Jack London Kitaplığı

İş Bankası Kültür Yayınları ve Yordam Edebiyat yayınevleri iyi midir?

1 Beğeni

Maviçatı Yayınları’ndan mümkünse hiç kitap almayın, hatta hediye gelirse çöpe atın. Yayınevinden hiç kitap okumadım ama bu yorumu yapabiliyorum. Çünkü 13 sene önce benzer bir yayınevi olan İskele Yayıncılık’tan bir klasik okumaya çalışıp duvara fırlattığımdan beridir hangi yayınevinden kitap alınır hangisinden alınmaz az çok bilgi ve deneyim sahibiyim. Bu tarz yayınevleri yayıncılık yapmak ve para kazanmak için değil sadece para kazanmak için kitap basarlar. Dolayısıyla sadece İngilizce bilen çevirmene Jack London’dan tutun, Rus Dostoyevski, Tolstoy, Fransız Flaubert, Alman Goethe’yi çevirtirler. Hem de eksik çeviri olur çoğu kitapları. Dahası editörlük de felakettir, son okuma görmemiştir bu kitaplar.

Yeri gelmişken uyarayım. Ben bu konuda epey takıntılı olduğum ve az çok işleri bildiğim için herkesin de bildiğini varsayıyordum. En azından forum içindekilerin. Ama yanılıyormuşum. Arkadaşlar MAVİ ÇATI, İSKELE, KUM SAATİ yayınlarından lütfen kitap almayınız. Alırsanız da okuyacağınız metnin o kitap olmadığını biliniz. O kitabın bir mutasyonudur olsa olsa.

3 Beğeni

Ay Vadisi kitabı Kutu Yayınları’ndan çıkmış ve fiyatı 45 TL.
Çevirisi iyi midir?
Sizce almak için beklemeli miyim? Çünkü telif hakkı bitmiş bir yazar için fiyatı fazla gözüküyor.

Aynı şey Büyük Evin Küçük Hanımefendisi kitabı için de geçerli. Maya Kitap 36 TL fiyat koymuş. Maya Kitap’ın çevirisi nasıldır?

Cem Yayınevi nasıldır? Çevirisi iyi midir? Tercih edilebilinir mi?

Gece Doğan kitabı Yalçın Yayınları’ndan çıkmış çevirisi nasıldır?

1 Beğeni

Ay Vadisi kitabı bende Kutu Yayınları’ndan var. Çevirisi iyi ancak kullanılan font biraz küçük. Sayfa düzenini beğenmedim. Ben %50 indirimle 22,50TL olarak almıştım ancak dediğiniz gibi pahalı biraz.

Büyük Evin Küçük Hanımefendisi sıklıkla indirime giriyor 9TL olarak satılıyor. Yakın zamana kadar da öyleydi. Tekrardan indirime girecektir beklemede kalın.

Jack London toplayan birisi için en iyisi Cem Yayınevi’nin bordo kapaklı baskılarıdır bence. Ancak yeni baskı yapmadıkları için pek çoğunu bulamayabilirsiniz. Editörlük, çeviri, dipnotlandırmaları ile benim tercihim Cem Yayınevi’nin bordo kapaklı serisi olmuştu.

Gece Doğan bende var eski bir baskı ancak okumadım çeviri yorumu yapamam. Ancak kitabı okumak istiyorsanız başka bir alternatifiniz yok zaten.

3 Beğeni

Sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim.

2 Beğeni

Rica ederim. Bu vesileyle 2. mesajdaki Jack London Bibliyografisi pdf dosyamı güncelledim. Onu inceleyerek de tercihlerde bulunabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/1VEzzn3uQnvu8A_yrDKTPE4lWCDDXS-kL/view

1 Beğeni
1 Beğeni

Listede mavi, kırmızı, yeşil bölümler hangi kategoriyi temsil ediyordu?

1 Beğeni

Mavi - Öykü Derlemeleri
Kırmızı - Kurgu Dışı
Yeşil - Romanlar

2 Beğeni

Elinde Zeplin Kitap’a ait Ateş Yakmak kitabı olan içindekiler bölümünü paylaşabilir mi?

1 Beğeni

Burada mevcut Zeplin Yayınları Ateş Yakmak kitabı içeriği.

2 Beğeni

Can Yayınları’nda Meksikalı adında kitap var.
Meksikalı kitabıyla Yalçın Yayınları’na ait olan Gece Doğan kitabı aynı kitaplar mı?

1 Beğeni

Yeni çıkan Bir Dilim Biftek’in içinde Meksikalı öyküsü de var. Ama Can Yayınları’ndan çıkan Meksikalı içinde Bir Dilim Biftek öyküsü yok. Almak isteyenler haber vermiş olayım.:pray:t2:

3 Beğeni

Değil. (20 karakter sınırı)

2 Beğeni

Yanıt için uzun bir tarih, affınıza sığınarak soruyorum Uçurum İnsanları kitabını aldınız mı ve aldıysanız hangi yayınevi tercih ettiniz? Ben İletişim Yayınları’ndan okudum. İletişim ve Yordam Kitap arasında oldukça kararsız kalmıştım.

2 Beğeni

Merhaba. Kitabı daha almadım. Ama aldığımda Alfa Yayınları’ndan almayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Yanıtınız için teşekkürler. En severek okuduklarımdan birisi, çok çarpıcı bir eser. Gerçekçiliği hissettiriyor, umarım sizler de severek okursunuz kitabı edindiğiniz vakit.

3 Beğeni

Arkadaşlar Yordam Edebiyat’tan çıkan 10 kitaplık set hakkında ne düşünüyorsunuz?

Jack London’un çıkmış bütün kitapları, öyküleri bu sette var mıdır acaba?

1 Beğeni

Kitaplar tam metin, çeviriler güzel ama hayır Jack London’ın çıkmış tüm öyküleri ve romanları yok elbette. Jack London’ın tüm eserleri 10 kitaba sığmayacağı gibi herhangi yayınevinden de tamamını bulamazsınız malesef. Her yayınevinden ayrı ayrı toplamak gerekiyor dilimize çevrilmiş eserlerinin tamamını toplamak için.

Her ne kadar İş Kültür bastığı Jack London kitaplarının arkasına Tüm Eserleri diye başlık atarak hepsini basacağı izlenimi uyandırsa da öykü derlemelerini bile öykü öykü ayırıp bastıkları düşünülürse pek inandırıcı gelmiyor bana.

4 Beğeni

Alfa çevirileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Alfa, İş Kültür’den hızlı gidiyor. İş Kültür öyküleri bile 20-30 sayfalık incecik kitaplar olarak basa basa ilerleyecekse elli yılda falan tamamlayacak külliyatı.

1 Beğeni