İstekleriniz

Tüm yorumları silmek rıhtım kurallarına aykırı. Zaten tüm yorumları birden silmeyi neden isterler anlamış değilim…

Yorum silmek konusunda bir yaptırım yok ama birçok yorumunuzu ardı sıra silmeniz kurallara aykırı. Bu kurallara göre, bu işleminiz sonucunda silinen mesajlarınız geri alınıyor, silinmiyor.

Tek tek silmek konusunda bir yaptırım olmadığına eminim çünkü forumun en çok mesaj silen ismi olabilirim :slight_smile:.

1 Beğeni

Ben de olmuyor. :thinking: Ben Samsung Note 5 üzerinde Chrome kullanıyorum.

Video yükleyebilsek çok mesut olurdum. :pensive:

1 Beğeni

Mesaja verilen cevapları, hemen mesajın altına çağırabilsek güzel olurdu. Forum Donanımhaber bu sistemi kullanıyor bence çok yararlı.Böylece o mesaja kaç kişi cevap vermiş onu da görebiliyoruz. Örnek

Mobilde yok ama pc de böyle zaten.

2 Beğeni

Ekranım biraz küçük olduğu için tam çıkmadı ama masaüstü sitede böyle çıkıyor:

2 Beğeni

Mesela ana sayfa ile forumun simgelerinin renkleri farklı olsa?

Aylık Öykü Seçkisi için yazdıklarımıza illüstrasyon ekleyebilmeyi isterdim ben. Düşünsenize, hem okuyucu için hem de estetik açıdan çok hoş olurdu bence. Tabii orijinal ve o öykü için yapılan bir çalışma olmalı. En azından yapanlar için eğlenceli olurdu. Ben şahsen göndermek isterim.

2 Beğeni

Engellediğimiz kişiler mesajlarımızı göremese daha iyi olur. Genel sosyal medya sitelerinde engellemenin mantığı bu şekilde. Yazdıklarımı görmesini istemediklerim için yapabileceğim bir şey yok şu an forumda.

Sosyal medya ile forumun farkı bu bence. Forum sitelerine anonim olarak hesabı olmadan da girebilirsin, o yüzden bi anlamı yok bence bunun. Tabi yapılsa bence de iyi olur.

Bu sistem Twitter gibi platformların işleyiş yapısıyla örtüşüyor. Ama bunu forumların işleyiş gayesiyle uyuşturmak bayağı güç olabilir.

Twitter gibi platformlar, kullanıcıya özel paylaşımlarda bulunabilmesi için Kişisel Alan tahsis eder. O kişisel alanda, paylaşımları kimin erişebilip erişemeyeceği hakkı, doğal olarak platform tarafınca tahsis edilen alanın sahibine aittir.

Forumlardaki başlık ve mesajlaşma hakkı, kişisel alan mantığından daha farklı. Forum üyeliğiyle elde edilen şey, aynı anda işleyen serbest kürsüler sistemine katılım hakkı. Belli başlı kıstaslar, kaideler altında, yorumlamaya ve yorumlatmaya açık paylaşımlar yaparak, taraflar arasında etkileşim sağlanması hedeflenir.

Reddit ya da Sözlük tarzındaki geniş ve çeşitli içeriklere sahip ve bol kullanıcılı platformlarda engellenmiş üyenin paylaşımlara ulaşamaması sorun bile olmayabilir.

Bu sistem forumda uygulanırsa sonucunu kestirmek biraz güç. Paylaşım olsun, ama herkes görmesin, yapısı, forumu işlevsiz hale getirebilir.
Bu sistem, başka sorunlara sebep olabilir. Örneğin., sosyal medya platformlarında yaşandığı gibi, engellenen kişiye mesaj atmak için ek hesaplar açılabilir, “Beni niye engelledin?” tartışmaları çıkabilir. Evet, özel mesaj engeli de aynı sorunu yaratabilir. Ancak, herkesin paylaşım yaptığı başlıkları görememek, aynı içeriklerin tekrar ve tekrar paylaşımı, önceden cevabı verilmiş soruların tekrar sorulması forum yapısına uygun değilmiş gibi.

Kısaca, sorun çözülsün derken, yeni sorunlar ortaya çıkabilir.

3 Beğeni

Sağ üstteki hızlı aramadan arama yapıldığında sonuçlar yeniden eskiye doğru dizilse daha iyi olur gibi geldi. Aratmalarımda hep 2018 sonuçları çıktığı için hızlı arama pek bir işe yaramamaya başladı benim için.

6 Beğeni

Daha önceki yıllarda bulunduğum bazı forumlarda her üyenin imzası vardı. Bu imzalar bazen abartılı oluyordu. Acaba diyorum abartılı olmamak şartıyla Kayıp Rıhtım’da da sadece yazıya dayalı bir imza yeniliği gelir mi?

Yanlış değilsem o PhBB forum sisteminde yapılabiliyordu. Ruby forumlarda böyle bir özellik yoktu sanki. Emin değilim ama @danieljackson daha net cevap verebilir.

2 Beğeni

Eski SMF forumlarında da vardı. Aslında burada da bu özellik var. Sadece akışa uygun değil diye mesajlarda gözükmüyor. Yoksa cidden çok kalabalık ve karışık bir ortam olurdu.

Doğrudan kişinin profil resmine tıklayınca imzasını görebiliyorsunuz.

Örneğin @Agape’nin profil fotoğrafı veya kullanıcı adına tıklayalım:

4 Beğeni

İstek değil ama bir önerim var.

Haritalar, şehirler, kültür, din, büyü sistemi, karakterler vs. gibi bilgilerin olacağı büyük, popüler seriler için detaylı Wiki sayfası olsa iyi olmaz mı?

Ecnebi Wiki sayfaları bu anlamda çok iyi rehber oluyor ama Türkçe bu tarz bir şey yapılmamış galiba.

10 Beğeni

Çok güzel olurdu ama bunu yapacak insan lazım…

3 Beğeni

Kitaptan okuyup not alamam ama wiki olusturulursa elimden gelen desteği veririm. İngilizce kaynaklardan ceviri de yaparım bana uyar. Sanderson icin bi tık uğraşmıştım en son.

4 Beğeni

Burada önemli olan sistemden ziyade içerik. Kolay değil oluşturmak. Bir sürü kurgu dünya var. Açılırsa kaç kişi katkı sağlayabilir o da önemli.

2 Beğeni