İthaki Yayınları Soru Hattı

:joy::joy::joy::joy::joy: çok dakikimdir. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Beğeni

Maşallah ithaki şov yapıyor :grin:

2 Beğeni

3 kitapta muazzam. Ben en çok God Of War heyecanlandırıyor.

2 Beğeni

Kitabındada boyy boyy koy koy muhabbeti varmı acaba :joy: oyununu oynarken habire boy diyip duruyordu

1 Beğeni

:joy::joy: Kitap gelince göreceğiz bakalım. Boy boy mu koy koy mu. (Bizde o velet diye çevrilmesi lazım :joy::joy::joy:)

1 Beğeni

Ön siparişler bitince fiyat artıyor mu? Bilginiz var mı?

Siteye baglı. İlknokta bu indirim oranında kalır ve bugun fiyat ne ise satışa çıkıncada aynı olur

1 Beğeni

Başka kitap mı yok ? Sorusuna cevap veriyorum baskısı olmayan kitap altıncı kitap birinci kitap değil.Şimdiye kadar 5 tane kitap yaklaşık 5000 sayfa okuduk ve hikaye birden kesildi.En az bir yıl diyorsun bu kadar detaylı bir seri için bir yıl beklemek çoğu şeyi unutmak demek.Ayrıca 6.kitap basıldığında diğerlerinin tükenme ihtimali var serinin kapaklarının değişmesi konuşuluyor.Çoğu kişi seriyi ciltli olarak tamamlayamayacağını düşünüp panikledi.Durum böyle.

7 Beğeni

Zaman Çarkı 6. kitabı bekleyenlere verilen tepkiler gerçekten çok komik, başka kitap yok mu ne demek ya? Siz niye bu konuya gelip şu kitap gündeminizde var mı, bu kitap ne aşamada diye soruyorsunuz madem? Başka kitap mı yok gidin onları okuyun.
Şu konuyu çok uzun zamandır takip ediyorum, fanboyluk denen kavramın maalesef burada, bol bol kitap okuyan arkadaşlar arasında da olduğunu gördüm. Telefonundan bilgisayarına, oradan takımına ve şimdi gördüğüm üzere yayınevine kadar her konuda fan olup her şeyi savunmayı başaran bir milletiz, gerçekten tebrik ediyorum bizi.

Zaman Çarkı’nı ben 2.5 ayda bitirmiştim, serinin içine girince kargodan yeni kitabı beklediğiniz 2-3 gün bile geçmek bilmeyebiliyor. Ben Kaos Lordu konusunda buradaki arkadaşları gayet haklı buluyorum. Bir kere 13 kitabını bastığın bir serinin ortasından bir kitabı çok uzun süredir basmamak ama her ay yeni kitaplar çıkarmak en başta okuyucuya hakarettir. Siz bir okuyucu olarak burada okuyucuların yanında olacağınıza yayınevi fanatikliği yapıyorsunuz.

Yanlış anlaşılmasın benim çok geniş bir kütüphanem var ve bu kütüphanede de en çok kitabı bulunan, en beğendiğim kitapların çoğunu basan yayınevi İthaki. Yani benim de yeni kitaplarını en çok beklediğim, en sevdiğim yayınevi İthaki. Ama tekrarlıyorum, benim fikrim budur ki okuyucuya yapılan bir ayıptır bu 6. kitabın bir türlü basılmaması ve bir tarihe sahip olmaması. Siz körü körüne sırf seviyorsunuz diye, sırf Emre bey sorulara cevap vermeyi bırakmasın diye savunmaya devam edin.

Ayrıca bu konuda Emre beyin hiçbir suçu yoktur, kendisi bu yeniden basım tarihlerinde bir etkisi olmadığını söylemişti diye hatırlıyorum. Tepki Emre beyin şahsına değil, İthaki tüzel kişiliğinedir. Okuyucuların İthaki’ye dair ulaşabildiği tek kişi Emre bey olduğundan sitem mesajlarının ona yönelik olması, sitemin onun şahsına olduğu anlamına gelmez.

30 Beğeni

Elinde bir miktar güç bulunduğuna inanılan kişi veya kurumlara yaranmaya çalışmak bu toprakların ata sporudur. Pek şaşırmamak gerek.

6 Beğeni

Evet, açıklıyorum. İşte İthaki’ye yarandığım için aldığım rüşvet.

2 Beğeni

Arkadaşlar,

Burada kaçırdığınız bazı meseleler var. Biliyorum, baskısı bitmiş bir serinin baskısını beklemek bir hüsran kaynağı. Fakat gelip burada yeni kitap basılacağına bunu basın demek, hem yayın piyasası, hem bir yayınevini neyin geçindirdiği, hem de içinde bulunduğumuz kriz ve aynı zamanda fuar dönemi konusunda bazı gerekli bilgileri göz önünde bulundurmuyorsunuz demek.

Yayınevleri varlıklarını sürdürmek için yeni kitap çıkarmak zorundadır. Yayınevleri, bu hoşunuza gitsin gitmesin, para kazanmak zorundadır. Nihayetinde yayınevleri kâr amaçlı müesseselerdir. Bunun da ötesinde, yayınevleri ancak kâr ederlerse risk almaya, edebiyata yeni katkılar yapmaya, hatta ve hatta, eski kitaplarının basımlarına devam edebilirler. Bu konuda sitem eden, hatta İthaki’ye kin gütmeye başlayan, İthaki’nin okurlarını düşünmediğini ima eden ya da bunu açıkça dile getiren arkadaşlar görüyorum. Ne yazık ki işin realitesi bu ve bunun da ötesinde, tüm yayınevleri böyledir. Yayınevlerinin hayatlarına devam edebilmesi için para kazanmaları gerekir. Tüm şirketler için geçerlidir bu.

Peki neden yeni kitaplara daha öncelik verilir? Çünkü yeni bir eser ortaya konduğunda, tüm kitapçılar sipariş çekerler. Bu büyük rakamlardır genelde. Bu da satış demektir. Siz bir kitabı tekrar bastığınızda 5 sipariş çekiyorlarsa, yeni kitapta belki 50 çekiyorlardır. Herhalde bu matematik herkes için gayet basittir.

Bu demek değil ki, hiç tekrar baskı yapmıyoruz, yapmayacağız ya da tekrar baskıları keyifle erteliyoruz. Fakat bu konudaki verilere sahip olan yer yayınevi. Ve bir kitabın baskısının ne kadar sürede tükendiği bilgisi de buna dahil. Baskısı 2 senede biten bir kitabın baskısı hemen yapılmaz genelde. Baskısı 2 ayda biten bir kitabın tekrar baskısı ise daha önceliklidir. Bunu sadece İthaki’de değil, diğer birçok yayınevinde çok rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz bu arada.

Bununla birlikte maliyet de çok önemli bir etken. Zaman Çarkı kitapları ciltli, şömizli, yüksek sayfa sayısına sahip kitaplar. Bir varsayım olarak mesela, yayınevi doların, dolayısıyla maliyetin daha düşük olacağı bir zamanı bekliyor olabilir. 6. kitap için geçerli bir durum değil bu ama göz önünde bulundurulması gereken bir durum.

Görebileceğiniz gibi, birçok etmen var bu kararları verirken göz önünde bulundurulması gereken. Kriz henüz geçmedi ne yazık ki. Muhtemelen geçmeye yakın bile değil. Henüz yayıncılıktaki etkisinin yarısını bile gördüğümüzü sanmıyorum. Piyasanın içinde olduğum için belki sizlerden bir tık daha fazla bilgi sahibiyim fakat durumun hiç de iç açıcı olmadığını söyleyebilirim. Çıkan kitapların türlerine, etiketlerine, neden şimdi çıktıklarına bakarak siz de birçok çıkarımda bulunabilirsiniz.

Tüm bunların karşı argümanları var, bu arada. Onları zaten biz gerektiğince yönetime iletiyoruz.

İthaki’nin, okurlarına hakaret etmek istemesi, okurlarından kitap esirgemesi gibi bir durum söz konusu olamaz zaten. Ek olarak, bir yayınevinin okura kitap vermemek istemesi gibi bir durum ne kadar gülünç, farkında mısınız? Fakat yukarıda bahsettiğim birçok etmen, eğer yönetimimize şu an daha öncelikli kitaplara yönelinmesi gerektiğini söylüyorsa, bu konuda elimizden gelen bir şey olamaz. Nihayetinde, eğer yayınevi para kazanamazsa, zaten hiçbir zaman tekrar baskı yapamaz.

35 Beğeni

O zaman dediğim gibi paraya kıyıp alacaksın başka altarnetif yok ithaki basmayacak en 1 yıl

Kardeşim imdattan almışsın muhtemelen 100 liraya veriyordu :slight_smile:

Yok ya, ben daha Zaman Çarkı’nı okumadan kitaptan soğudum. Sağolsunlar.
Bugün de çok şükür fanboy ilan edildik, yalaka olduk. Ne kadar da güzel bir gün böyle.

2 Beğeni

Artık ithakiden seri almaya korkuyorum ve fena halde soğudum bu durum sadece zaman çarkı için değil başka seriler için de geçerli sürekli yarım kalıyor.Zaman çarkı 14 kitabı birden alabileceğimiz bir seri de değil.Eminim 6. Kitap basıldığında diğer kitapların baskısı tükenmiş olacak.Bi de kapağı değiştirirlerse :+1:t2: 10.kitabın da baskısı yok bu arada.

5 Beğeni

Aynen oda tükenmiş :face_with_raised_eyebrow:ya diger kitaplardan başkalarıda tükenirse demiştik oda oldu :roll_eyes:

2 Beğeni

Bu 1 yılı nereden çıkardınız bilmiyorum.

Uzun süredir bir seriyi yarım bırakmadık aslında. Hatta seri tamamlama hızımızı oldukça artırdık bile. Tekrar baskılar da yapılacak. Kitapların baskısı her zaman tükenecek. Bu konuda ne siz ne de ben bir şey yapabilirim.

Öte yandan yukarıda ayrıntılarıyla anlattığım şeyler sizin için hiçbir şey ifade ediyorsa, üzerine diyebileceğim bir şey yok gerçekten.

9 Beğeni

Bu tür kitaplara letgodan bak …ben 14 kitabı geçen ay 400 kıtaya aldım

3 Beğeni

Geçen gün sorulduğunda yeniden kapaklar tasarlanıyor dediniz… Bu yıl basılmayacak dediniz önümüzdeki yıl basılsa bile 4-5 ay geçer dediniz. Hem zaten r yorumda daha çıkmasına yıllar var dediniz bu gibi şeyleri toplayıp ona göre 1 yıl var dedim daha önce çıkacaksa benide mutlu eder gerçekten :slight_smile: