İthaki Yayınları Soru Hattı

(Emre ) #1114

Yurtdışındaki yayınevleri kötü mü? Kitap kalitesi, içerik kalitesi nasıl?

(Oğuz Eren) #1115

Hollanda’ya geleli cok olmadi ama ilk izlenimlerimi yazabilirim. Bestseller formatinda cok fazla kitap var. Hardcover bize gore daha yaygin. Can yayinlarinin bastigi mini kitaplardan da cok var, epey cesit var. Kitaplar epey pahali.

Paperback romanlarin ortalama fiyati 14 euro, Hardcover’larda 16 gozukuyor. Philip Dick’in Yuksek Satodaki Adam’i paperback 20 euro. Hobbit hardcover da 20 euro. (bol.com)

Daha cok D&R gibi magazalar yaygin, kitap disinda cesitler de oluyor magazada. Bizim Dost kitabevi, Kirmizi Kedi kitabevi gibi buyuk kitabevleri cok gormedim. Aslina bakarsaniz trende gidip gelirken dikkat ediyorum, bize gore daha az kitap okuyorlar gibi geliyor. Velhasil biz dedigim de Istanbul…

(Hakan) #1116

Can Yayınları’nın sahibi Ali Öz’dü sanırım adı o bir röportajında Hollanda’da gördüğünü söylemişti o formatta kitapları çok beğenip Türkiye için de aynı kitapları çıkarmaya başlamıştı

(Emre ) #1117

ee o zaman ordan alcağına , euroları gel bozdur tr’den al. 5 euroya en pahalı kitabı alırsın. sen doğrusunu yapıyormuşsun :smiley:

(Hakan) #1118

Bu arada Emre Bey İskandinav Mitolojisinin ciltli fiyatı da baya uygun hani ben çok yüksek bi fiyat bekliyordum. Hala elinizden gelen en uygun şekilde çıkardığınız için kitapları çok teşekkürler.

(Hüseyin gök) #1119

Gerçekten bende saşırsım, 40-50tl olur dedim ama fiyatı çok iyi. Bi ara dedim 10-20tane alıp stoklayım ama​:joy::sweat_smile: sonradan o kazıkcı sahaflar aklıma geldi vazgeçtim

(Rıfat Akçe) #1120

merhabalar;

Robert charles wilson dönüşün 2. si,ekim programınızda mı ?

teşekkürler .

(Hakan) #1121

Bu dönemde 400-500 sayfalık kitaplara cilt basıp hem de fantaatik olduğunu öne sürerek 70-80 lira isteyen yayınevleri de mevcut. İthaki başımızın tacı ama hem kaliteli baskılarından. Hem de bastıkları kitaplardan dolayı favori yayınevim kendileri. Ha bir de Emre Bey gibi bir çalışanları olduğu için :slight_smile:

(.) #1122

Zaman çarkı cilt 6 ne zaman basılır tekrar?

(Hakan) #1123

Ne zaman sorularına cevap veremiyorlar. Forumu ararsanız cevabını göreceksiniz. Arama tuşu boşuna yok

(Emre Aygün) #1124

Camus’nün Defterleri’nin telifi artık bizde değil. Haliyle yeni bir basımı imkânsız.

Yoo, herhangi bir değişiklik yok. Kullandığımız iki kağıt türü var şu an. 55 gr. ve 70 gr Enscreamy. Ben yayınevine girdim gireli bu böyle. 320 sayfa ve üstü kitaplar 55 grama, altı 70 grama basılır bizde hep. Bu kitabın hacmi ile alakalı. Elbette başka kağıt türü var bir sürü ama Türkiye girişleri oldukça pahalı ve bunu doğrudan etikete yansıtmak durumunda kalacağımız için çok nadir kullanıyoruz bunları.

Beren ile Luthien bu sene çıkamayacak ne yazık ki. Çevirisini yine Çiğdem Erkal yapıyor. Bundan önce oldukça hacimli ve daha önce hiç Türkçeye çevrilmemiş bir Le Guin kitabı çevirdi. O biraz sarktığı için Beren ile Luthien biraz gecikecek.

Öte yandan Tolkien cephesinde sürpriz kitaplarımız var. Gelecek ay, bir aksilik çıkmazsa, bunların ne olduğunu göreceksiniz.

Gecikme için kusura bakmayın ama olabilecek en iyi çeviriye sahip olacağından emin olabilirsiniz.

Bu sene içinde çıkmayacak, onu söyleyebilirim.

Yayın listesi açıklamak açıkçası bizim için hiç makul bir şey değil. Rasgele ve tahmini verdiğim tarihlerde bile burada çıkan kaosla uğraşmak çok yorucu oluyor benim için. Bir de günlük olarak o ayın kitaplarının durumuyla ilgili malumat vermek gibi bir durumda kalmak istemem.

Bununla birlikte size cevap veren Hakan Bey’in cevabı aşağı yukarı doğru. Hele bu önümüzü göremediğimiz dönemde her hafta programımız evrilmekte.

Ne yazık ki boş kutunun satışı internet üzerinden yapılmıyor. Fakat fuarlarda okurlarımıza kıyak geçiyoruz. Bir tanıdığınız uğrayıp kutuyu sizin için edinebilir belki?

Can Yayınları’nın sahibi Can Öz.

Elimizden gelenin en iyi yapmaya çalıştık. Koyabileceğimiz en düşük fiyat buydu. Biz de memnun kaldık açıkçası fiyatlandırmadan.

Kasım programımızda.

Hiçbir fikrim yok. Normalde bu dönemde tekrar baskılar başlar ama sorun şu ki kağıt sıkıntısı inanılmaz büyük. Tekrar baskılardan kısmak durumundayız. Yeni kitaplardan da kısıyoruz hatta olduğu kadar. Ben yeni baskı için bastıracağım ama bu sene çıkmama gibi bir durumu da olabilir. Bunun önceliğine yönetim karar verecek.

(Oğuz Eren) #1125

Tesekkurler ! Birini ayarlamaya calisiyorum.

(Emre ) #1126

Camüs’nün Defterleri ne ya? Kesme işareti ne zamandan beri telafuza göre geliyor?

İskandinav Mitolojisi’ninn ciltli baskısı sınırlı sayıda mı olacak o kısmı anlamadım. Tüyaptan almayı düşünüyordum da sınırlıysa büyük ihtimalle hepsini internetten çeker, depolarlar.

Velhasıl Tüyapta olacak mı bu kitap? (ciltli hali)

(Hakan) #1128

Elimde şu anda Neil Gaiman’ın Kırılgan Şeyker kitabı bulunmakta ve bir hata gözüme çarptı yeni baskı sırasında düzeltirsiniz belki diye belirtmek istedim:
19.sayfada sayfanın başındaki devam eden paragrafta 2. Cümlede “mantığın sesine kulan veren biriyimdir” yazılmış oradaki “kulan” “kulak” diye düzeltilebilirse daha az hatasız olır zannımca. Tabi takdiri size ait. İyi çalışmalar

(Emre Aygün) #1129

Çok zamandır geliyor. Biz imla ve noktalamada metis’ten yayımlanan Türkçe Sorunları Kılavuzu’nu baz alıyoruz. Piyasanın büyük kısmı da bu kitabı baz alıyor TDK yerine.

Bahsettiğiniz kural açıkçası eskimiş ve günümüz dünyasında artık değişmesi gereken, dili hantallaştırmaktan başka bir işlevi olmayan bir kural.

Neresini anlamadınız? 3000 tane basılacak kısmını mı, bu tek baskılık olacak kısmını mı yoksa iki bilgiyi beraber okuduğunuzda ortaya çıkan, bu kitap sadece 3000 basılacak yani kısmını mı?

Baskısı kalırsa Tüyap’ta olur.

Bulduğunuz hataları lütfen özelden yazın. Burada takibini yapmam çok zor.

(Hüseyin gök) #1130

Cevaplar için saolun, başka tolkien kitabı bu yıl içinde görmemiz iyi olacak, beren ve Lúthien de olsaydı iyiydi ama​:joy::grin:bekleriz napalım alıştık:-)

(Hüseyin gök) #1131

Son bir soru soracam da aklımda kalmasın bu cevirildi dediginiz ursula le guin kitabı (Dünyanın Kıyısında Dans) mı? Yoksa halen baskıya hazırlanan bir ursula kitabımı?

(Hakan) #1132

sanırım başka bir yayınevinden yayınlanan Uçsuz Bucaksız kitabı

Hocam, Dünyanın Kıyısında Dans’ın kapağında Seda Ersavcı’nın çevirisiyle yazmakta bir baksaydın :sweat_smile:

İskandinav Mitolojisi ciltli için de 3000 kitap basımı iyi bir rakam kalmaz diye korkacak birşey yok. İçiniz rahat olsun çıktığında kolay temin edilir.