İthaki Yayınları

Yayınevi hakkında görüş ve önerilerinizi, yayınevinden çıkmasını beklediğiniz/istediğiniz kitaplar hakkında görüşlerinizi, çıkan kitaplar hakkında fikirlerinizi/eleştirilerinizi uygun bir dille belirtebilir ve ilgili yayınevinin açıklamalarını/haberlerini bu başlık altında belirtebilir veya tartışabilirsiniz.

Dikkat: Başlıkta genel forum kuralları geçerli olup itham eden, hakaret içeren, alay veya küçümseyici mesajlar uyarılmaksızın silinecek ve tekrar etmesi halinde cezalandırılmalar olacaktır. Ayrıca başlığın amacından sapması durumunda da mesajlar silinecektir. Lütfen başka konularda konuşmak için forum içerisinde belirlenmiş ilgili konuları tercih ediniz.

Konu içerisinde kişisel tartışmalar sürdürmek veya konuyu kişiselleştirmek başlığı amacı dışında kullanmak olarak değerlendirilecektir.

Bunların telifi İthaki’nin mi elinde?

1 Beğeni

İthaki Yayınları’nı güzel günler bekliyor.

11 Beğeni

Bu akşam saat 22.30’da Emre Aygün instagram üzerinde @Burcununkitaplari kanalında canlı yayında olacakmış ve okurların sorularını yanıtlayacakmış.
Sorularınız varsa Burcu Hanım’ın paylaştığı storydeki soru sor kısmından sorabilirsiniz akşam Emre Bey’e soracakmış.
Ben baya bi soru sordum aklıma gelen :smiley: İnstagram hesabınız yoksa buraya yazın sorayım.

Burdan köye yol olur açıkçası…

Sorular karşısında İthaki editörünü izlemek çok zevkli olacak :smiley:

• Asimov’un tüm kurgu kitaplarının hemen hemen hepsini basacaklarmış, Asimov kitaplığını bunun için yapmışlar. Yurtdışındaki telif davası halen devam ediyormuş. Vakıfın devam kitapları yurtdışından onay gelir gelmez basılacakmış.

• Kızıl Mars devamı 2021’den önce gelmeyecekmiş. Seri tamamlanacakmış. Kitaplar çok teknik detaylı olduğu için çevirisi çok zor dedi. 8 ay sürüyormuş çeviriler en az.

• Malazan’ı İthaki basacakmış, ilk 2 kitabı kasım ayında 2021 şubat ayında 3 nisanda 4 kasım 2021’de de 5. kitap çıkarmayı planlıyorlarmış. Plan bozuldu onun için rahat anlatabiliyorum dedi, corona yüzünden. Planı tuttura da biliriz dedi sonra.

• Conan 2. Cilt 2020 Sonbaharda çıkacakmış. İstanbul Tüyap yani.

• Arthur C. Clarke 2001’in devamını çıkarmak istiyoruz ama 2020’de çıkar diyemem dedi. Şehir ve Yıldızlar, Cennetin Çeşmeleri belki dedi.

• Dune’un gecikmesinin sebebi Dost Körpe’nin cevirilere devam etmesiymiş. 5. kesin bu sene basılacakmış. 6’nın da çevirisi gecikirse 2021 baharına kalabilirmiş.

• İşkencecinin Gölgesi’nin 2. kitabı normalde 51. kitap olarak basılacakmış. Corona yüzünden ertelenmiş. 2. kitabının her şeyi hazırmış 52. yada 53. kitap olacak büyük ihtimalle dedi. Normalde bu hafta gönderilecekmiş matbaaya.

• Warrior of the Altaii - Robert Jordan Bu sene gelecekmiş.

• Yıldız Tozu baştan çevirilmiş. Kıyamet Gösterisi ve Yıldız tozu için imza bekleniyormuş yurt dışından. Neil Gaiman - Öyküler tekrar basılmayacakmış. Neil Gaiman kitaplarının sözleşme yenilenme durumu varmış, onay geldiği an basılacakmış. İmza geldiği an yolun sonundaki okyanusu gönderdik dedi.

• Ejderha mızrağı ve unutulmuş diyarların basılamama nedeni Hasbro’nun onaylanmış matbaa istemesiymiş. O matbaayla sıkıntı yaşanmış Şu anda yeni matbaayla anlaşmak üzerelermiş.

• Unutulmuş diyarlar 7-8-9, ejderha mızrağından da 2 kitap matbaaya gönderilecekmiş.

• Drizzt 1-2-3 ejderha mızrağı 1-2-3 tek cilt ciltli basılacakmış Kasım 2020’de.

• Expanse serisi 4-5 çevirisi tamamlanmış. Ne zaman basılacağı muamma ama.

• Yüzyılın en iyi bilimkurgu hikayeleri bir daha basılmayacakmış.

• Kara Prizma’nın 2. kitabının çevirisi mayısta gelecekmiş. Temmuz’dan erken basılmayacakmış.

• Kadim Kanunlar 2. kitabın her şeyi hazırmış. Corona sıkıntısı bittiğinde basılacakmış.

• Malorie - Josh Malerman yurtdışıyla aynı ayda çıkacakmış.

• Ayı ve Bülbül Corona sıkıntısı bitince basılacakmış.

• 3 Cisim Problemi 3. kitap Nisan, Mayıs gibi çeviriden gelecekmiş. Corona durumuna göre basılacakmış.

• Neuromancer çevrilecekmiş ama öncesinde başka william gibson kitabı basacaklarmış şu an çevirideymiş.

20 Beğeni

Anladığım kadarıyla korona izin verirse olacak bir şeyler.

2 Beğeni

Dune’a dair bir gelişme var mı peki? Soruldu mu hiç?

Soruldu. Bu sene içerisinde 5. kitap garanti gelecek. 6. kitap muhtemelen 2021

1 Beğeni

Siz çoktan yazmışsınız ama ben de yayından birkaç not almıştım boşa gitmesin paylaşayım.

Herşeyi toplamadım lendi merak ettiklerim ve popüler konu başlıklarını almaya çalıştım.

• Dune serisi Dost Körpe baştan çeviriyor. Bu sene 5 kesin geliyor. 6’yı da hemen ardından çıkarmak istiyorlarmış. 6 için %90 bu sene dedi. Şimdilik sadece ana seriyi basıyoruz. Diğer kitapların basılma ihtimali var mı diye sorunca var dedi.

• Zaman çarkı karton kapaklar her şeyi hazır ama çok yoğunum, bir matbaayla çalışıyoruz orada da sıra gelmiyor dedi.

• warriors of altai 2020 de gelecekmiş, ciltli düşünmüyorlar.

• Malazan planı:
    Kasımda malazan 1-2
    Şubat 3
    Nisan 4
    Kasım 5. kitapları çıkarmayı planlıyorlar.
    Ciltsiz basılacak. Sonraki basımlarda belki ciltli düşünülebilir. Zor bir kitap olduğu için ciltliye güvenemiyorlarmış. Seri anlaşılsın diye ilk 2 kitap ard arda çıkarıyorlarmış. Bekledikleri popülariteyi yakalarsa ciltli düşünülebilir dedi. (Yani ciltliye nereden baksak en az 7-8 sene var.) Cihan karamancı çeviriyor. :ok_hand:

• Drizzt 1-2-3 ejderha mızrağı 1-2-3 ciltli geliyor tarihi unuttum.

• Altın pusula ciltli düşünülüyor ama kesin değil. Ama kesin basılacak.

• Bıçağın kendisi 2. kitap nisanda çıkarmak istiyor. seri yarım kalmaz zaten 3 kitap hepsi de çevrildi, telifi bizde dedi.

• Kara prizma 2. kitap farklı bir çevirmene geçmişler. Daha hızlı ilerleyecek 2021 de seri bitecek dedi.

• Watchmen ciltli baskısı sınırlı değilmiş.

• Farseer ithakide değilmiş.

7 Beğeni

Kasım’da, fuarda.

Ayriyetten Vaizler kutulu gelecekmiş. Planları İzmir fuarına çıkarmakmış, fakat fuar iptal oldu.

Bilseydim kutulu almak için beklerdim Vaiz’ler.i.Tüyap’ta kalırsa sadece kutuyu alabilir miyim acaba… Gerçi çizgi romanlar kağıt cinsi sebebiyle çok daha az eskime yapıyor ama olsun… Ben son çıkan sayı hariç hepsini almıştım, bunu duyduğuma üzüldüm açıkçası.

1 Beğeni

Yeni seriler, yeni heyecanlar. Ithaki yine ayni ithaki. Sütten ağzımız yandı bir kere. Malazan hakkında beklentilerinizi düşürerek bekleyin bence.

2 Beğeni

Bu aralar pdf Dune sarmal basımına başlayacaktım ama Dost Körpe’nin baştan çeviriyor olduğunu öğrenince kanlı canlı bir kitap okuyabilmek adına ertelemeye kadar verdim. En azından bu yeni çevirinin nasıl olduğunu görüp ona göre tekrar sarmal pdf okuyabilirim. Bayağı bir erteledim ben Dune’u…

Fuarlarda kutuyu satabilirler.

Hocam bu konuyu dune kitaplığı başlığında çok tartıştık. Dost Körpe’nin seriyi yeni baştan çevirdiği falan yok. 3 yıl oldu çıkmadı bir sonraki kitap. Frank Herbert’un Dune Sapkınlarını yazması 2 yıl sürmüş. DÜŞÜN.

3 Beğeni

Hocam tam karar veremedim daha. Sarmal çevirisi iyi dediler, okul kütüphanesinde buldum, mezun olmadan okuyayım dedim ama tam hayata geçiremedik o projeyi :blush: 1 ay önce niyetlendim gittim baktım ilk ve son kitaplar kayıp dedi, diğerlerinden 6şar tane var :expressionless: Şimdi bi de ilk kitap en kalını, pdfden okumak zahmetli geliyor bana…

Farseer Alfa’da. Bu sene içerisinde çıkması planlanıyordu koronadan önce.

İthaki soru hattını baştan sona takip etmiş ve o süreçleri yaşamış biri olarak dün ki canlı yayında verilen hiçbir bilginin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum açıkçası

5 Beğeni