İthaki Yayınları Soru Hattı

https://forum.kayiprihtim.com/t/ithaki-yayinlari-soru-hatti/137/254?u=budalapesle

Telif hakları bence eser bazlı alınıyordur. Bunun örnekleri var. Mesela ASOIAF, Epsilon yayınlarından çıkmışken, TWOIAF Akılçelen Yayınlarından çıktı. Aynı şekilde çoğu Brandon Sanderson eseri Akılçelen yayınlarından çıkarken, Calamity ve Steelhearth kitapları DEX yayınlarından çıktı. Yine Ursula K. Le Guin’in birçok farklı yayınevinden çıkan kitapları mevcut.

Telif haklarının kamusal özellik göstermesi ise ülkeler arasında farklılık gösteriyor. Kimi ülkelerde 30 yıl, kimi ülkelerde 70 yıl, kimi ülkelerde ise 70 yıl+30 yıl olmak üzere 100 yıl gibi telif hakkı koruma süresi var. Bu süre yazarın ölümüyle başlıyor. Bu şekilde hesap edersek, Metis Kitap, Türkiye yayın haklarını tek başına almışsa-ki muhtemelen de zaten böyle-, ve eğer telif hakkı süresini yenilemeye devam ederse diğer yayınevlerinin de Yüzüklerin Efendisi kitabını basabilmesi için en erken 2053 yılını beklemesi gerekiyor gibi duruyor :smiley:

2 Beğeni

Fahrenheit 451 - Kitapyurdu

Satış miktarı çok iyi. Üstelik bu rakam sadece kitapyurdu’nda :heart_eyes::heart_eyes:

Tebrik ederim @irbis

1 Beğeni

Eski kapaklı haliyle birliktedir muhtemelen bu satış sayısı. Kitapyurdu, sadece kapak güncellemesi yapmışa benziyor.

Anladım. Bunu bilmiyordum. Ben bu edisyon için diye düşünüp çok şaşırmıştım :mage:

Kesin bilgi değil benimkisi yalnızca bir yorum :smiley: Ama eğer sizin dediğiniz gibiyse, gerçekten iyi bir satış sayısı olmuş.

Arkadaşlar bence biraz fazla fevri davranıyorsunuz. Durumun vehametinin farkındayım ama bu durum; 40 yıl başında taşı bi gün indir, kötü desinler, gibi olmuş. Acımazsızca yaklaşıyorsunuz. Dünyada türlü türlu insanlar var. Türlü türlü aksilikler yaşanıyor. Daha şurada yarın ile bugün arasındaki 24 saatlik dilimde neler yaşıyoruz. Farz edin ki ben bu kitaptaki bir öykünün telif haklarına sahip varisim ve ters bi insanim, canım istedi ve basılmamasına karar verdim. Yayınevi de benden ötürü zor durumda kaldı. Ya da buna benzer bir durum yaşandı. Dünya hali her insan birbirinden farklı oldu da oldu. Şuan basılamayacak durumda olabilir ama 3 - 4 sene sonra bu problem aşılabilir. Konu tatlıya bağlanabilir. Daha yarına çıkacağımız kesin değilken bir anda parlayıp saldırıyorsunuz.

Şunu kaçırıyorsunuz kâr edilen bir ürünü basmayarak hiçbir yayınevi bacağına sıkmaz. Siz, ne güzel ben görüyorum, diye gözünüzü çıkartıyor musunuz? Biraz olumlu düşünüp bu sorunun hallolmasını dileyip, umabilirsiniz.

Fani aksaklıklar için karşılıklı kalp kırmaya gerek yok bence ben eminim ki ithaki sorunu halledebilirse yeniden basacaktır. Bizlere düşen bu sorun ortadan kalkana dek daha anlayışlı olabilmek. Benzer durumlara siz de düşebilirsiniz iş hayatınızda, özel hayatınızda. Bu yüzden sağduyulu olmakta fayda var.

20 Beğeni

Kan şarkısı yeniden basılırmı ?

Arkadaşlar su yüzyılın bilimkurgu öykülerini biraz abartmıyormusunuz adamlar dedi ya teklifte sıkıntı çıkmış yapacak birşey yok.

Yeni siyah kapaklı hobbiti ciltli olarak görecek miyiz?

2 Beğeni

Bu soru cevaplandı. “Evet, yeni baskısı olacak. Ben ilk kitabı baştan okuyorum yavaş yavaş. Bir sıkıntı olmazsa nisan ayı gibi çıkarmış oluruz.”

Bu arada yeni baskı olacak mı sorularının çoğu daha önce cevaplanmış oluyor ve henüz sorulmayanların da cevabı genelde “Basılacak, neden basılmasın ki?” oluyor. (Tabi ki Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri hariç)

3 Beğeni

Hıç denk gelmediği için sorulmadı sandım .

İthaki genelde basmazdı çok satmadıkça vay be tebrikler . Aynı başarıyı diğer seriler içinde bekliyorum barut büyücüsü mesela.

Merhaba. Thomas Pynchon kitapları hakkında bir planınız var mı? 49 Numaralı Parçanın Nidası’nın yeni baskısı ya da yeni çeviriler gibi?

1 Beğeni

Değiştirilmiş Karbon ikinci kitabı ne zaman çıkacak acaba ??

Emre Bey’i bence bıktırdınız arkadaşlar ve kendisine hak vermemek de elde değil. Yeni baskısı olacak mı sorularına verilen cevap belli ‘Neden olmasın ki?’. Hele Ithaki’nin en çok sattığı fantezi serilerinden Kralkatili Güncesi için harbiden, neden yeni baskı olmasın yani? Olmaması mantıksızlığın da ötesinde. Vakıf 3 için ise 3 Nisan denmedi. Vakıf 3 için Nisan’ı bekleyin dendi, geriye 27 gün kalıyor. Sanırım.

6 Beğeni

Yanlış anlamışım.Bilgi için teşekkürler…

Yeniden basılacağını bende biliyorum ama yinede sorayım dedim . Forumun yenisiyim henüz daha 1 ay oldu.

Bence de iyi bile tahammül gösterdi.Hele “Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” için yazılanlara.Üstelik bulunduğum şehirde ki bütün D&R’larda kitap mevcuttu daha bu hafta sonu.İsteyen varsa da alır kargolarım yeter ki zırlamasınlar burada.

5 Beğeni

Gümbür gümbür geliyor İthaki Yayınları :clap:t6::clap:t6::clap:t6::clap:t6::clap:t6:

5 Beğeni

“Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” için siteleri günlük kontrol edin bence arkadaşlar, yanlış hatırlamıyorsam ilknokta ilk stokları biten siteydi. Geçen cumartesi sitede öyle gezinirken tekrar stokta var gözüküyordu, sipariş verdim ve bugün elime ulaştı. Onun dışında şehir merkezlerindeki D&R larda da mevcut oldugunu söylemişti bir arkadaşım.

Kayseri’de bulunan iki D&R’a da gidip Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’ni sordum ikisinde de kitap yeni çıkmış, daha elimize ulaşmadı cevabını aldım. Her yere ulaşmışken Kayseri’ye ulaşmaması garip geldi. Acaba mağaza çalışanları mı bilmiyor yoksa cidden Kayseri’ye ulaşmadı mı diye içime bir şüphe
düştü. Bu haftasonu tekrardan uğrayacağım D&R’a, umarım ikinci ihtimal gerçektir de kitabı alabilirim.