İthaki Yayınları

Ama bakın ne diyeceğim: Yeni okuyucuların pek umursamadığı, eski okuyucuların defalarca elinden geçmiş artık devam kitaplarını bekledikleri unutulmuş diyarlar ve ejderha mızrağı üçlemeleri ciltli janti baskı !! Nasıl olsa hali hazırda çıkarmamız gereken 40’a yakın kitabımız yok xd

2 Beğeni

Benim anlamadığım; Dune için baştan çeviriyor, 5.kitap bu sene gelir dedi ama baştan çevirdiği tüm seri mi yoksa kalan 2 kitabı mı baitan çeviriyor? Sanırım son 2 kitabı baştan çeviriyor yoksa şimdiye ilk 4 kitabın yeni baskısını yeni çeviriyle duyurmaları lazımdı.

İlk 4 kitap zaten yeniden çevrilmiş çeviriye sahipmiş :smiley: Şu an 5. kitabın çevirisi devam ediyormuş. Dost Körpe zaten zamanında Kabalcı için çevirisini yapmış Dune’un. İthaki için de yeniden çevirmiş. Tekrar çevirirse 3. kere çevirmiş olacak :smiley:

Dune ithakide ilk basıldığında dost körpe kabalcıdaki çevirisinin üstünden geçti denmişti. Şimdi baştan çeviriyor denince kafa oraya gidiyor, komple bir daha çeviriyor anlıyoruz. E madem hepsini zaten baştan çeviriyordu ilk 4 ile son 2 arası neden bu kadar açıldı? Aydınlatınız :face_with_symbols_over_mouth:

Bahsedilen süreler hakkında size katılıyorum

Yayından aklıma takılan bir nokta var. Burcu hanım sanırım ejderha mızrağı için; “ben o 54 kitabı toplamak için kaç sahaf gezdim haberin var mı?” gibisinden bir cümle kuruyordu. Ithaki daha önce seriyi tamamladı mı yani?

Hayır ithaki değil arkabahçe, laika falan karışık toplamak gerekiyor.

1 Beğeni

Laika, Ankira, Arkabahçe gibi yayınevleri zamanında bayağı kitap bastı ama toplamda 54 oldu mu bilmiyorum.

1 Beğeni

Dost körpe 2 yıldır yeni bir dil yaratıp Dune’u o dil üzerinden çeviriyor sanırım. Arkadaşlar Dune’un Kabalcı baskılarının çevirmeni de Dost körpe. Kabalcı ve İthaki çevirileri arasında editoryal düzenlemeler dışında spesifik bir fark yok. Gözlerimizin içine baka baka yalan söylüyorlar.

Ufak bir kehanette bulunayım; Filmin fragmanı yayınlandıktan sonra ilk 4 kitabın yeni baskıları çıkar. Filmin yayın tarihine 1-2 hafta kala 5. kitap, akabinde de 6. kitap çıkar. Kronoloji aşağı yukarı bu olur. Siz bulabiliyorsanız Sarmal, bulamıyorsanız Kabalcı Yayınevinden devam edin, inanın bir şey kaybetmez, aksine böyle bir seriyi tamamladığınız için muazzam bir deneyim kazanırsınız.

11 Beğeni

İthakiden yeni beklenen 4 kitap bunlar yanlış anlamadıysam. 2 kitap daha var biri seri ama onları bulamadım :grimacing:

2 Beğeni

Imajica? Harika :heart_eyes:

2 Beğeni

“I” ile başlayan tekil kitap denmiş videoda “Imajica” büyük bir ihtimal :+1:

1 Beğeni

Başka Barker kitabı basılıp basılmayacağı sorulduğunda bahsi geçmişti. İki Barker kitabı basıldı. Eh, satışları da fena değil sanırım. En azından Dokudünya ikinci baskıyı yapmış. Clive Barker tarafında her şey yolunda olsa gerek. O “I” tahmin ettiğimizin "I"sı olur umarım. Hadi hayırlısı.

1 Beğeni

Dokudünya ayarında bi kitap denildi sanki “Imagica” en yakın ihtimal gibi görünüyor. Umarım öyledir :pray:t4:

1 Beğeni

Dokudünya ayarında olabilmesi, Clive Barker işi olma olasılığını yükseltiyor. O zaman Imajica olma olasılığı yükseldi. Güzel.

The Poppy War konusuyla ilgimi çekti bayağı. Wikiden kısa bir açıklama ekleyim merak edenler için.

Google çeviri yapılmış direkt, elimden geldiğince düzeltmeye çalışayım.

Haşhaş Savaşı, R. Vo Kuger tarafından Harper Voyager tarafından yayınlanan bir 2018 romanıdır. Grimdark bir fantezi olan Haşhaş Savaşı, konusunu ve politikasını 20. Yüzyılın ortalarında 2. Çin-Japon Savaşı’nın karmaşasından ve Song Hanedanın yarattığı atmosferden etkilenen Çin’den alır.

3 Beğeni

Kitap yüzde yüz İmajica. Çok daha önce de bu bilgi verilmişti ama nerede okuduğumu unuttum. Rıhtım olabilir.

Evet, Rıhtım’da bahsi geçmişti.

1 Beğeni

Canlı yayında Imajica’yı ben sordum. Yayını yapan kişi imajica karanlık kitaptan çıkacak dedi, Emre Bey de onaylar gibi oldu ama bilemiyorum ne zaman gelir, ben de Imajicayı çok senedir bekliyorum.

Ayrıca Cormac McCarthy’i de sordum daha önceden çevirlmemiş eserleri basmaya başlayacaklarmış. Bir sonraki modern klasikten çıkaracakları McCarthy kitabı Child of God. Gönlümüz Blood Meridian’dan yanaydı onun da sırası gelir elbet.
image

Bir de yayında nekromansili space-opera diye bahsedilen kitap da Gideon the Ninth. Geçen senenin Nebula adaylarındandı.
image

6 Beğeni

Evet bulamadıklarımdan biri buydu. Bir de 6. Kitabı çıkacak olan bir novella serisi düşünülüyormuş. Fantastik evrenlere açılan kapılarla ilgiliydi diye hatırlıyorum. Bilen onu da paylaşabilir mi? :sweat_smile: