İthaki Yayınları Soru Hattı

Asimov’un bütün kitaplarını basacağımızı söylemedik ki bir kere? Asimov’un kaç tane kitabı var, haberiniz var mı? Kurgudışı kitaplarını ve derlemelerini basmayacağız mesela.

Bahsettiğiniz kitap da basacağımız kitaplara dahil değil.

Zamanı gelince Enginlik için de aynısını yaparız diye düşünüyorum.

Doğru bildiniz. Aktif olarak çalışıyoruz üzerlerinde. Kitapların grafikleri şirket içinde yapılmıyor. Haliyle haftada sadece bir gün çalışabiliyoruz üzerinde. O da ek mesaiyle. Sandman 5 için haftalardır çalışıyoruz. Hazır olduğunda çıkacak.

Umuyorum ki bir zam daha yapmamız gerekecek duruma gelmeyiz.

1 Beğeni

Asimov’un Sonsuzluğun Sonu kitabı telif hakkı size geçti mi? Yoksa hala Monokl Yayınevi’nde mi? Geçmedi ise almayı düşünüyormusunuz?

Monokl’da. Yapabileceğimiz bir şey yok.

2 Beğeni

Burada söylemişsiniz. @irbis

Haklısınız, demişim gerçekten. Hata benim. Ne yazık ki Asimov’un beş yüz kitabını basmayacağız. Ama bir aksilik çıkmazsa Asimov’un tüm kurgu kitaplarını basma planımız var. Bilim kitapları ne yazık ki güncelliğini yitirmiş, basmanın çok da bir numarası olmayacak kitaplar.

Kafa karışıklığı için kusura bakmayın.

10 Beğeni

Bilim ve Buluşlar Tarihi efsane olurdu yalnız. Bende eski baskısı var da bu kitap daha fazla kişiye ulaşmayı hak ediyor. Acaba Alfa yanaşır mı basmaya, onlara da bir sormak lazım.

1 Beğeni

Kurgudışı kitapları da bizim elimizde. O yüzden başka bir yayınevi basamaz. Kurgularda ilerledikten sonra basmayı düşündüğümüz birkaç tanesi var. Bilim ve Buluşlar Tarihi onlardan biri miydi hatırlamıyorum. Her hâlükârda Asimov’un kurgudışı kitaplarının basılmasına daha çok var.

5 Beğeni

Girdap gibi dönen palalar matbaayı yerle bir mi etti acaba :crossed_swords:

1 Beğeni

Arthur C Clarke 2010 gelse artık.
Sağolun Asimovsuz kalmıyoruz. Başka bir üstattan da mahrum kalmayalım. Gelsin artık.

Matbaa Drizzt’i alt etti daha doğrusu. Çözmek için adım atıyoruz. Büyük bir durum yok ama ortada.

Keşke lambayı okşayınca ha diye gelebilseydi. Yakın zamanda çalışmaya başladık üzerinde. Ama eli kulağında değil.

3 Beğeni

Tatile çıkmıyor musunuz artık. Bozburun tarafları çok iyi diyorlar şu an için. Herkese cevap nereye kadar.

3 Beğeni

Sezon öncesi enerji toplamak adına bayram sonrası çıkacağız.

2 Beğeni

Culture serisinde herhangi bir gelişme var mı? Planlarınızda olan bir seri sanırım? Cebirci gibi zor ve muhteşem bir kitabı başarıyla çevirdiniz, inşallah bu seride en kısa sürede gelir.

Çevirisinin bitmesini bekliyoruz.

2 Beğeni

Sevgili ithaki
John Gwynne"e ait The Faithful and the Fallen serisi hakkında kitabevinin bir görüşü yada varmış olduğu bir karar varmı. Kitaplar ingiltere"de çok büyük bir başarı yakaladı türkçe okumak isteriz. Düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
Teşekkürler

1 Beğeni

Henüz bahsettiğiniz kadar büyük bir başarı sağlamadı ne yazık ki. Bir gün sıra gelir belki ama şimdilik yayın programımıza almıyoruz. Kitabın kalitesinden haberdarım ve yazarın takipçisiyim uzun süredir. Ama daha öncelikli ve daha mühim seriler var basacağımız.

Burası yeri mi?

5 Beğeni

Merhaba İrbis bey(emre Aygün) Rama serisi tekrar basılacak mı?

1 Beğeni

Dost Körpe çevirileri için genel olarak bir memnuniyetsizlik olduğunu görüyorum (forum, ekşi sözlük ve diğer mecralarda) Siz Dost Körpe çevirilerini okuduğunuzda nasıl buluyorsunuz?

İthaki son zamanlarda çok güzel işlere imza attı ve devamı gelecek gördüğümüz kadarıyla. Bilimkurgu Klasikleri, Karanlık Kitap Serisi, Asimov serisi vb. Okurların çeviriler konusundaki öneri, tavsiye ve eleştirilerine kulak veriyor musunuz? Bu konuda yayınevi olarak atacağınız adımlar, yenilikler olacak mı?

3 Beğeni

Dost Körpe kanımca iyi bir çevirmendir. Ama o Poe öykülerinin cevirisi iyi değil bana göre ve birçok okuyucuya göre. Bu son çıkan Poe’yu yeni baştan çevirdiği için sorun olduğunu düşünmüyorum pek.

1 Beğeni