İthaki Yayınları Soru Hattı

Bende ilk baskısı var ve kitabın sonuna sözlük kısmı konulmamış. Yeni baskılarda sözlük kısmı eklendiği için arada sayfa farkı var büyük ihtimalle.

2 Beğeni

Sözlük yok benim 1005 sayfanın içinde, son sayfaya gözlerimi kısarak baktım kitabın sonu olduğundan bahsediyor sadece. Spoiler yemedim neyse ki. Sözlük yok kısacası sözlüksüz 1005 sayfa. Belki 2. baskıda sayfa boyutu küçülmüştür, bu kadar sayfa olan bir kitapta 80 sayfa fark edebilir bilemem de sitelerde 928 sayfa yazdığı için meraka düştüm sadece.

1 Beğeni

Şimdi diğerlerine de baktım ilk 5-6 kitapta da sadece ikinci kitapta 80 küsür olmak üzere 15-20 sayfa eksik veya fazlası var. Fakat stok kodu ve basım tarihleri siteye uyuyor. Bu kadar çok hatanın üst üste geleceğine inanmadım pek. Sanırım baskı güncellenirken önceki baskının sayfa sayısı güncellenmemiş.

Bildiğim kadarıyla bu seriyi basmayacaklar. Yakın tarihli bir cevapta Ejderha Mızrağı dışında başka Weis ve Hickman kitabı basmayacaklarını söylemişti Emre bey.

2 Beğeni

Aklıma şöyle bir vesvese geldi :

Sakın ola İthaki, Asimov’un 2. üçlemeyi 30 yıl sonrasında çıkarmasında vardır bir hikmet diyerek, Vakıf’ın devam kitaplarını 30 yıl sonra basmaya karar vermiş olmasın?

(Latifedir.)

4 Beğeni

İlginçmiş :smiley: Herkese farklı sayfa mı vermişler ne. Benimki Ağustos 2013 Karton Kapak 1061 sayfa.

Keşke…

2 Beğeni

Bir şeyler olmuş ama biz de ne olduğunu bilmiyoruz.

@irbis Afrika üçlemesi 2. ve 3. Kitapların tahmini yayın tarihi var mı?

Acaba kutulu Tolkien Mirası setinin tekrar baskısını yapacak mısınız?

1 Beğeni

Hepsi basılacak.

Le Guin’in Hainli döngüsünde de bazı bağlantılar var ama bu onları sıralı okumanız gerektiği anlamına gelmiyor. The Culture da öyle. Basmayı planladığımız kitapları basacağız. Basmayı düşünmediklerimiz de var.

Bilmem. Zamanı gelince basılır.

Bu sene eski üçlemeyi tekrar basacağız. Yeni kitap da seneye çıkacak.

Üçünü de görmezsiniz bizden.

Hazır olduklarında.

Hazır olduğunda çıkacak.

Düşünüyoruz. Wells basmaya devam edeceğiz.

Erika Foster seneye devam edecek.

Sonbaharda gelecek ikinci kitap.

Düşünmüyoruz.

Merak etmeyin, ikinci kitabın çevirisi tamamlandı bile. Editöryal süreci de temmuz ağustos gibi başlayacak.

Bayram sonrasında Sandman 6 ile Vaiz 2 çıkacak. Mezarlık Kitabı da onlardan sonra çıkacak.

Basılacak.

Basılmayacak. Olumsuz cevaplarım değişmiyor.

Baskılar arasında yeni mizanpaj yapılmıştır, değişiklikler onunla alakalıdır. 1000 sayfalık bir kitapta fontu .3 kadar bile küçültseniz büyük oynamalar olabiliyor.

Şimdilik konulmuş bir tarih yok ama sonuçta çevirisi olan kitaplar. Çok geçmeden basılacaklar.

Yapacağız.

20 Beğeni

Hayal kırıklığına uğradım. Ama beni üzen nokta sizin 10 kitaplık seride hangisini okumamızı istiyorsanız onları okumak zorunda kalacak olmamız. Hangilerini çevireceğinizi neye göre belirleyeceksiniz bilmiyorum ama hiç yoktan iyidir diyelim. Kendi adıma basılmayacak olanları artık orijinal dilinde okurum ama kitaplığımda bir kısmı Türkçe bir kısmı İngilizce olarak yer alması da kötü olacak.

2 Beğeni

Sayın yetkılı ılgınıze tesekkurler ederım ıyı çalışmalar

Benim anlamadığım bir şey var, Asimov da telif sıkıntısı olan sadece Vakıf mı yoksa Robot da mı sıkıntılı?

@irbis bir gelişme var mı acaba, En son 2018 Ocak ayın da yakında demişsiniz Enginlik Serisi 4. kitap için.

3 Beğeni

Merhabalar. İlahi Kentler serisinin 3. kitabı ne zaman çıkar?
Ve yukarıda bir mesajınızda First Law serisinin ilk kitabının kapağını payalaşabileceğinizi söylemiştiniz.
Paylaşma şasınız var mı acaba? Bu seri için nasıl muhteşem kapaklar hazırladınız çok merak ediyorum gerçekten.

5 Beğeni

Harika bir haber. Teşekkürler^^

1 Beğeni

Üç Cisim Problemi kitabında çok fazla yazım hatası var.Bendeki 3.baskı.Yeni baskı yapılacaksa gözden geçirilmesi muhakkak gerekli ,bilginize.

2 Beğeni

@irbis Dune için basılacak demişsiniz, peki zamanı belli mi?

4 Beğeni

Zaman çarkı 4.cilt için bir tarih verebilir misiniz? Net tarih olmasada bir tarih aralığı mesela ?

2 Beğeni

Fakat bu her zaman böyle. Yazılmış, var olan her eserin çevrilmesi mümkün olan bir şey değil. Bu, istisnasız her yayınevinin yaptığı bir eleme sisteminin bir parçası. Bu yayınevinin editörleri olarak görevimizin bir parçası da binlerce kitap içerisinden hangilerinin İthaki Yayınları kapsamında basılacağına karar vermek. İstediğimiz her kitabı basamıyoruz, haliyle hiç basmamaktansa en mühimlerini basmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz.

Bununla birlikte keşke sitem etmeden önce biraz daha araştırma yapsaydınız. Goodreads’in The Culture sayfasına girdiğinizde orada 10 kitap görüyorsunuz. Ama bunlardan dört tanesi zaten 2000 yılı ve sonrasında yayımlanmış kitaplar. Bilimkurgu Klasikleri sınırını 21. yüzyılda çekiyor. Kalan altıdan iki tanesi yurtdışında da okurlarca çok okunmamış, pek üst sıralara konmayan kitaplar. Geriye zaten dört tane kalıyor, biz de ilk etapta bu dörtlü içerisinden seçim yaptık.

Cebirci satmadı. En az satış rakamına ulaşmış bilimkurgu kitaplarımızdan biri. Biz bundan bağımsız olarak Bilimkurgu Klasikleri’ne birden fazla kitabını eklemek konusunda kararlıyız.

Basılmamış büyük Asimov kitaplarının hepsinde sıkıntı var.

Çıkacak bir sonraki iki modern bilimkurgu kitabından biri bu olacak.

İlahi Kentler ve Bıçağın Kendisi haziran kitapları. Bıçağın Kendisi’ni bir aksilik çıkmazsa gelecek hafta paylaşacağız.

Teşekkürler. Sıkıntının farkındayız. Hatalar giderilene kadar baskıyı askıya alacağız muhtemelen. Bizzat ben ilgileneceğim kitapla.

Tekrar baskı tarihi veremiyorum arkadaşlar. Hazır olduğunda basılacak.

16 Beğeni

Bilge Adamın Korkusu yeniden basılacak demişsiniz, tarih belli mi acaba?