İthaki Yayınları Soru Hattı

Şimdilik bir girişimimiz yok bu konuda.

Peter S. Beagle’ı editörler olarak oldukça seviyoruz. Larry Niven konusunda güncel bir bilgim yok açıkçası. Martha Wells’in diğer serilerini basmayı düşünmüyoruz şimdilik.

Teşekkürler. Umarım bu sefer çok “dedi” kullanmamışımdır. :slight_smile:

Harita konusunda da binde sizi üzecek kadar düşük olduğunu söylemek zorundayım. Bu konuda bazı denemelerimiz olacak ama en uygun nerede olur henüz karar vermedik, umarım yakında sizinle paylaşabiliriz.

Durumu arkadaşlara ilettim. Kataloglama konusunda bazı ufak bilgisayar hataları yaşıyoruz, sanıyorum bununla alakalı. Sanırım çözülmeyen bazı pürüzler var. En kısa sürede güncellenecektir. Zira kitabın baskısı olduğunu biliyorum.

Kadim Kanunlar Eylülde. Işıkgetiren 2, seneye. (edit: :slight_smile: )

Bir aksilik çıkmazsa 1-2 ay içerisinde üretime geçiyoruz İthaki Çocuk’ta. Gerçekten çocuklarınıza hitap edeceğinizi düşündüğümüz, güzel bir hazırlık sürecindeyiz. Elbette buradaki editöryel ekibimiz yeni bir ekip, tamamen bu alana yoğunlaşmış, bu alanda tecrübeli arkadaşlar. Küçük küçük göstermeye başlayacaklardır yakında. :slight_smile:

Uzun zaman dediğiniz 6 gün. Bu normal cevap sürem artık. Sorular biriksin ya da konu hakkında söylenmek istenenler söylensin ki öyle gerekli açıklamaları yapayım diye bekliyorum genel olarak. Yoksa genel olarak takipteyim. Başka başlıklara ufak katkılarım oluyor ya da gelen gelen özel mesajları hemen cevaplamaya çalışıyorum.

Beren ile Luthien ciltsiz çıkacak. Ciltli için şimdilik bir şey diyemiyorum. Bu karar editörlerde yatmıyor.

21 Beğeni

Işıkgetiren 2 seneye bitecek mi, yoksa 2 seneye tamamlanacak mı? 2 seneye 2. kitabı çıkacaksa bu süre oldukça uzunmuş :grimacing:

3 Beğeni

Gerçekten çok saçma olur 2 seneye 2. Kitabın çıkması. Bence @irbis bey 2 ay demek istemiştir :joy::joy:.

1 Beğeni

Işıkgetiren serisinin 2. kitabı gelecek sene gelecek gibi bir şey demek istemiş olabilir.

“Işıkgetiren 2, seneye…” falan bilmemne.

5 Beğeni

Umarım öyledir :grimacing:

1 Beğeni

Arkadaşlar kâğıt kalitesi, kitapların dağılması sorunu, kullandığımız kâğıtların gramajı, zamların neden yapıldığı gibi konular hakkında fazla ayrıntıya girmeden küçük birer açıklama yapmak istiyorum. Şu an söyleyeceklerimin hepsini daha önce bu konular açıldığında belirttim. Hepsinin toplu bir yerde olması açısından tekrar yazıyorum buraya. Bir de lütfen şunu unutmayın, ben sadece bir editörüm. Yönetimsel herhangi bir sorumluluğum, yetkim yok. Şikâyetlerinizin bir kısmını, erişebildiğim muhataplarına ilettiğimden lütfen şüpheniz olmasın. Bunlara matbaa kaynaklı meseleler de dahil.

Şimdi öncelikle kitap dağılma sorunu hakkında. Bu sadece 1 ya da 2 haftanın kitaplarını etkileyen, matbaanın yanlış tutkal kullanması nedeniyle ortaya çıkan bir sorun. Ofisimize gelen nüshaların hiçbirinde bu sorunu yaşamadık. Bunun sebebi o kitaplardan sadece üçte birinin bundan etkilenmiş olması. Şikâyetler tarafımıza iletildiğinde dağıtılmış olan kitaplar toplatıldı. Her bir nüsha teker teker kontrol edildi, sıkıntılı olduğu tespit edilenlerin kusurları düzeltildi.

Şimdi sorum şu, mesela Postacı edisyonu dağılan var mı? Ya da son 2-3 haftada çıkardığımız herhangi bir kitabı dağılan var mı? Varsa lütfen bize bildirin ki biz de matbaayı tekrar bu konuda uyaralım. Ama bunu tekrar belirtmek istiyorum, sorun bir baskının her nüshasında yaşanmadı ve kusurlu nüshalar toplatılıp kusurları giderildi.

Bu sorun bizim tarafımıza iletildiğinde kitapları çoktan satın alan arkadaşlarımızın izleyebileceği iki çözüm yolu var. Birincisi kitapların künye sayfasında bulunan adrese kusurlu nüshayı karşı ödemeli olarak Aras Kargo’yla gönderdiğiniz takdirde kusursuz bir nüsha adresinize herhangi bir maliyeti olmadan size geri gönderilecektir.

İkincisi de satın aldığınız kitapçıya kitabı iade edip paranızı geri almanızdır.

İkinci mevzu kâğıtların kalitesi mevzu. Bu konuda da daha önce bazı bilgilendirmelerim oldu. Krizden önce 300 sayfa altı kitaplar 70 gram kâğıda, sayfa sayısı 300’ü aşan kitaplar ise 60 gram kâğıda basılırdı. Şimdiyse bunlar 65 ile 55 gram olarak değişti genel olarak. Ne yazık ki yayınevinin keyfi tercihi değil, Türkiye pazarına giren kitap kâğıdının azalması ve 60 ile 70 gram kâğıtların her zaman bulunamamasından kaynaklanıyor. Fakat bunun dışında herhangi bir oynama olmadı kâğıtlarda. Evet, eskisine göre kullandığımız kâğıtlar daha ince fakat bahsettiğiniz kadar, yırtılacak kadar ince değiller. Yine de muhataplarına iletildi bu durum. Haberdar olmadığım bir sıkıntı varsa, düzeltilecektir.

Zamlar ve kriz konusunda da şunları söylemek istiyorum. Bildiğim kadarıyla zamları elimizden geldiğinde düşük tutmaya çalıştık. Biliyorum, yine çoğu okurumuzun hoşuna gitmeyen bir artış oldu fakat bu konuda ne yazık ki elimiz kolumuz bağlı. Krizin uzun sürmesinden dolayı artık olağan bir şey olması, krizin ilk günkü gerçeklerinin artık geçerli olmadığı anlamına gelmiyor. Eminim hepiniz farkındasınızdır, her hafta bir sürü şeye ufak ufak zamlar geliyor. Bu zamların yayıncılık sektöründe de gelmediğini sanmayın.

Birçok şeyi, onları söyleme haddim olmadığı için söylemiyorum zira ben sadece bir editörüm. Fakat çoğunuz basılan kitapları takip eden insanlarsınız. Birçok yayınevinin bundan bir sene önce, atıyorum nisan ayında, mayıs ayında bastığı kitap sayısıyla bu sene bu aylarda bastıkları kitapları bir karşılaştırmanızı tavsiye ederim. Normalde ayda 20 kitap çıkaran bazı yayınevlerinin kimi aylar bir tane bile kitap çıkarmadığını dile getiren kimseyi görmedim. Gözünüzden kaçtığını varsayıyorum. Daha küçük çaplı yayın yapan bazı yayınevlerinin son kitaplarına bakın, lütfen. En son ne zaman yayın yaptıklarına.

Şunun altını çizerek tekrar etmek istiyorum. Kriz ortamının olağanlaşmış olması, krizin etkilerinin azaldığı anlamına gelmiyor. Kriz gerçeği, doların katlandığı ilk günkü kadar gerçek ve bundan nasibini almayan hiçbir yayınevi duymadım. En büyük yayınevleri bile bu konuda önlem almak zorunda kaldı. Bu durumu değerlendirirken lütfen bu bağlamı da göz önüne alın.

59 Beğeni

@irbis iyi günler, önceki mesajlarda BKK gibi 2 farklı fantastik seri görebileceğimizi belirtmiştiniz.Ağustos ayında bu serilerden birini görebilir miyiz ?
BKK serisinin yeni üyesinin duyurusunu da heyecanla bekliyoruz :grinning:
Şimdiden teşekkürler.

8 Beğeni

İthaki’nin fantastik ve bilimkurgu kitap ve serilerini okuyucuya sunma konusundaki tutumu takdire şayan.
Kendi adıma, rahatsızlık duyduğum konu kapak-kağıt kalitesizliği idi. Bu sorunun çözümü konusunda matbaa ile görüşülüp görüşülmediğini sormuştum. Emre bey aydınlattı bizi sağolsun…

7 Beğeni

Arkadaşların kalitesinden hiç şüphemiz yok , takipteyiz :wink: Hayırlı uğurlu olsun yeni transferler.

2 Beğeni

Biri Eylülde başlıyor. Öbürünü birkaç ay erteledik ama plana göre hâlâ 2019’da başlayacağız ona da. Bilimkurgu Klasikleri’nin bir sonraki kitabı bayram sonrası matbaaya gidecek. Ağustos sonunda göreceksiniz yani.

Arkadaşlarım adına teşekkür ederim. :slight_smile:

13 Beğeni

“Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ( Ejderha Mızrağı Destanı 1. Kitap)” 3 hafta önce dağıtılır demiştiniz. Bir haber var mı ?

2 Beğeni

@irbis yukarıda da sormuştum galiba görmediniz. Işıkgetiren 2 seneye bitecek mi, yoksa 2 seneye tamamlanacak mı? 2 seneye 2. kitabı çıkacaksa bu süre oldukça uzunmuş :grimacing:

1 Beğeni

Cevabımı yanlış anlamayı yok edecek şekilde düzenlemiştim aslında. :slight_smile:

Işıkgetiren 2, seneye. Bir aksilik çıkmazsa bundan sonra senede 2 tane çıkarak 2 seneye tamamlanacak ama.

8 Beğeni

Kusura bakmayın düzenlemeyi görmemişim :slight_smile: Güzel bir haber oldu bu

1 Beğeni

Beren ile luthien orta dünya kitapları içerisinde hangi sırada okunmalı? Sadece üçlemeyi ve hobbiti okudum, beren ile luthieni okursam bir sıkıntı yaşar mıyım yoksa öncesinde silmarillionu mu okumam gerekir?

1 Beğeni

Silmarillion aslında her şeyin başı ve aynı zamanda Hurin’in Çocukları, Beren ile Luthien ve Gondolin’in Düşüşü kitaplarının asıl yalın hallerini içerisinde barındıran kutsal kitabımız. Hatta bu üçleme bi’ nevi koleksiyonerliğe hitap ediyor. Yani Silmarillion fazlasıyla tatmin ediyor zaten. Ancak, tabii illüstrasyonlarla dolu genişletilmiş bir edisyonu da edinmek harika bir şey.

5 Beğeni

Peki sizce silmarillionu okumadan beren ile luthieni okursam silmarilliondan alacağım keyif baltalanır mı? Silmarillion’un henüz yeni baskısı çıkmadı. Beren ile luthien’i de merak ediyorum. Bekleyip beklememe konusunda kararsız kaldım.

Hiçbir şey anlamazsınız kısaca. Thingol kim yahu dersiniz, Fingolfin ve Barahir kim yahu dersiniz, Morgoth mu, bu kim ya ve bu silmariller de neymiş be vs. dersiniz. Önce Silmarillion şart bence. Sonra keyfen yukarıda adı geçen üçleme (umarım tamamlanır yakında) içinden birine başladığınızda genişletilmişliklerinden daha da keyif alabilirsiniz.

1 Beğeni

Silmarillounu okumadan Beren ve luthieni okuma çünkü Beren ve luthien kitabı genişletilmiş versiyon.Bu kimdir nedir neden böyle yaptılar dersin sonra. Silmarilloun da sonunda Beren ve luthiene ne oldugu da anlatılıyor.

1 Beğeni

Hmm anladım. Beklemeye devam desenize :joy: umarım yakın zamanda çıkar. İkinize de teşekkür ederim @kaanaskin93 @Husey