İthaki Yayınları Soru Hattı

Arthur C. Clarke için bir kitaplık olacak mı? Asimov da olduğu gibi?

2 Beğeni

Benim tahminim bu hızla Cumhuriyetin 100. Yılında son cilt yayınlanmış olur. İthaki’ nin böyle kötü bir huyu var, devam kitapların çıkışı hep uzuyor.

Sevgili Emre @irbis Bey, burada ilk kez soru soruyorum. Ancak biraz tuhaf bir soru olacak… Forumda bir tartışma bölümünde -YKY kitap basması hakkındaki konu- aklımda üç soru belirdi. Bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Sorular şöyle:

1. Yerli fantastik ve bilimkurguya talep olmaması,
  2. İlgi görmemesi,
  3. Satmaması…

Yayınevi bünyesinde çıkan “Yedikuleli Mansur” adlı kitap bu açılardan değerlendirebilir misiniz?

Yani sizi zarara sokan bir eser mı? Yerli fantastik veya bilimkurgu kitaplarına karşı bakışınız nasıl? Kitapları basmanıza yahut gelen dosyaları incelemenize değmeyecek kadar talep olmuyor, ilgi görmüyor ve satmıyor mu? Biz satış rakamlarına ulaşamadığımız için ve YKY ilgili türdeki kitap dosyalarını incelemeyeceklerini açıkladıkları için ikileme düştük.

Bir okur olarak öğrenmek istiyorum, cevabınız için şimdiden teşekkürler. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Elbette mümkün. Aksaklıkları planlamıyoruz ki. Plan çerçevesinde gerçekleşen olaylar yüzünden kitaplar aksar zaten. Bu soruuza nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum gerçekten.

Düşünmüyoruz.

Ben İthaki’de Türkçe edebiyat üzerine çalışmıyorum. Çeviri edebiyat editörüyüm. Yine de vakıf olduğum kadarıyla sorunuza cevap vereyim.

İthaki’de spekülatif editörüyüm. Alican Bey ve Ömer Bey de bu alanlarda çalışıyor. Haliyle bu alanlarda yapılan yerli üretimler bizim için oldukça değerli. YKY başlığını okudum ben de. Genel olarak başka yayınevleriyle alaklı mevzularda fikir belirtmeyi uygun ve profesyonel bulmuyorum. Nihayetinde ben burada başka bir yayınevinin temsilcisi sıfatıyla buluuyorum.

Sırasıyla.

Yedikuleli Mansur bizi zarar sokmadı. Mehmet Bey’in bir sonraki kitabını büyük heyecanla bekliyoruz hatta. Mansur kadar ilginç ve iyi olacak gibi duruyor.

Yerli fantastik ve bilimkurgu gerçekten yükselmekte olan türler. Korku da tabii ki. Bu üçü arasında en parlak olan korku muhtemelen. Bizim edebiyatımız daha yatkın korkuya. Yerli fantastik ve bilimkurgu ve korku önümüzdeki beş yıl içerisinde asıl rönesansını görecek ve Türkiye’de bu türlerde en çok üretimi yapan yayınevlerinden biri olarak bu konuda elimizden geleni yapmalıyız. Bizim düşüncemiz bu. Türkiye bu konuda eşiği aşmak üzere. Üretim hiç olmadığı kadar fazla. Yazarlarımızın çoğu en iyi eserlerini yazmak üzereler muhtemelen.

Dosya inceleme konusunda, dediğim gibi, bizim herhangi bir katkımız olmuyor. Haliyle gelen spekülatif kurgu dosyaları, diğer dosyalara oranla ne kadarlar bilemiyorum. Bununla birlikte üzücü olarak şunu paylaşmam gerekiyor. İlgi görmüyor ile satmıyor düşünceleri, fazlaca tekrarlandığı için birer mazerete ya da klişeye dönmüş olsalar bile bunlar ne yazık ki gerçek okur karşılıklarından oluşmuş düşünceler. Bunu katıldığımız birçok fuarda gözlemledik. Keşke daha sıcak yaklaşan bir okur kitlesi olsa. Bu da zamanla oluşacak bir şey. Öte yandan ne yazık ki satışlar birçok yayınevinin beklentilerini karşılamıyor olabilir.

17 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Umut verici bir yanıt oldu bu söyledikleriniz özellikle şurasını çok sevindim.

Kısacası okur olarak biz de takipteyiz, özellikle ithaki’den güzel eserler görmeyi umut ediyoruz. :slight_smile:

2 Beğeni

İyi günler Emre bey;
Bir 200 mesaj kadar önce yeni çizgi roman serilerimiz de olacak demiştiniz. Acaba sizden Sin City serisini görme ihtimalimiz var mı? Hakları başka yayınevinde değilse almayı falan düşünüyor musunuz?

5 Beğeni

Merhabalar. Benim sorum tekrar basılacak watchmen ile ilgili. images%20(26) bu baskıyımı kullanacaksınız yoksa eski çıkardıgınız baskıyımı

İyi günler. Connie Willis - Kıyamet Kitabı’nın yeni baskısını yapmayı düşünüyor musunuz? Bilimkurgu Klasikleri arasında görmemiz gibi bir ihtimal var mıdır? Yine sahaflarda fiyatları uçmuş :rage:

3 Beğeni

40 tlye satan var

1 Beğeni

Ah be kardeşim bi kavuşamadın watchmen ile sandman 2’ne.Alınca fotoğrafını şuraya sallada bi rahat edelim. :slight_smile:

8 Beğeni

Bilimkurgu Klasiklerinde baskısı tükenen kitapların yeni baskıları olcak mı?

Sol üstteki tarih seçeneğide bakmak için var. Cevabın tarihine baktınz mı?

Legends of the First Empire’ın çıkacak olmasına çok sevindim gerçekten, merak ettiğim bir seriydi. Sabırsızlıkla bekliyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

7 Beğeni

Aynen ya bende çok sevindim . Inşallah satar da devam kitaplarını da görürüz . Ancak satmayacagina dair içimde kötü bir his var . Umarım kuzgun golgesi ve barut buyucusende daha iyi sonuçlar elde ederler .

Amin Amin Amin

1 Beğeni

Yav adamlar basacağız dedi daha ne üstlerine geliyorsunuz . Bırakında ofiste adam akili çalışıp işlerini yapsinlar . Irbisin buradaki sorulara cevap vermesi ofiste daha az çalışması demek . Merak etmeyin wot kitabi ülkemizde eskisinden daha popüler ve bence ithaki satis rakamalrindan memnun kapak yenilme hareketide bunu destekler nitelikte .

Attığım gönderi tamamen mizah amaçlıydı. Üstelemek veya cevap almak için yazmadım.

Söyleyecek olsaydım o zaman söylerdim. Kitaplar hazır olana kadar hiçbir şey duyurma gibi bir düşüncemiz yok.

Önceki cevabımın geçerliliği devam ediyor.

Barut Büyücüsü başarısız bir seri değil. Kuzgunun Gölgesi’nden de vazgeçmiş değiliz. Onlarla ilgili gelecek planlarımız var.

9 Beğeni

Teşekkürler cevapladığınız için İrbis. Umarım en kısa zamanda görürüz ilk ciltleri. İyi çalışmalar sana

Barut büyücüsü ve kuzgunun gölgesi kötü olmaları değil sanırım reklamından mı nedendir fazla bilinmiyorlar bir locke lamora kadar kulağa aşina değiller listemde olan kitaplar her ikiside