İthaki Yayınları Soru Hattı

poe’yı çevirecek adam hasan fehmi nemlidir kanımca. zaten daha fazla çevirmesine de gerek yok. yalnız dost körpe işin ayarını tutturamıyor. bazen çok güzel bazen de çok yanlış çeviriler göze batıyor.

Merhabalar.
Beren ve Luthien türkçesi ne zaman çıkacak acaba.
Bir de Bitmemiş Öyküler ciltli olarak basılacak mı.
Daha önce sorulduysa üzgünüm ama çok fazla soru vardı .
Teşekkürler :blush:

Soru çok ama arama butonunda konuda ara birkaç saniye :+1:t6:

2 Beğeni

Başlıklarda aradım ama Bitmemiş Öyküler ile ilgili birşey bulamadım.
Ciltli çıkacak diye duymuştum ama uzun zamandır bir gelişme yok.
Kandırılmış mıyım acaba

1 Beğeni

Biz Tolkien sevdalılarının istegi bütün Tolkien kitaplarının ciltli çıkması ama ne yazık ki ithaki ve Diger yayıevleri bestseller kitaplarından daha çok kazanıyor sanırsam ki onları ciltli basıyor. Ne yazıkki kaliteye degil de en çok para nerden gelirse o tarafa yöneliyorlar.

Zamanı gelince.

Dost Körpe çevirilerinin büyük hayranıyım. Yeni Dune çevirileri, yeni Lovecraft çevirileri, yeni Poe çevirileri hiç olmadığı kadar başarılı. Her çevirmenin başarısız sayılabilecek çevirisi vardır. Bunlar genelde kariyerinin başında yaptığı çevirilerdir. Dost Bey’in ilk çevirileri Poe ve Lovecraft külliyatı. Buradaki bağlamı kaçırarak Dost Bey’in çevirilerini değerlendirmek hatadır.

Eleştirilere kulak veriyoruz tabii ki. Bir kitap hiçbir zaman tamamlanmaz. Her baskıda gerekli düzeltmeler yapılır ki bunlar hata olmak zorunda değil. Belli başlı bir çeviri kadromuz var zaten. Buna ek olarak da daha üst düzey çevirmenlerle çalışıyoruz artık. Bu projeler de yakında başlayacaklar. Bilimkurgu Klasikleri’nde bir tane Begüm Kovulmaz çevirisi gördük mesela. Bu bizim için bir mihenk taşıydı. Devamı da gelecek.

Beren ve Luthien hazır değil.
Bitmemiş Öyküler ciltli planımız yok.

4 Beğeni

Evet, doğru bir tespit. O yüzden mesela bir bestseller olan Öyküler’i ciltli, şömizli bastık. Ya da beş tane Tolkien kitabını ciltli bastık.

7 Beğeni

İyi günler. Birkaç ay önce Üç Cisim Problemi’nin yeni baskısı yapılacak demiştiniz. 2. baskı hakkında ortalama bir tarih var mıdır?

Ve ışıkın inayeti üzerinde parladı
ve insanlara ışıkın barışını verdi
ulusları kendine bağladı.pek çoğundan bir ulus yarattı

diyerek zaman çarkının 5. kitabı göğün ateşleri bitip 6. kitabı kaos lordunu beklemeye başladı yeniden doğan ejderin ulusu…

6 Beğeni

Merhaba, Zaman Çarkı Kaos Lordu tekrar basıldığında(şükürler olsun ki basılacak) yeniden önceki basımlarda olduğu gibi hem iki kitap halinde hem de tek cilt olarak mı basılacak? Bir tahmininiz var mı? Kitabın ancak ikinci kısmını bulabildim kitapçılarda puzzle birleştiriyor gibiyim.

İki parça baskılar sona erdi, bir daha öyle basılmayacaklar. Şimdilik sadece ciltli baskıları sürdürüyoruz.

karanlık kitaplıgın yeni kitapları… Sanki fiyatları bana biraz pahalı geldi. Valla her yeni çıkan kitapların ön sipariş tarihleri sonunda ithaki ye bakıyorum belki bu sefer beren ve luthieni, Nors mitolojisi vs daha beklediğim bir kaç kitap çıkar diye, ama galiba daha 1-2 ay bekleyeceğiz

2 Beğeni

H. P lovecraft kitaplarını tek cilt halinde hepsini bir çıkarsalar ne güzel olurdu be

1 Beğeni

Merhaba,

Marie Brennnan’ın yazdığı A Natural History of Dragons serisini basmayı düşünür müsünüz?

1 Beğeni

Zaman çarkı için yeni kapak ihtimali var mı? Mevcut kapakları çok özensiz

1 Beğeni

Poe’nun Tüm Hikayelerini Karanlık Kitap dizisinde, iki cilt halinde, daha iyi bir kapak ve çeviriyle görür müyüz?

5 Beğeni

Thomas Pynchon çevirileri ile ilgili bir gelişme yok mu? Kimseden cevap alamıyorum.

set halin de tekrar ne zaman satışa çıkar acaba?

2 Beğeni

Henüz çevirileri tamamlanmadı.

Düşünmüyoruz.

Planlarımızda var ama bu 2019’da mı olur 2020’de mi bir şey diyemem.

Karanlık Kitaplık’ta bir Poe kitabı daha olacak. O da Seçme Öyküler olacak. Dost Körpe yeni çevirileri tamamladığında tek cildi de yenileyeceğiz.

Bir sürü gelişme var. Hiçbiri paylaşacağım şeyler değil.

Bir fikrim yok.

6 Beğeni

Vakıf’ın Sınırı kitabını bu yıl içerisinde veya yakın zamanda görmemiz mümkün mü? tahmini ne zamana çıkar?

1 Beğeni