
Foundation and Empire Vakıf ve İmparatorluk Altın,İthaki Var 1952
Second Foundation İkinci Vakıf İthaki Var 1953
Genişletilmiş Vakıf serisi
Genişletilmiş Vakıf serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Foundation’s Edge Vakıf’ın Sınırı İthaki Var 1982
Foundation and Earth Vakıf ve Dünya İthaki Var 1986
Prelude to Foundation Vakıf Kurulurken İthaki Var 1988
Forward the Foundation Vakıf İleri İthaki Var 1993
Asimovun kendisi tarafından önerilen okuma sırası

|Sırlama|İsim|Türkçe İsim|
| — | — | — | — |
|1|The Complete Robot (1982) I, Robot|Ben Robot|
|2|Caves of Steel|Çelik Mağaralar|
|3|The Naked Sun|Güneşin Tanrıları|
|4|The Robots of Dawn|Şafağın Robotları|
|5|Robots and Empire|Kurtarıcı|
|6|The Currents of Space|Uzay Akımları|
|7|The Stars, Like Dust|Toz Gibi Yıldızlar|
|8|Pebble in the Sky|Gökteki Çakıl Taşı|
|9|Prelude to Foundation|Vakıf Kurulurken|
|10|Forward the Foundation|Vakıf İleri|
|11|Foundation|Vakıf|
|12|Foundation and Empire|Vakıf ve İmparatorluk|
|13|Second Foundation|İkinci Vakıf|
|14|Foundation’s Edge|Vakıfın Sınırı|
|15|Foundation and Earth|Vakıf ve Dünya|

Bağımsız Kitapları
Bağımsız Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
The End of Eternity Sonsuzluğun Sonu MonoKL Var 1955
The Death Dealers 1958
Fantastic Voyage Kan Damarlarında Yolculuk Okat Yok 1966
The Gods Themselves İşte Tanrılar İthaki Var 1972
Buy Jupiter and Other Stories Jüpiteri Satıyorum Altın Yok 1975
Murder at the ABA 1976
Fantastic Voyage II: Destination Brain Hedef Beyin Altın Yok 1987
Nemesis İntikam Tanrıçası Altın Yok 1989
Nightfall 1990
The Ugly Little Boy 1992
The Positronic Man 1993
Kısa Hikaye Derlemeleri
Kısa Hikaye Derlemeleri
Half-Breeds on Venus Melezler Venüste AltınKitaplar Yok 1940
The Martian Way and Other Stories Marslılılar, Uzayın Bekçileri CepKitapları, AltınKitaplar Yok 1955
Earth is Room Enough Dünya Hepimize Yeter CepKitapları Yok 1957
Nightfall One Galaksi Şeytanları AltınKitaplar Yok 1969
Buy Jupiter and Other Stories Jüpiteri Satıyorum AltınKitaplar Yok 1975
Gold: Sci-fi Stories Collection 1 Güle Güle Dünya SarmalYayınevi Yok ?
Türkçe'de çıkmış diğer kitaplar
Türkçe’de çıkmış diğer kitaplar Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Nine Tomorrows: Tales of the Near Future İnsanlığın Geleceği Cep Kitapları Yok 1959
Asimov’s New Guide to Science Bilim Rehberi E Yayınları Yok 1960
Today and Tomorrow and… Dün Bugün Yarın Güncel Yayıncılık Yok 1973
Extraterrestrial Civilizations Dünya Dışı Uygarlıklar Cep Kitapları Yok 1979
The Science Fictional Solar System Güneş Sistemi Öyküleri Maya Yok 1979
X Stands for Unknown Bilinmeyen Tehlike İnkılap Yok 1983
Asimov’s Chronology of Science and Discovery Bilim ve Buluşlar Tarihi İmge Var 1989
It’s Been a Good Life Dolu Dolu Yaşadım Cep Kitapları Yok 2002
Lucky Starr ve Norby Kitapları
Lucky Starr Serisi Paul French ismiyle Yazılmıştır Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
David Starr, Space Ranger 1952
Lucky Starr and the Pirates of the Asteroids 1953
Lucky Starr and the Oceans of Venus 1954
Lucky Starr and the Big Sun of Mercury 1956
Lucky Starr and the Moons of Jupiter 1957
Lucky Starr and the Rings of Saturn 1958
Norby Kitapları
Norby Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Norby, the MixedUp Robot 1983
Norby’s Other Secret 1984
Norby and the Lost Princess 1985
Norby and the Invaders 1985
Norby and the Queen’s Necklace 1986
Norby Finds a Villain 1987
Norby Down to Earth 1988
Norby and Yobo’s Great Adventure 1989
Norby and the Oldest Dragon 1990
Norby and the Court Jester 1991
Karadul Kitapları
Black Widower(Kara Dul) Serisi
Tales of the Black Widowers 1974
More Tales of the Black Widowers 1976
Casebook of the Black Widowers 1980
Banquets of the Black Widowers 1984
Puzzles of the Black Widowers Karadul Bulmacaları İnkılap Yok 1990
The Return of the Black Widowers 2003

Yazar hakkında forumda açılmış başlıklar bulunuyor. Bunların bazıları vakıf serisine, bazıları ithaki yayınlarından çıkan kitaplara odaklanmış durumda.
Vakıf evreni okuma rehberi (ebook bilgileri de içeriyor)
Isaac Asimov Kitaplığı (İthaki Yayınları)
Daha önce rıhtımda yayınlanmış eski sitede duran okuma rehberi

Konuyla ilgili en önemli önerim Asimov kitaplarını Altın Kitaplar çevirisi ile ebook üzerinden okumamanız. İthakinin çıkarmasını beklerken buradan devam edeyim diye denedim ancak, konuyu kırptıkları yerler dahi mevcut. İthaki dediysem, ithakinin eski kitaplarından da okumayın. Bunlarda da çeşitli sorunlar mevcut, zaten bu sebeple ithaki eski çevirileri güncelleyerek yeni baskı yaptı. Galaktik İmparatorluk serisini rıhtım yazarlarından @mit çevirdi örneğin. İyi bir çeviriyle okumak istiyorsanız, İhhaki yeni kitabı çıkarana kadar beklemelisiniz, yok ben gözümü kararttım okuyacağım diyorsanız :no_mouth: Bunlara ek olarak yazarın bilim konulu kitaplarından türkçe basılanları araştırmam devam etmekte. Kısa zamanda onları da konuya ekleyeceğim.

Yazarın tüm kitaplarını A List of Isaac Asimov's Books linkinden görebilirsiniz. Ne kadar istesem de mesaja karakter sınırı sebebiyle tablolu olarak ekleyemiyorum.

40 Beğeni

Yaklaşık 3 ay önce mi ne almıştım uygun fiyata. Şimdi Letgodan gelen mesaj yok artık dedirtti.

3 Beğeni

Bir yerlerde okumuştum ne nerede okuduğumu hatırlıyorum ne de yazının tamamını. Hatırladığım şu; Asimov çocukken Britanica ansiklopedi serisi bir defa baştan sona okumuş yıllar sonra bir kere daha okumuş. Sizce doğru olabilir mi?

1 Beğeni

Ben de öyle bir şey duydum gibi sanki ama Dolu Dolu Yaşadım adlı otobiyografi kitabında bundan söz ettiğini duymadım.

@Ozgur Kısa Hikaye Derlemeleri kısmına 4 yeni kitap ekledim. Bunları kontrol ettim ama görmedim. Varsa silebilirsiniz. Bunlar; Jüpiteri Satıyorum, Güle Güle Dünya, Melezler Venüste ve Galaksi Şeytanları. Özellikle Güle Güle Dünya kitabı yazarın Gold adlı kısa hikaye serisinin ilk cildi olarak biliniyor.

Bu arada basım tarihlerini hangi kritere göre yazıyorsunuz? Yabancılara göre mi bize göre mi?

Melezler Venüste daha önce ekledim diye hatırlıyorum ama atlamışım demekki. Özellikle nadirde bile bulamadığım kitaplarını ekleyemedim. Ve gercekten çok fazla kitabı var.

Eline sağlık. :sweat_smile:

Basım tarihlerini kitabın orijinal dilinde ilk basıldığı tarih olarak yazıyorum. Bunun amacı kitabı yazıldığı ve yayınlandığı yılı görebilmek. Turkceye çok gec geldiği icin (çoğu yazarda durum bu) ana tarih daha mantıklı geldi. Hem de bibliyografayı başka kaynaklarla karşılaştırırken bu tarihler daha kolay karşılaştırma sağlıyor.

O zaman benim eklediklerimin basım yılını değiştirmek gerek. Ben bizim ülkedeki basık yılını esas aldım. Bu arada kısa öyküleri olarak da bir küçük başlık açılabilir konuya. Başka derlemelerde öyküleri de var Asimov.'un.

Sonuncu hariç düzenledim. Sonuncunun “Güle Güle dünya” nın orijinal ismi ne biliyor musun ? Oradaki isimden bulamadım çünkü.

Başka yazarların kitaplarındaki öykülerini derlemek çok zor. Onları tek tek bulup eklemek imkansıza yakın. Tabi bulurum dersen sen bilirsin :smiley: 500’e yakın kitabı var zaten. Ben onlara giremedim bile :smiley:

1 Beğeni

Son hikaye derlemesi Gold adındaki serinin ilk cildi. Sarmal Yayınevi neden Güle Güle Dünya demiş bilmiyorum. :joy:

1 Beğeni

Özgür Hocam, “askerden yeni gelmiş gibi…” diye başlayan onlarca cümle vardır. Sanırım bibliyografya başlıklarınız için aynı cümle kullanılabilir. Elinize sağlık.

Not: ‘gibi’ si fazla

1 Beğeni

İlk mesajdaki baskısı olmayan kitapların bazılarının baskısı geldi. Düzeltin isterseniz.

@SJack seni piste alalım :smiley:

Bir Asimovcu olduğun için özellikle sana sormak istiyorum. Önce hangi seriyi okumalıyım? Galaktik İmparatorluk mu yoksa Vakıf mı?

1 Beğeni

Normalde Vakıf serisinden önce okunması öneriliyor ama ben daha Galaktik serisini okumadığım için bir şey diyemiyorum. Yalnız bu serideki karakterler Vakıf serisinde yokmuş.

Güncelleme: İstersen bir iki hafta bekle. Seriyi bitirince daha net bir şey söyleyebilirim.

1 Beğeni

Acelem yok zaten. Daha okunmayı bekleyen biraz kitabım var ama bu konuda Asimov doktorasını yapmış olan sana sorayım, bilgi ediniyim istedim :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Doktora falan o kadar da değil. :joy: Ben basit bir Asimov hayranıyım o kadar. Açıkçası Asimov’u hiç okumak istemiyorum. Çünkü okuyacak kitabı kalmayınca ne yaparım diye kara kara düşünmek istemiyorum. Ama yine de böyle sorular gelince hiç değilse yardımcı olacak kadar okumuş olmak istiyorum.

3 Beğeni

Aynı dert bende de var. Jose Saramago’nun okumadığım 3-4 romanı kaldı diye okumayı bıraktım şimdilik :joy:

1 Beğeni

Bir süredir kitap okuyamıyorum ama bu durumu yarın Galaktik İmparatorluk Serisi’nin ilk kitabı ile değiştireyim. Hem Asimov’un anlatımı ilaç gibi gelir. İlk kitap bitince ufaktan da olsa bir fikir edinirim.

1 Beğeni

Kitap okuma mevsimi kış. Yazın sıcaktan mı nedir fazla okunmuyor.

4 Beğeni

Elimizdeki Asimov kitaplarını okuyup bitiriyoruz. Aradan yeterince zaman geçmesini bekliyoruz.
Sonra okumaya en baştan yeniden başlıyoruz.

1 Beğeni

Unutmak için ne kadar süre geçmesi gerekir acaba? :joy:

En az bir yıl diyeyim. Hafızamız güzelce boşalsın. Yeni devire hazırız demektir. Aslında ara ne kadar uzun olursa alınan zevk de o kadar fazla oluyor.

1 Beğeni