İthaki Yayınları Soru Hattı

İthakiden güzel hareketler :clap:t6::clap:t6::clap:t6:

3 Beğeni

Vakıf 3, nisanda.

Bir hafta sonra da Büyük Wootton Demircisi geliyor bu arada. İzmir fuarından itibaren Tolkien Treasury’yi tam olarak bulabileceksiniz.

9 Beğeni

Merhaba
Şu anda bilimkurgu klasiklerinden ‘‘Ay Zalim Bir Sevgilidir’’ okumaktayım,fakat elimdeki kitapta sayfa sıralamasında bir problem var.Sıralama 248-251-252-249-250-255-256-253-254-259-260-257-258-263-264-261-262-265 diye gitmektedir.Böyle bir baskı hatası ile karşılaşan var mı yoksa sadece bende ki baskı mı böyle?

Nisan ayı dolu dolu geçecek :clap:t6::clap:t6::clap:t6::+1:t6:

Bu sizdeki baskıyla alakalıdır. Matbaada bazen karışıklık olabiliyor. Facebook sayfamızdan yazarsanız, kitabın değişimi için yardımcı olabiliriz.

1 Beğeni

Teşekkürler elimdeki birinci baskı eğer tekrar birinci baskı ile değiştirilecekse neden olmasın ,yoksa kitaplığımı bırakacağım oğlum düşünsün :smile:

opera_2018-03-29_11-40-46

Arkadaşlar bu sizden biri mi?

Bu arkadaş belli ki burayı okuyor, o yüzden kendisine burada cevap vereceğim ki ortaya asılsız ithamların neden asılsız olduğunu anlasın.

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri bir daha basılmayacak. Bu yurtdışıyla yapılan anlaşmanın bir sonucu. İçerisinde birçok yazar bulunması, teliflerinin bir yere toplanmasının zorluğu nedeniyle böyle bir durum söz konusu. Telifleri alma süreci oldukça zorlu bir süreç oldu bu yüzden de.

Fakat kitabın baskısı henüz bitmiş değil. Kitapçılarda hâlâ bulunuyor. Raflarda hâlâ var. Edinmek istiyorsanız elinizi çabuk tutun.

Kitabın bu kadar tükenmesine gelirsek. Kitabın baskı adedi 1000. Buna kıyasla Anlatış 5000 basıldı. Wellsler 3000. Hatırlarsanız Dune 4 de basıldığı ay baskı tüketmişti. Baskı adedi: 1500. Buradan gerekli sonucu çıkarabileceğinizi varsayıyorum.

Yeryüzü Müzesi istisnai bir olay. Elimizde olmayan bir sebepten ötürü tüm baskı hatalı çıktı. Kitabın üzerine ikinci baskı yazısını, bunun çok büyük bir olay olduğunu belirtmek için değil, eğer birinci baskıdan raflarda kaldıysa, okurlar düzgün baskının hangisi olduğunu ayırt edebilsinler diye koyduk.

Burada her soruya en iyi niyetle cevap vermeye çalışıyorum. Fakat bu iyi niyet suistimal edilip asılsız spekülasyonlar olarak piyasaya sürülecekse buradaki iletişim politikamızı gözden geçirmek gerekli demektir.

27 Beğeni

Ne yazık ki şu an ikinci baskısı matbaada. O yüzden mümkün olacağını sanmıyorum.

Edit: Bana özelden yazarsanız, birinci baskıyla değiştirebileceğiz. Ofiste var birinci baskıdan.

4 Beğeni

Haddime değil belki ama arkadaş çok büyük hata yapmış irbis bey hiç sıkılmadan bıkmadan aynı sorulara cevap veriyor . Keşke forumda konuşulan forumda kalsa

4 Beğeni

Artık son zamanlarda komplo teorileri üretip bunu sosyal medyada veya başka platformlarda paylaşmak sanırım moda oldu ve ekşi sözlük bu tür spekülasyonlar yapmak için uygun bir platform.Sanırım bu yazıyı yazan arkadaş çok fazla bilimkurgu okumuş kitap imha ediyor sanki ‘‘Fahrenheit 451’’ evreninde yaşıyor :smile: .Herneyse ben kendi adıma konuşursam ithaki yayınları ne çıkarırsa maddi imkanlarımın dahilinde bilimkurgu kitaplarını alanlardanım ve takip ettiğim kadarıyla benim gibi düşünen çok fazla kişi var.Emre Bey sizi de çok takdir ediyorum ve ben de işimin gereğince çok fazla kişiyle muhatap oluyor , sürekli aynı sorulara aynı cevapları vermekten inanın yoruluyorum.En azında eski ve yeni forumları takip ettikçe yine iyi idare ettiğinizi düşünüyorum .Tabi ki iletişim politikanızı gözden geçirmekle haklısınız fakat diğer taraftan da sizi ilgiyle takip eden,sizden gelecek cevapları dört gözle bekleyen bir kitleyi de gözardı etmemenizi rica ediyorum.Zaten şunun şurasında kaç kişiyiz :blush: .Size iyi çalışmalar diliyorum.

4 Beğeni

Merhaba, bakındım ama böyle bir soru göremedim. Dune serisi Rahibeler Meclisinden sonra sona mı erecek? Yoksa diğer kitapları da çevirme gibi bir düşünce var mı? En azından Butleryan Cihadını İthakiden okuyabilecek miyiz?

Bu kadar zamandır yayın takip ediyorum. Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’nde yaşadığım gibi bir hayal kırıklığı yaşamadım. Yarım kalan yayınlara, indirimli satışlara açılmayan yayınlara alışkınızdır da, nadirkitap karaborsacılarına kitap basıldığını ilk defa görüyorum. İki satış var şu anda ve biri 500 TL’den açılmış. Öyle bir iş becerdi ki İthaki, bir çok okurun güvenilmez yayınevleri listesine kendini birinci sıradan sokmayı başardı. Tebrikler…

2 Beğeni

Yapmayın ama. Ben verilen cevapların samimiyetine inanıyorum. Kaç defa daha benzer serzenişlere cevap verilmesi gerekiyor anlamıyorum. Basılmayacak belli ki. Ha, kursağımızda kaldı mı? Evet. Ama yine de İthaki candır.

1 Beğeni

Benimki cevap bekleyen bir ileti degil, kisisel bir tespitti. Bu kadar kisinin cevabi verildigi (ki gordugum kadari ile kitabin sadece 1000 baskisinin oldugu ve bir daha basilmayacagi net bir sekilde daha yeni soylendi) halde bir detay ogreniriz cabasiyla ayni soruyu sormasinin bir sebebi var. Tahminimce bir cogumuz seri yayinlari okumayi, biriktirmeyi ve takip etmeyi seven farkli seviyelerde bibliyofilleriz. Zaten yayinevi de bunun farkinda olmali ki daha once bastigi bir cok kitabi yeni formata dahil edip numara verilmis bir sira ile ve seri halinde basiyor. Sorun, akibeti anladigim kadari ile basindan belli bir kitabin kusura bakmayin ama son derece isbilmez bir sekilde bu kadar emek verilmis bir seriye dahil edilip -yine tabirimi mazur gorun- koca serinin pic birakilmasi. Sizi bilmem ama benim acimdan bir magduriyet soz konusu ve bunu da burada firmasini temsil eden bir arkadasa iletmem cok dogal. Uzerinde yeni yazan bir kitap aninda karaborsaya dusuyorsa birileri isini iyi yapmamis demektir. Ben de firmanin bir okuru, musterisi olarak sikintimi dile getiriyorum.

6 Beğeni

Arkadaşlar yayınevi açıkladı daha neden anlamak istemiyorsunuz.Telik hakkı problemi.D&R mağazalarında kitaplar hala mevcut.En sonunda sorularada cevap vermiyecek öyle beklicez.Belkide telifi alınca diyorlarki şu kadar adet basımına izin var yayınevinin bunda suçu ne.Bence elinizi cabuk tutun dolaşın kitapçıları biran önce.

5 Beğeni

Bide şuan yayınevi olduki Bilimkurgu Klasiklerini sonlardı napıcaksınız o zaman? Yeni basımların eskileri şuan zaten karaborsada onuda mı yayınevine suç bulacaksınız.Yeniden basmadın fiyatlar çok pahalı.Böyle yayınevi olmaz mı diyeceksiniz?

2 Beğeni

Daha dün kitapçıda 2 tane vardı rafta. İnternet sitelerinde tükenmesi kitabın bittiği anlamına gelmiyor.
Eleştirilere bişey diyemem tabi. Haliyle haklı-haksız yönleri vardır…
Kitabın basılması hiç basılmamasından iyidir.

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri gerçekten bir rezalet. Ben de kitabı alabilen azınlıktanım ama bu seriyi takip eden, tamamlamak isteyen birçok kişide bu kitap eksik kalacak. Böyle popüler bir seri olmasa, satış rakamları düşük olsa durum anlaşılabilirdi. Örneğin Kırmızı Kedi Babil Kitaplığı’nı tekrar basmaya başladı. Uzun zamandır da piyasada olmayan bir seriydi. Ama şu anda kaç kişi takip ediyor veya konuşuyor bu seriyi. Forumda bile başlığı yok serinin. Bu seriden bir kitap tükenmiş olsa ve KK tekrar basmasa anlaşılabilecek bir durum bence. Veya bu kitap serinin haricinde çıkarılmış olsaydı da tamam derdim.

Bu serinin önemli bir yönü de karaborsada olan kitapları basıp okuyucuya sunmasıydı. Şimdiyse karaborsaya nur topu gibi bir kitap hediye edilmiş oldu. Ayrıca Bilimkurgu Klasikleri ucu açık bir seri, İthaki de bu konuda hedefleri büyük tutuyor. Bu yüzden diğer kitaplar için yapılan planlama, bu kitap için yapılamıyorsa hiç basılmasın daha iyiydi. Teknik detaylarını bilemiyorum tabii telif detaylarının ama okuyucuyu böyle yüzüstü bırakmaktan yeğdir.

Birçok kişi bu seriyi okurken böyle bir hatanın yapılması nereden tutsa elinde kalıyor insanın. Tek bir baskısı yapılacak kitabın seriye dahil edilmesinin hiçbir izahı yok. Bu durumla beraber İthaki güvenilirliğini önemli şekilde yitirdi benim için.

Hala mağazalardan temin edilebiliyor olsa da herkes büyükşehirlerde yaşamıyor. Doğru düzgün kitapçısı olmayan şehirler bile var. Kaldı ki baskı adedi sadece bin ve malumunuz hemen hemen tükenmiş durumda. Eşe dosta haber salınıp fellik fellik kitap arattırmak, güzel olay.

9 Beğeni

Neden olmasın. -Temsili cevap- :sweat_smile:

4 Beğeni

Tolkien eserlerinin yayın hakkı anladığım kadarıyla İthaki yayın evinde, eskiden de 6.45’teydi artık yayınlıyorlarmı bilmiyorum. Anlamadığım Yüzüklerin Efendisi neden Metis yayınevinden başka bir yerde yayınlanmıyor. O kitabın telif hakkında ; “Turkiye’de başka bir kurum tarafindan basilamaz” diye bir maddemi var. Eğer Tolkien eserleri size ait ise en önemli parçasının basilamamasi çok üzücü.

1 Beğeni