İthaki Yayınları Soru Hattı

Zaman Çarkı kitaplarının ciltli versiyonlarıyla ciltsiz verdiyonları arasındaki uçuk saya sayısı farklarının sebebi nedir?
Mesela:

Gölge Yükseliyor
-tek cilt sayfa sayısı: 1048;
-Part 1&2’nin toplam sayfa sayısı: 1478.
Arada 430 sayfa fark var.

Kaos Lordu
-tek cilt: 1080 sayfa
-P1&2: 1506 sayfa.
426 sayfa fark var.

Düş Hançeri
-tek cilt: 800 sayfa
-P1&2: 1216 sayfa
416 sayfa fark.

Daha çok örnek verilebilir.

Font ve boyuttan kaynaklı farklar en fazla 100 sayfa olur genelde, zorlasak 150 diyelim. Fakat 500 sayfaya varan bu farklar nereden kaynaklı? Tek ciltlerde kırpma mı söz konusu?

1 Beğeni

İkiye ayrılan kitapların iki kısmında da sözlük oluyor diye biliyorum. Sözlük kısmı 50-60 sayfa civarında. Ayrıyeten ciltsiz baskılarda puntolar fazla büyük ve sayfa kenarı boşlukları da çok fazla.

Tek cilt olan ciltsiz baskılarda sayfa farkı daha az.

5 Beğeni

Yahu kitap boyutuna kadar her şey değişiyor ciltliyle ciltsiz arasında. Böyle büyük bir metinde fontu 1 artırıp 1 azaltsan kaç sayfa oynar, sağ sol sayfa boşluğunu 0,2 cm oynatsan kaç sayfa oynar. Nasıl bir kırpma olabilir metinde çocuklar için 50 sayfaya indirilmiş dünya klasiği mi bu? Yani afedersiniz size patladım ama bazen sorulan sorulara ben bile tahammül edemiyorum.

12 Beğeni

Aradaki fark bir klasiğin kalınlığı kadar. Emsallerinde maximum 150 sayfa fark gördüm. Sorduğum soru, her sorunun yirmişer kez sorulduğu bir başlığın standartlarına göre dünyanın en makul ve dolu sorusu kalır.
Tahammülsüzlüğe ve art niyetliliğe karşı da tahammülüm yok.

2 Beğeni

@irbis artık bu yaz değilde, bu sene içerisinde Arthur C.Clarke ın devam kitaplarını BKK içerisinde görür müyüz acaba?

4 Beğeni

hızlıca şöyle bir deneme yaptım, 100 sayfalık bir metin yaptım Word’de. Yazı tipini 1 pt küçültünce %15, kenar boşluklarını 5 mm azaltınca %20 oranında sayfa azaldı, sırf bu ikisi 1000 sayfalık kitapta 350 sayfa eder. Sayfa boyutunu da büyültürsem senin bahsettiğin rakamlara gelecek. Farkın çok olması sayfa sayısının yüksek olmasından kaynaklı sadece. Tamamen mizanpaz kaynaklı yani :wink:

5 Beğeni

Merhaba! Isaac Asimov’un Vakıf ve İmparatorluk kitabını hiçbir online sitede bulamadık. Hepsi tükenmiş gösteriyor, nereden alabiliriz ya da başka baskı yapacak mı?

Beren ile Luthien, çıkmasına 3 gün kala neredeyse 1.000 adet ön siparişe ulaşmış sadece Kitapyurdu’nda. Bu güzel bir gelişme olmalı. İlk baskı adeti ne kadardı acaba? @irbis

14 Beğeni

Emre bey Tolkien kitaplarının Deluxe Slipcase Edition baskılarını görmüştüm İthaki yayınları böyle özel baskılar yapacak mı ? Bende sadece Unfinished Tales vardı 75 dolara almıştım diğerlerinide almak isterdim ama çok maliyetli oluyor kur yüzünden. Bizde böyle bir şansa sahip olacaz mı ?

2 Beğeni

Rica ederim. Umarım başlık her zaman böyle çabaya değer sorularla ve ilkokul çağına yakışan histerilerden uzak kullanıcılarla dolup taşar.

3 Beğeni

Selamlar. Hurinin Çocukları’nın yeni basınını yaklaşık olarak 6-7 aydır beklemekteyim. Sayın Emre Bey, kitabın ne zaman matbaaya gönderileceğine dair bir cevabınız var mıdır acaba? Ayrıca Hurinin Çocuklarını kitapcılarda ne zaman görebiliriz? Bu sene çıkıcağını biliyoruz. Hangi ayda çıkar yeni basımı?

4 Beğeni

Böyle güzel kutulu bir Orta Dünya’nın Muhteşem Hikayeleri gelse keşke. Beren ve Luthien ile tekrar gündeme gelmişken ciltli olarak basılıp kutular mısınız @irbis ?

Hürin’in Çocukları’nın ciltli versiyonunu kaçırdım ve kütüphaneden okumuştum bu muhteşem hikayeyi. keşke tekrar basılsa.

24 Beğeni

Mail atmıştım sepetteydi kitaplar şimdi stok durumu yok gözüküyor muhtemelen stoklarında yoktu yeni farkettiler bilemiyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Hazır Ken Liu 3. kitabının ilk halini bitirmişken,
https://twitter.com/kyliu99/status/1155882075863572480
ben de sorayım sorumu. Var mıdır bir gelişme 2. kitap hakkında? İkinci kitabın goodreads puanı fena değil yani, insanı merak ettiriyor.

1 Beğeni

Şöyle sormuştum vakti zamanında :

Şöyle de cevap almıştım:

edit: Ben de önokumasından biliyorum, çok güzeldi ama bu cevaptan dolayı al(a)mamıştım :expressionless:

1 Beğeni

Devamı gelmeyecek diye bir kaç gün önce ben de bir tanıdığıma verdim kitabı. Kitabın evde olması canımı sıkıyordu.

2 Beğeni

@irbis

• Yıl bitmeden bunları yeniden aramızda görebilir miyiz?
    Tam alıp okuma sıram bunlara gelmişti bir de baktım tükenmişler.
    amerikan tanrıları - neil gaiman
    kıyamet gösterisi - neil gaiman & terry pratchett
    elric ruh hırsızı - michael moorcock
    adalet - ann leckie

• Bir gelişme yaşandı mı uzun dünya yeniden basım ve devam kitapları konusunda?

• Sonradan gelen edit; Expanse serisinden kısa vadeli umutlarımı kesmiş bulunuyorum onun yerine gelecekte Alastair Reynolds’tan bir şeyler görme imkanımız olabilir mi?

2 Beğeni

Elric Ruh Hırsızı’nı ben de epeydir bekliyorum.

İlk kitabı bende almıştım çok merak ederek ama bir türlü fırsat olmadı. Şimdi ne yapayım ? Okusam mı yoksa kalsın mı?

Önokumada ilk 16 sayfası vardı ve çok sürükleyiciydi, devamını çok merak etmiştim ama tamamını ben de okumadım. Goodreads’de de puanı oldukça kötü gözüküyor. Siz bilirsiniz, belki beğenir ve forumda herkesin okumasını hatta diğer kitapların basılmasını sağlarsınız :roll_eyes:

1 Beğeni