İthaki Yayınları Soru Hattı

Daha önce verildi cevabı

Yaprak Çizen Niggle öyküsü Tolkien Mirası’na dahil edilecek mi?

Merhabalar. Simon Beckett in son kitabı İthaki tarafından basılacak mı? Tarih olarak belli bir aralık var mı? İyi çalışmalar dilerim.

@Zack Cevabınız için teşekkürler ama çoğu kitabını okudum China Mieville’nin, yıllar içerisinde kazandırıldıkça dilimize. Çevirileri belki daha iyi olabilir diye düşünüyorum ama kötüde değil elbette, lakin içinde bulunduğumuz zaman diliminde okur genç arkadaşlar görselliğe fazlasıyla düşkünler maalesef. Bu yüzden de kapak tasarımları kitapların satış sayısını ve hele ki edebiyat tutkunu olmadığı için araştırmayan-bilmeyen-duymayan-haberi olmayan okurlar tarafından böyle güzel yazarların tanınma fırsatını kötü şekilde etkiliyor.

Ben kıymetini bildiğim için, o yayınevinden değil de buradan çıksın istemiştim, dilimize kazandırılmış ve kazandırılmayı bekleyen Mieville eserlerinin. Genç arkadaşlar daha da tanısın, tanıdıkça hayranlıkları artsın diye … Bu benim fikrimdir, kimseyi bağlamaz.

@irbis Emre Bey teşekkürler cevapladığınız için, hayırlısı olsun diyorum :slight_smile:

@AeroKnight-sama Kapak delisi olmadığım içindir ki, ilk çıktığı günden beri China Mieville’yi takip ediyorum, ama tabii bu durumu nereden bileceksiniz, bir şey diyemiyorum yorumunuza … Ben yeni nesil okurlara da bu yazarın muhteşem kitaplarının kazandırılması için kapak tasarımının önemli olduğu kanaatindeyim, çünkü görselliğe aşırı düşkün bir nesil geliyor ve onlarında edebiyat ile içli - dışlı edilmesi için kapak tasarımının çok önem kazandığı kanaatindeyim. Ama bu beni bağlar başka kimse böyle düşünmek zorunda değil.

Örneğin; Kitapyurdu’ndan açıp bakılırsa, Mieville’nin kitaplarının yeni basımlarında nasıl da daha kötüye gittiğini görürsün (Özellikle de Kral Fare, Demirdenizi, Kraken, Demir Konsey, Elçilik Kenti ne kadar basit-özentisiz vs.) Ama ısrarla yineliyorum bu görüşlerim genel-geçer değildir elbette, sadece beni bağlar …

Başka herhangi bir cevap yazmayacağım, iyi günler keyifli okumalar diliyorum size.

2 Beğeni

Halka Dünya serisi BK’ya çok yakışırdı. Ama başka yayın evi basmış. Ordan da alası gelmiyor insanın. Triton kitabını Bk’da görmeyi çok isterim

Çeviri iyi olduktan sonra hangi yayınevinin bastığı önemli değil bence. Hatta farklı yayınevleri bassın ki çeşitlilik artsın. İthaki hangi birine yetişsin :grin::grin::grin:

15 Beğeni

Merhaba, Kemal Tahir’in Körduman gibi bazı kitapları tükenmiş durumda. Yeniden basımı ne zaman yapılacak? Ayrıca Devlet Ananın özel baskısı gibi diger kitapların da özel baskısını düşünuyor musunuz? Cevaplarsanız sevinirim.

Başka bi yayınevinin basması daha iyi oldu. Baya hızlı şekilde basıyolar. İthaki’nin keyfini beklersek çok işimiz var. Onlar Altered carbon basmayı tercih ediyolar.

5 Beğeni

Basmayı düşünmüyorduk Halka Dünya’yı.

Tekrar baskılar yapılacak. Yalnız özel baskı konusunda herhangi bir fikrim yok.

Evet, bilimkurgu külliyatına yeni eserler katmak misyonlarımız arasında. Halka Dünya basmak yerine aynı zamanda Dönüş de basıyoruz.

10 Beğeni

Arkadaşlar, yapmayın böyle. Emre @irbis burada her sorunuzu samimiyetle yanıtlamaya çalışıyor. Başka bir yerde yayınevlerinden böyle kesin ve samimi cevaplar alabiliyor musunuz? En sonunda bıktıracaksınız, illallah dedirteceksiniz adama. Yazmayacak bir daha. Çok mu iyi olacak o zaman? Nedir bu laf sokma çabaları, anlamıyorum ki?

Emre sonuçta yayınevinin bir “çalışanı,” sahibi değil. Beğenmediğiniz, memnun kalmadığınız şeyler olabilir, doğaldır. Ama Emre ne bunun muhatabı ne de bu tür laf sokmaları hak ediyor. Rica ediyorum, kantarın topuzunu kaçırmayın.

50 Beğeni

Ben çok sevmiştim Takeshi Kovacs serisini. 3. Kitabı yeni aldım. Başlamak için haftasonunu iple çekiyorum.

6 Beğeni

Okumak için serinin tamamını bekledim.
ilk 2 kitabı yeni okudum 3. kitabı da 2 gündür okuyorum.
Okumak için serideki tüm kitapların çıkmasını beklememe gerek yokmuş. Kitaplar bağımsız da okunabilir.
2. kitabı ilk kitaba göre daha çok sevdim. Genel de bu tarz 3 kitaplık serilerde ilk kitap daha çok beğenilir ama bana göre 2. kitap çok daha iyiydi…

3 kitap henüz bitmedi ama okumayı düşünen arkadaşlar için düşünmeyin okuyun, türü seviyorsanız ( ki forumda olduğunuza göre seviyorsunuz :slight_smile: ) kitapları seveceksiniz.

2 Beğeni

:face_with_raised_eyebrow:
:confused:
:smile:

12 Beğeni

Yavaş yavaş vazgeçmişler demek ki tekrar basmaktan Halka Dünya’yı. :slightly_smiling_face:
Haklarını neden başka yayınevine verdiler onu merak ettim.

1 Beğeni

Halka Dünya düşünüyoruz demek haklarını aldık anlamında değil gibi. Belki sadece düşünce olarak vardı, çoğu arkadaşın da dediği gibi Halka Dünya tam da BK’ya yakışan bir seri gibi duruyor genel yorum ve izlenimlerden edindiğim kanıya göre. Yayınevindekiler de öyle düşünmüş olabilirler başta. Belki de haklarını alamadıkları için çıkmadı. Neyse önemli olan çıkması benim için, bayağı merak ettiğim bir seriydi.

İthaki daha önce Halka Dünya’nın 3 kitabını bastı ama şuan baskılar tükenmiş durumda. O yüzden neden devretti diye düşündüm.

Hiçi serisi ve başka bir seri dışında Bilimkurgu Klasikleri’ne başka seri eklememe kararı aldık. Düşünüyoruz, düşünmüyorduk kelimelerine takılmayın, onlar en taze tartışmamız üzerine verdiğim cevaplar sadece. Ofiste haftada onlarca kitap üzerine tartışıyoruz, eskiden reddetmeyi düşündüğümüz kitaplara ikinci şans verdiğimiz de oluyor, neyse bunu yapmasak daha hayırlı olacak dediğimiz şeyler de oluyor. O yüzden böyle oldu. Orada iyi olan Halka Dünya kitabı sadece. Ama Halka Dünya bastık diye Bilimkurgu Klasikleri’ni üç farklı kitapla sulandırmak istemedik. Zaten sonu olan bir seri ve şimdiden dışarıda bırakmamız gerekecek kitaplar olacak gibi görünüyor. Bilmem kaçıncı halka dünya kitabını çıkarmak yerine daha önce hiç basılmamış, çok daha acayip ve heyecanlı bulduğumuz bir şeyi basma hakkımızı kullanalım diyoruz.

28 Beğeni

Hiçi serisi kaç kitaptan oluşacak? Daha önce farklı bir yayınevinden üç kitap olarak çıkmış, devamı basılmamış.

Diğer seri de Rama Serisi olabilir mi :innocent:

2 Beğeni