Isaac Asimov Bibliyografisi ve Okuma Rehberi

Sanırım ben bir müddet daha okuyamayacağım. O eski okuma günleri ne zaman geri döner bilmiyorum ama çok özledim gerçekten.

1 Beğeni

‘‘Sonsuzluğun Sonu’’ kitabı tamamen bağımsız mı? Vakıf, robot ya da galaktik imparatorluk serileriyle hiçbir ilişkisi yok mu yani?

Vakıf 4. kitapta atıfta bulunuluyor Sonsuzluğun Sonu’na. Fazlasını bilmiyorum. Henüz buraya kadar okudum.
Ama okuma listelerinde genelde bu kitap ile başlanması tavsiye ediliyor. Ben de ilk bunu okumuştum Vakıf’tan önce.

2 Beğeni

Galaktik İmparatorluk ile Robot serileri ne zaman okunmalı? SS ile başlayacağım ben de.

Bu sıra ile okuyorum ben.

6 Beğeni

Peki bu ara kitap olan Nemesis çok önemli midir ? Robot serisini o kadar bekledik seriyi eksik okumayalım diye. Bu ara kitabı ayrıca beklemeyelim.

Benim de okuma sıram bu liste şeklinde olacak.

2 Beğeni

Ara kitap yazdığı için çok da önemli gibi gelmemişti bana.
Ben de bu sırayla okuyorum. Bilen birisi yazarsa sevinirim yani. :grin:

1 Beğeni

Nemesis’i okumadım fakat böyle yazmış Asimov kitabın girişine.

6 Beğeni

Çok teşekkürler üstad. Yazarın kendisi seri içinde değil demiş. Çok merak edilirse İngilizcesi karıştırılabilir.

3 Beğeni

Neden Asimov’un önerdiği okuma sıralamasını kullanmıyorsunuz? Asimov evrenine yabancıyım ama okumaya başlasam yazarın tavsiyesine göre okurum. Bilmediğimiz bir durum mu var acaba?

Sıra İsim
1 Sonsuzluğun Sonu
2 Ben, Robot
3 Robot Öyküleri Antolojisi
4 Çelik Mağaralar
5 Çıplak Güneş
6 Şafağın Robotları
7 Robotlar ve İmparatorluk
8 Toz Gibi Yıldızlar
9 Uzay Akımları
10 Gökteki Çakıl Taşı
11 Vakıf Kurulurken
12 Vakıf İleri
13 Vakıf
14 Vakıf ve İmparatorluk
15 İkinci Vakıf
16 Vakıf’ın Sınırı
17 Vakıf ve Dünya

Ben bu sıra ile okumayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Bunun ile ilgili çok tartışmalar döndü bu forumda ve başka yerlerde.

Asimov’un tavsiye sırasına bakmadım açıkçası. Benim karar kıldığım Kayıp Rıhtım sitesindeki eski bir makaledeki sıra.

Hatta tam buradaki de değil de bu makalenin altındaki yorumlarda bir kullanıcının eklediği görsel. Makalede İmparatorluk romanları ve Ben, Robot gibi tekil romanları sıralamaya katmamış.
Bir de Makalede 5. Kitabı, geçmişi anlatan 6.ve7. kitaptan sonra sıralamış ama ben görseldeki sırada okumayı düşünüyorum.

@SherlockHolmes senin sıralaman tamamen kronolojik sıralama olarak gözüküyor.

Sonuç olarak düşünüp kendi kararınızı verin derim…

1 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu kitabına başlayarak Asimov’un bu geniş dünyasına sonunda ben de dahil oluyorum. Güzel bir sürecin beni beklemesini temenni ederim.

5 Beğeni

Sanırım yakın zamanda bu seriye hızlı bir giriş yapacağım. Keşke ithaki de yayın sırasını okuma sırası doğrultusunda çıkartsaymış. (Yani Vakıf serisinden önce Robot serisi.) Bu arada gözüme bir şey çarptı. Gönderiler arasında bakındım ama bir cevap bulamadım ya da gözümden kaçtı.

İthakinin basım sırası

1. Toz Gibi Yıldızlar
  2. Uzay Akımları
  3. Gökteki Çakıl Taşı

Asimov’un önerdiği okuma sırası

1. Uzay Akımları
  2. Toz Gibi Yıldızlar
  3. Gökteki Çakıl Taşı

Galaktik İmparatorluk serisi kendi içerisinde birbirinin devamını oluşturan bir seri değil midir? Okuma sırası farkediyor mu?

Hocam her bir kitap farklı zamanlarda farklı bir hikâyeyi anlatıyor birbirleriyle bağlantılı değiller yani.

Ben İthakinin basım sırasına göre okudum farkedeceğini düşünmüyorum, ama yinede olayların oluş kronolojisine uygun sırayla okuyarak evrenin nasıl geliştiğini kafanızda daha iyi oturtabilirsiniz.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim :pray: :pray: :pray: Umarım Robot serisi tamamlanana kadar kitap fiyatlarında bir devrim, sabit fiyata yasasında bir değişiklik olmaz.

2 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu kitabının harika finalini bitirip ara vermeden Vakıf kitabına geçtim. Şu an her şey güzel gidiyor. Ancak Vakıf çevirisi açısından şu anlık çok tatmin olduğumu söyleyemem. Sonsuzluğun Sonu gerçekten benim açımdan çok tatminkar bir çeviriye sahipti.

3 Beğeni

@Ozgur konu aşırı işime yarayacak sağ ol :slight_smile:

1 Beğeni

Vakıf serisini sahaflardan toplarken Robotlar kitabının milliyet baskısını almıştım o zamanlar. Çok sonra bildiğiniz gibi ithaki kitabı tekrar bastı. İki kitap arasına hacim farkı ve çevirmen farkı bulunuyor. Benim elimde bulunan baskı ile ithakinin bastığını karşılaştıran biri var mı?

1 Beğeni

Derde Deva Randevu 3, Asimov bölümü giriş kısmı.

7 Beğeni