İthaki Bilimkurgu Klasikleri #50

Malum, uzun zamandır tahminler, gönülden geçenler speküle ediliyor ve çoğu tahmin Alican Saygı Ortanca ve İthaki mutfağındakilerin sosyal medya mecralarında belirttiği yayın hakkı, ilk kez çevrilme ve basılma, ödüllülük, diziye tarihsel uygunluk, seri parçası olmama gibi kıstaslara uymuyor. Ben de bu kıstaslara uyan neredeyse tüm kitapları listeleyip en büyük olasılığı görmek için en güçlü 3 ihtimalinizi seçmeye davet ediyorum. Eksikler ve hataları bildirirseniz harika olur. Buyrunuz:

• Clifford D. Simak - Way Station (1964)
  • Fritz Leiber - The Big Time (1958)
  • Fritz Leiber - The Wanderer (1965)
  • Gregory Benford - Timescape (1980)
  • Harlan Ellison - I Have No Mouth and I Must Scream (1958)
  • Harlan Ellison - Dangerous Visions (1962)
  • Harlan Ellison - Deathbird Stories (1975)
  • James Tiptree Jr. - Houston, Houston, Do You Read? (1976)
  • John Brunner - Stand on Zanzibar (1968)
  • Mark Clifton - They’d Rather Be Right (1955)
  • Robert Silverberg - A Time of Changes (1971)
  • Samuel R. Delaney - The Einstein Intersection (1967)
  • Vonda N. McIntyre - Dreamsnake (1978)

0 oylayanlar

2 Beğeni

Doğru mu hatırlıyorum emin değilim ancak 50.kitap Türkçe’ye daha önce hiç çevrilmemiş bir yazarın kitabı olacaktı sanırım…

Konu iyice şehir efsanesine dönüşmeye başladı :smiley: Daha önce çevrilmemiş bir kitapla başladı, daha önce hiç çevrilmemiş bir yazar ile devam ediyor. Kitap çıkana kadar daha önce yazılmamış bir kitaba dönüşecek sanırım :smile:

13 Beğeni

Gsdhdksl seçenekleri azaltalım istedim. :joy:

Hiçbir fikrim olmadan I have no mouth and I must scream ve Houston,houston do you read? kitaplarına oy verdim.

1 Beğeni

Houston, Houston Dou You Read yayımlanacak ama 50 hype’ını kaldırmaz bence.

2 Beğeni

Yorumum sadece size değildi yanlış anlamayın. Başka yerlerde de gördüğüm cümleler için yazdım :smiley: :smiley: Gelmiş geçmiş -gelecek- en iyi bilimkurgu romanı olacak gibi bir beklentiye sokuyorlar insanı :smiley:

Yok, sadece bana olsa da yanlış anlamam, sıkıntı yok. :smile: Sadece cidden merak ediyorum, çok büyük eserler hep yayımlandı Türkiye’de, gözümüzden ne kaçıyor? :rofl:

1 Beğeni

Dangerous Visions gibi Ellison editörlüğündeki muazzam bir derleme gözümüzden kaçıyor olabilir…

3 Beğeni

Ben de onu oyladım, bakalım.

Bende hiç doğmamış bir yazarınkini diye duydum.

6 Beğeni

51’den devam ederlerse epey gülerim. Oy vermeyeceğim gelince görürüz. Şunun şurasında ne kaldı?

2 Beğeni

Houston Houston, Do You Read? kitabının yazarı ile Uzaktan Kumandalı Kız kitabının yazarı aynı değil mi?

Bu listeye tamamen uyulmadı biliyorum ama şu zamana kadar isminde soru işareti olan kitap da basılmadı. Şıklarda bulunan eserler hakkında da hiç bir fikrim yok. Şansımı soru işaretli olandan yana kullanıyorum.

Düzenleme: Gerçi kağıtta bulunan 50. doğru ise, soru işaretli olması mümkün değil. Ayrıca kitap isminin sonunda bir ‘y’ harfi varmış gibi çıkıntı var.

3 Beğeni

Aynı, evet. Alice B. Sheldon, namı diğer James Tiptree Jr.

1 Beğeni

Bana göre bu listenin hiçbir geçerliliği kalmadı. Çünkü Ozan Korkut’un kapak illüstrasyonlarını paylaştığı websiteye baskın yaptığımızda birçok planlarını değiştirmek zorunda kaldılar sanırım. :joy:

1 Beğeni

Asimov gelse keşke. Robot serisinin ikinci kitabı falan. Çevrilmemiş bir eser oldugunu nerden okudunuz ben göremedim öyle bi açıklama ama.

1 Beğeni

1 Beğeni

Yakin zamana bakmıştım ben baya da önceymiş yahu. Ödüllü, ilk defa türkçe yayınlanacak hmm :thinking:

1 Beğeni