İthaki Yayınları Soru Hattı

Ayakta alkışlıyorum :+1:t2:

@Agape İthaki ile ortak oldun sanırım :joy:

3 Beğeni

Bugün D&R’da postacı kitabına baktım fakat alınacak gibi değildi. Bir sonraki baskı güzel olursa onu alabilirim. Fakat bildiğim kadarıyla Bıçağin Kendisi’ni gayet iyi basmışlar. Bu yüzden yayınevi boykotu değil kitap boykotu yapmak daha mantıklı bence.

3 Beğeni

Kitap fiyatlarını doğrudan kağıt kalitesine bağlamak biraz yanlış olur diye düşünüyorum. Biraz mesleki açıdan yaklaşıyorum olaya, yayınevlerinin ağırlıklı giderlerini bildiğim kadarıyla telif vb. Hak niteliği taşıyan kalemler oluşturuyor. Bu kalemlerde gerçekleşen artış normal fiyat artışına ek olarak kur artışları ile de desteklenince şirketlerin esas maliyet kalemleri kolay kolay tolere edilmeyecek bir seviyeye ulaşıyor. Bu giderleri karşılamak için kullanılan ilave fonların maliyet artışını da (banka kredi faizleri, bir de yp krediyse daha fazla tabi) dikkate alırsak karlılığı korumak için fiyat artışı şart. Bu fiyat artışı şirketlerin ancak ve ancak mevcut karlılığını koruyabilmesini sağlıyor aslında. (ki bu karlar şirket bünyesinde değerlendirilerek yeni yatırımlara kanalize ediliyor genelde) Yani işin özü mevcut durum, biz okuyucular için fiyat anlamında sıkıntı yaratıyor ancak biraz buna katlanmazsak ileride görmek istediğimiz eserleri basmak için kaynak ayıramayacak duruma gelen yayınevleri görebiliriz. Bir de eklemekte fayda var, evet kitap başına Türkiye’de konulan kar marjı farklı sektörlerle karşılaştırıldığında yüksek görünebilir ama sektördeki satışlar ve müşteri alışkanlıkları düşünüldüğünde Türkiye pazarında maalesef ki ancak çarkı döndürmeye yetecek durumda.

3 Beğeni

Öncelikle biraz aşırı tepki gösterildiğini düşünüyorum.
Okurlar olarak verdiğimiz paranın karşılığında parçalanmayan, rahat okunabilir kitaplar almak en doğal hakkımız. Bu tip hataları yayınevine bildirmek, belki bir noktada kurumu sorumlu tutmakta da sorun yok ancak burada şöyle bir gerçek var: Yukarılarda bir yerlerde kitapların sorunlu çıkması halinde İthaki’ye gönderilebileceği yazılmıştı. Tamam, pratikte biraz külfetli duruyor olabilir ancak hiç bir çözüm olmaması ve elinizdeki kitapla ortada kalmanız daha kötü olurdu. Durum biliniyor ve değişim yapılabiliyorsa bir çıkış yolu var demektir. Durumdan rahatslzlık duyulmasını çok iyi anlıyorum fakat biraz daha sakin olmamız gerektiğini düşünüyorum.

6 Beğeni

Aynı baskının farklı kitaplarında baskı kalitesi değişir mi?

Sorunlu kitapların toplatılıp matbaaya geri gönderildiğini söylemişti Emre Bey. Değişim için ithakiye kitap gönderirseniz yine sorunlu kitap göndermeyeceklerdir size haliyle.

Hatalı çıkan bir kitaptan söz etmiyoruz ki. Hatalı kitap olsa gönderelim değiştirilsin, ancak bu sorun öyle bir sorun gibi görünmüyor. Ben en son Drizzt Son Eşik, Charon’un Pençesi kitaplarını aldım, her iki kitabın da kağıt kalitesi kötü.

4 Beğeni

Şahsen ben yakalım, yıkalım demiyorum ama ortada uzun süren bir kitap kalitesizliği var. Yoksa çıkan kitapların hepsi memnuniyet verici. Kitap kalitesi düşürülmüş olabilir ama bunun parçalanmaya kadar gitmemesi gerekir. Yoksa piyasa herkesin malumu.

3 Beğeni

Şu ince kitapları merak ediyorum benim aldıklarımda da kesin vardır hangileri mesela? Hiçbiri parçalanacak gibi değildi sanki

Ben Sahilde Kafka’yı okuyorum şu an ve ince kağıt olması tam tersi hoşuma gidiyor. Okurken nasıl sayfa yırttığınızı da anlayamıyorum. Bundan önce Pazartesi Cumartesiden Başlar okudum ve sayfaları neredeyse karton kapak kalınlığındaydı. Beni rahatsız etti çünkü sayfa çevirirken tek sayfayı iki sayfa sanıp ayırmaya çalıştığım çok oldu. Yani bence şeffaflık yoksa, sayfa ne kadar inceyse o kadar iyi diye düşünüyorum.

Sayfa yırtılması değil. Sayfa yuvasından geliyor. Muhtemelen tutkal sorunu. Keza kapakta öyle incecik ve yerinden çıkacak gibi duruyor.

3 Beğeni

Üstteki yeni çıkan yakın kitabı. Alttaki ise 2016 baskısı 2001 bir uzay destanı. Yakın 350 sayfa 2001 300 sayfa ve 2001 daha kalın. Dokunduğunuzda farkı hemen anlıyorsunuz zaten.

Bu da Hareket İblisi. Çok dikkatli okumama rağmen kenarları baya açıldı.

Hem zam yapıp hem kaliteyi düşürmek olmuyor.

19 Beğeni

Peter S. Beagle’ın ve Larry Niven’in kitaplarını ve Martha Wells’in diğer serilerini basmayı düşünüyor musunuz?

1 Beğeni

Sayfa inceliği, kapak kalitesizliği, tutkal sorunu…
Hayır bir de sanki biz yayınevine yıkılsın kapansın demişiz gibi savunma yapanlar var. Mevcut ekonomik durumu da biliyoruz. Ama İthaki zaten yapacağı zammı yaptı. Bu şekilde elinize aldığınızda parçalanacak kitap, yırtılacak gibi duran, arkası görünen sayfa istemediğimizi söylüyoruz.

Hareket İblisi benimde açıldı. Kitabın ilk sayfasındaki adrese gönderirseniz değişim yapıyorlar.

Bu ilk başlardaki haliydi kitabı bitirdiğimde tamamen dağılmıştı.

14 Beğeni

Yayınevi ile ilgili bir problem olduğunu zaten kimse söylemedi ki. Problemin matbaa kaynaklı olduğunu en baştan dile getirdik. Ve problemin çözümü konusunda bir adım atılıp atılmadığını öğrenmek istedik. Hepsi bu.

3 Beğeni

Elinize sağlık Artemis’in çevirisi çok güzel olmuştu @irbis. Yine de kitabın sonlarına doğru imla hataları artmıştı.

Bir de şu haritalar artık kuşe kağıt olarak felan ayrı olarak çıksa nasıl olur? Ben kitabı okurken onu odamın duvarına yapıştırıp hikayeyi oradan takip etmeyi çok seviyorum. Bu talebin gerçekleşme ihtimali binde kaç meselamki?

1 Beğeni

Kıyamet Kitabı (Connie Willis) tekrar basılacak mı?

Philip Pullman - His Dark Materials üçlemesinin hazır dizi de geliyor bahanesiyle yeniden basılması gündeminizde midir?

Ek olarak bir de Mezarlık Kitabı bulunmamasıyla ilgili şöyle bir cevap vermiştiniz?

Üçüncü parti satış sitelerinde ziyade ilknokta özelinde sormuştum ben, yayınevinin kendi satış sitesi ama bu sorun orada da mevcut.

Basacaklar. Hemde yeni seriyle birlikte.

1 Beğeni

Kadim kanunlar ve Işıķgetiren serilerinin devam kitapları ne zaman gelir?

5 Beğeni