İthaki Yayınları Soru Hattı

Birde konusu geçmişken kuzgunun gölgesinin ilk kitabının baskısı tükenmiş vermiş olduğunun cevapa istinaden tekrar basılacağını söyleyebilirim sanırım

Böyle bir konu geçmiş zamanında… Üçleme tamamlandı bildiğim kadarıyla temmuz ayında. Var mı kafanızda basmak seriyi ? Netleşti mi ?

İyi akşamlar:
Öncelikle geç de olsa Cumhuriyet Bayramınızı kutlamak istiyorum. İşiniz o kadar zor ki, bizler okuma tadımızı derinleştirmek için sizlere sorular sorarken siz bir makine gibi cevaplar yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Takdir ve tebrik ediyorum. Acele bir cevap beklemediğimi söyleyerek iki soru sormak istiyorum.
Birincisi; oldum geldi merak ederim 1756 soru almışsınız kitaplar hakkında ve çoğuna cevaplar yetiştirdiniz. Bu konuda canım ülkemdeki ciddi yayınevlerinden birisiniz. Sizler gibi başka yayınevleri de var. İnsanlar kitapların basılmasını istiyorlar ve çoğunlukla satın alıyor ve okuyorlar. Bu kimlerin hangi kitapları satın aldığıyla ilgili bir veri bankanız var mı? Yani sinemaların Box Office’leri gibi Tv lerin Ratingleri gibi Gazete tirajları gibi sayıları belli bir yerde ve tabii ki tarafsız bir şekilde tutuluyor mu? Eğer böyle bir kayıt varsa bizlerin işine yarar çünkü hangi kitabın beğenildiğini ve ne kadar satıldığını öğreniriz. Bu sayede satın alma tercihlerimizi biraz daha belirgin yaparız. Eğer böyle ciddi ve tarafsız veriler varsa bilmek isterim. Takdir edersiniz ki bu kuru bir merak duygusunun ötesinde bir duygu.
İkinci sorum Kim Stanley Robinson’un Mars serisine ne zaman başlıyorsunuz… Şimdiden teşekkür ederim

Fuar sürprizlerinden biri Hiçi serisinin ilk kitabıymış. Rüyamda ak sakallı, nur yüzlü bir ihtiyar söyledi. Başka var mı diye sordum. Sadece fısıltı seviyesinde fuara git dedi. :grinning:

Yani siz iki serisinde satış rakamlarından mennusunuz oyle mi ?

Barut buyucusu ile ilgili Gelecek planlariniz mi var ?

Şimdiden teşsekurler irbis :slight_smile::blush::grinning:

Barut Büyücüsü başı sonu düzgün , temposu yerinde çok güzel bir fantastik seri. Umarım daha çok kişi okur , devamı da gelir bu sayede.

5 Beğeni

Güz Alacakaranlığı Ejderhaları / Ejderha Mızrağı Destanı 1. Kitabı hiç bir yerde yok. Yeni baskı olacağını daha önce söylemiştiniz. Bir gelişme var mı?

Bu seriyi düşünmüyoruz. Yazar Kuzgunun Gölgesi’ne devam üçlemesi yazmaya başladı. Vaelin Al Sorna’nın hikâyesini devam ettirecek doğrudan. Kitapların kalitesine göre onları basabiliriz. Ama daha çok var.

Böyle bir veri bankamız yok ne yazık ki.

Kim Stanley Robinson’a başlamamıza az kaldı. Aktif olarak konuşmaya başladık.

Yeter daha ne fuar sürprizi.

Planlarımız var, gerçekleşirler mi bilemem.

Bir gelişme olsa kitap basılmış olurdu zaten.

1 Beğeni

birileri benimle dalga geçiyor galiba ? kitap yurdundan kaos lordunu sipariş ediyorum adamlar bana diyorki yayın eviyle görüşün şakamı bu acaba ? ahanda yayın evinin yetkililerine soruyorum kızmadan sinirlenmeden anlayışlı olarak insan gibi. şu kaos lordunu şu tarihte basıcaz diyebileceğiniz tarih yokmu artık ?? yani basmayın yeni kitapta basın şu kitabı artık lütfen rica ediyorum sizde haklısınız yeni kitaplar basıp yeni müşterilere satıp para kazanıcaksınız elbette bu doğal bişe ama bizim maduriyetimizi ithaki yayın evi giderebilir… ne yani pegasus yada metis yada atın kitap yayınlarını arayıp onlardanmı isteyelim kaos lordunu basmalarını… artık bitirin şu işi heder olduk lütfen

3 Beğeni

Türkçe berbat, üslup berbat, daha ne diyeyim ki.
Burası soru hattı, yakarış değil. Zaten basılacak olsa bize iletirler. Demek ki ortada bir problem var veya farklı bir plan üzerinde çalışıyorlar. Hayır, sanki @irbis İthaki’nin patronu da, o istediği zaman kitaplar basılıyor. Gidin İthaki’ye ortaklaşa mail atın. Hatta gidin imza kampanyası başlatın change.org da. Bu toplumsal yarayı bir an önce kapatın ki, böylece ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine ulaşsın.

19 Beğeni

Madem öyle, ben cevap vereyim size.

Birileri sizinle dalga geçiyor, evet. Kitapyurdu’na baskısı olmayan bir kitabı neden satışa sürdüklerini sormayı düşündünüz mü mesela? Onlar dalga geçiyor muhtemelen sizinle çünkü.

Bir de kızmadan sinirlenmeden anlayışlı olarak insan gibi sorma şekliniz bu mu? Kaos Lordu’nun tekrar baskı tarihi yok. Tarih veremememin sebebini iki üç kere açıkladım bu başlıkta. Öte yandan, bir tarih verebilecek olsam bile, benimle ve bir müesseseyle bu üslupla konuşan birine vermezdim.

Bu konuya küçük bir dipnot düşeyim de tarihe böyle işlenmesin. Bir süre cevap vermeyi kesmemin sebebi insanların Bilimkurgu Öyküleri’nin tekrar basılıp basılmayacağını sormaları değildi. Buradaki samimiyete güvenip size bilgi verdiğim gibi, başka mecralarda bize ve yaptığımız işin haysiyete hakarete varacak şekilde çirkin ithamlar türediği için ara verdim.

24 Beğeni

Peki o zaman özür dilerim. Kurumunuz ne zaman müsait olursa o zaman tekrar basmanız dileği ile iyi hayırlı günler.

Okuma istegi oldugunu sanmıyorum ama seri çogu okur tarafından takıntı edilmiş durumda ve eksik parça olan 6 kitap sahaflar tarafından suistimal edildigi için ve çok uzun bir süredirde baskısı olmadıgı içinde insanlar artık çıkmasını istiyor. Çogu kişinin korkusu 6 kitap çıkana kadar diger ciltli baskılarında herhangi birinin baskısının tükenecegi ve bu seriyi ciltli olarak tamamlayamama korkusu :face_with_raised_eyebrow: yani ısrarla 6. Cı kitabı isteyenleride hoş karşılamak gerek puzzlın orta kısmı eksik olunca nasıl cerceveletip asacan onu demi :joy:

4 Beğeni

Zaten şurdaki yorumları okuyan sahaflar çoğu kitabı stokluyordur bence. Yenileme olana kadar tahminin 2 baskı daha yapar. Birde kitap yeni çevriliyor olsaydı sizin halinizi düşünemiyorum. :joy:. 6. Kitap çeviri ne alemde. 7 kitap çeviri bu sene biter mi? Ufukta 8. Kitap gözüküyor mu? :joy: Buraların halini düşünemiyorum. :joy: Bence bu yönden ne kadar şanslı olduğunuza bakın şükredin derim.

2 Beğeni

6.kitap en az 1 yıl daha basılmayacak. Geçen gün imdat bey zebremoda 100 liraya zor sattı ama kitapyurdundan 86 liraya almaya çalışan çoktu. Bu kadar okumak istiyorsanız basacaksınız parayı okuyacaksınız yok pahalı geliyor diyorsanız başka kitaplara yönelin dünyadaki tek kitap değil sonuçta :slight_smile: saygılarımla

3 Beğeni

Kitabın telif hakları İthaki’de, Türkiye’de başka kimse de basamaz o yüzden kitap hakkında yayınevine soru sormak kadar doğal bir şey yok.
Ancak Emre Bey kendisinin, defaatle tekrar baskılarla ilgili karar ve bilgi merci olmadığını dile getirdi. O yüzden buradan artık aynı sorulara cevap beklememek gerekir.

4 Beğeni

Kaos Lordu için kütüphanelere baktınız mı? Ben kitapları okumaya uzun süre ara vermiştim kitapları bulamayacağım veya alamayacağımdan dolayı, şu an okuduğum okulun kütüphanesinde bende olmayan kitapların olduğunu gördüm ve tekrar başladım.

Oturduğunuz şehir kütüphaneleri büyükse, muhtemelen orada olabilir. Ben Türkiye’nin en küçük şehrinde yaşıyorum. Burada bile var. Bir bakın derim niyetiniz sadece okumaksa.

2 Beğeni

Josiah Bancroft’ın The Books of Babel serisini basmayı düşünüyor musunuz?

Ön siparişler açılmış.

16 Beğeni

Yeni baktım bir şey yoktu. :scream::scream::scream:

2 Beğeni