İthaki Yayınları Soru Hattı

Birşey sormak istiyorum İthaki olarak Watchmen gibi bir efsaneyi neden böyle basmıyorsunuz? Watchman’in baskısı ne kadar güzel olsa da aynı V For Vendetta gibi sert kapak olması gereken bir kitap ama maalesef değil…Hani fiyatı da uygun değil şuan Watchman’in fiyatı özel baskı V For Vendetta’ya bir hayli yakın :confused: Evet piyasada sorunlar var lakin bence V For Vendetta,1984 Özel Baskıları buna iyi bir örnek…Böyle bir planlamanız var mı?

7 Beğeni

:confused: :confused: :confused:

3 Beğeni

Watchmen basılmazdan evvel ithaki’den talep edilmişti, sert kapak olsun, en azından sınırlı sayıda da olsa sert kapak olsun şeklinde talepler iletilmişti (Facebook ithaki günlükleri ve resmi hesaplarından). Ancak basmadılar. Sebebi muhtemelen ekonomiktir. Belki bir ihtimal teliftir. Belki @irbis bizi aydınlatır :slight_smile:

2 Beğeni

Açıkçası bu V For Vendetta ve 1984 Özel Baskılarının fiyatları böyle iken ince kapak Watchmen’in 50 tllik fiyatı çizgi roman sever olarak gözüme komik geliyor.
Sebebin ekonomik olduğunu düşünmüyorum benzer baskılar sayesinde kıyaslayarak zaten fiyatı 50 tl çünkü telif olması da mantıklı değil büyük ihtimal tercih etmediler,ama bence büyük hata böyle bir seriye yapmamaları.Yakın vadede umarım yaparlar özellikle özel baskılar bu kadar patlamış ve tutmuşken.Eğer yapmazlarsa geriye tek kalan yurtdışından fahiş bir fiyata almak veya telifin başka bir yayınevine geçmesini mümkünse beklemek… :weary:

1 Beğeni

Yalnız v for vendetta ve watchmen’in kağıtları aynı değil fiyat kıyaslaması yapmak doğru olmaz. Vendetta daha ucuz bir kağıda basılı. 1984’ün fiyatının bilinçli olarak düşük tutulduğu düşünülüyor. Birde kuşe kağıt değil kitaplar. Sadece watchmen kuşe kağıda basılı.

Ben de almadım watchmen’i, bende Gereklişeyler baskısı var. Mesela ithaki gerçek boyutunda bastı, Gereklişeyler baskısı daha küçük. Ancak gereklişeyler az sayıda sertkapak versiyonunu da yapmıştı.

1 Beğeni

Ben birebir kıyaslama anlamında atmadım açıkçası piyasa da şuan onlar var özel baskı çizgi roman veya kitap denince ilk akla gelen kitaplar onlar.
Bence V gibi Watchmen’in olması gerekiyordu,keşke İthaki’de Gerekli Şeyler gibi ciltli baskısını yapar umudum az yinede var.

1 Beğeni

Hatırlatırım zamanında baskısı yok iken çok aramıştı millet.Bence sert baskıyı bekleme.Ben sağlam bir indirim günü tekrar alacam.Kağıt kaliteli,boyutu ile iyi bir baskı.Ama sert kapak olsaydı iyiydi:)

1 Beğeni

Vakıf kurulurken kitabını bulamadım. Basıldı mı ?

Yeni baskılarda basılmadı. İthaki eskiden basmıştı.

1 Beğeni

Yenisini umarım basarlar. İkinci el bir kitaba 60₺ vermeye sıcak bakmıyorum ve yeni baskı yapmamaları mahkemelik bir suç (!) :smile:

Asimov’un kitaplarıyla alakalı bir telif sorunu var davaları hala devam ediyormuş. Kitapların basılamama sebebi ne yazık ki bu. Telif alınsa bile Vakıf kurulurken’den önce basılacak iki kitap daha var zaten. Kısacası bayağı bir bekleyeceğiz. :joy:

Vakıf, Vakıf ve imparatorluk, İkinci Vakıf kitaplarının yeni baskıları yapılmış.

Yayınevinin elinde olan bir durum değil, ne zaman izin gelirse sahibinden o zaman basacaklar. Seri unutulsun her kitabı arasına yıllar girsin hiçbir yayınevi istemez, makul aralıklarla basmak en kârlı yolu bunun ama olmayınca olmuyor maalesef. İlk kitap çok rahat çıktı, ikinci kitap için kapak sorunu çıkardılar biraz uzadı mesela o kitabın hazır olmasına rağmen kapak meselesi yüzünden çıkması. Şimdi de yeni kitap için bir anlaşmazlık var sebebini bilmediğimiz.

5 Beğeni

Emre Bey’in bu konu hakkında daha önceden söylediklerini aradım ama bulamadım. Benim bildiğim kadarıyla sorun basılmamış olanlarda. Basılmış olanlara yeni baskılar geliyor.

1 Beğeni

Asimov ile ilgili basılmamış tüm kitaplarda Amerikada ki mahkemelerde süren telif davalari var. O sebeptendir ki ülkemizde basılamıyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba, daha önce Ekim ayında cevaplamışsınız ama bu kadar zamanda çok şey değişebilir diye sormak istedim. Neal Stephenson’la ilgili bir çalışma düşünüyor musunuz bk klasiklerine girebilir mi Anathem ya da Cryptonomicon?

1 Beğeni

@irbis Elric ile ilgili pplanlarınızın daha bitmediği söylemiştiniz. Bir sonraki basacağınız kitap (Ben The Dreamthief’s Daughter olacağını tahmin ediyorum) çıkış tarihi ile ilgili bir bilgi verebilir misiniz? Yoksa tamamen süpriz mi? :grinning:

3 Beğeni

Elric bitmemiş miydi? Oturup okuyacağım yakın zamanda kafam karıştı. :thinking:

1 Beğeni

“Melnibonè’un Son İmparatoru’nun Tarihçeleri” derlemesi bitti. Bu derlemede The Dreamquest Trilogy’de bulunan 3 kitap yoktu. Bu kitaplar haricinde bir tane daha kitap var ama o da içindeki çizimlerin telif haklarından dolayısı hiç bir yerde basılamıyor. Okumak istiyorsan okuyabilirsin. Bu hikayeleri sonradan araya sokabilirsin, Multiverse sitesinde bu hikayeler ana kronolojiden hariç tutulmuş.

2 Beğeni