Joe Abercrombie Kitapları

Araya başka kitap koymadan 2. kitabı okumayı düşünüyorum. İlk kitabın son 100 sayfasındayım konu güzelleşiyor.

Parçalanmış Deniz’i bir fantastik seri olarak kesinlikle tavsiye etmem, çünkü fantastik öge barındırmıyor. Edebi üslubu, kurgu kalitesi, karakter ve evren yaratımı da Kadim Kanunlar’la karşılaştırılamıyacak kadar sıradan.

Ana karakterinin kurnaz ve kısmen özgün olması nedeniyle ilk kitabı biraz daha çekilşr buluyorum ancak ikinci kitap zerre kadar ilgimi çekmeyen bir ana karakterin yan karakter olma yönündeki gelişimini ele aldığı için seriden fazlasıyla soğudum.

Özet: Parçalanmış Deniz denilen dandik seriyi Kadim Kanunlar gibi bir başyapıtla kıyaslamak bile yanlıştır.

1 Beğeni

Bana Kadim Kanunlar’ı sevgili @isos81 de tavsiye etmişti, sanırım ay sonunda ben de başlayacağım seriye. Hatta Scott Lynch’in serisini de okumayı planlıyorum (en azından Locke Lamora’nın Yalanları’nı). Baya meraklandım şimdi. :slight_smile: Aslında Işık Yaratan serisi, Dikenlikler Prensi, Fırtınaışığı Arşivi ya da Nevernight gibi bir seriyi de ekleyebilirim gelecek aylar için ama onlar hakkında net bir fikrim yok, bilen varsa (@isos81 örneğin) tavsiye alırım. :slight_smile:

3 Beğeni

Her iki seriyi de çok seveceğini düşünüyorum. Heyecanla bekliyorum yorumlarını. :slight_smile:

Ek: Işıkyaratan en sevdiğim serilerden ama 3 kitabı eksik ve 2.si daha yeni çıktı. Dikenlikler Prensi güzel ama Kadim Kanunlar çok daha güzel. Nevernight sevmedim. Fırtınaaşığı okumadım, 5. kitabı bekliyorum.

2 Beğeni

Işık Yaratan’ı da ilerki okumalarıma ekliyorum. Zaten aralarında en yakın olduğum buydu. Fırtınaışığı için o zamana kadar biraz fantastikte senin seviyelerine yaklaşırsam (biraz ama en azından Joe Abercrombie, Scott Lynch, Brent Weeks falan okuyayım), sana eşlik ederim abi. :grinning: Tabii daha beklediğimiz Malazan var. :slight_smile:

2 Beğeni

Beşinci kitap çıkınca beraber okuruz Fırtınaışığı serisini. O seri 5x2 toplam 10 kitap olacak, o yüzden bekliyorum 5’i. Gerçi bir kitabın Türkçe’ye çevirisi o kitabın yazım süresinden uzun oluyor ya neyse…

Malazan çıkarsa onu da beraber okuruz. :slight_smile:

Şu an Kadim Kanunlar bitmiş olması sebebiyle önde görünüyor. Centilmen Piçler’in 4. kitabı daha İngilizce olarak bile çıkmadı ama öyle ahım şahım bir yerde kalmıyor (hiç çıkmasa da olur). Bu arada okumadı isen Pierce Brown’ın Kızıl Yükseliş serisi de (ilk kitabı itibariyle) beklenmedik şekilde güzeldi.

2 Beğeni

Kızıl Yükseliş’i yıllar önce almış okumamış ve bir arkadaşıma kaptırmıştım. Ona da şans verebilirim. Aslında elimde Ölüm Kapısı da var, sen de seviyorsun bildiğim kadarıyla (bir ara satacaktım, sonra senin yorumunu görüp vaz geçmiştim diye hatırlıyorum) abi o seriyi. Benim onla alakalı çekincem Ejderha Mızrağı ya da Kara Elf tarzı mı, iyi kötü mücadelesi mi yoksa daha süprizli bir seri mi bilmemem. Eğer tahmin edilebilir ya da frp tarzı vs değilse onu da okuyabilirim. Bir de Batı Sahili Yıllıkları varmış Ursula’dan (en sevdiğim yazarlardan olunca bir ara alıp koymuşum kenara). Yani fantastik listem kabarıkmış gayet. :grinning:

1 Beğeni

Ölüm Kapısı felsefi arka planı çok derin olan bir seri değil. Daha çok mekan tasarımları ve atmosferiyle ön plana çıkıyor. Serideki iyi kötü mücadelesi başlarda bir çok farklı tarafın kendi düşüncelerine göre diğerlerini “kötü” görmesi ve onlara önyargılı olmalarıyla başlıyor devamında bu düşmanlığın aslında gerçek "kötü"ler tarafından planlanmış olduğu şekilde devam ediyor.

2 Beğeni

Yakın zamanda okudum Locke Lamora’nın Yalanları çok çok iyi bir kitap. Hikayenin nereye gideceğini hiç kestiremiyor insan, sonu da çok cool geldi bana. Kesinlikle tavsiye ederim.

1 Beğeni

Sanki birileri kanlı dokuza laf atmış gibi geldi… :smiling_face_with_three_hearts::grinning::kissing_heart:

1 Beğeni

Dokuzparmak Logen’e laf atılabilir ama Kanlıdokuz’a laf atılmaz. Kanlıdokuz dost, düşman, masum, çocuk ayırmaz.

5 Beğeni

İlk kitabı bitirdim. Sonlara doğru daha da güzelleşiyor ama genel itibariyle 7/10 puan veririm.

1 Beğeni

Çeviri kitaplarda ara kitap zaten çok nadir çeviriliyor ama İthaki Kadim Kanunlar ikinci üçlemeyi de çevirse keşke.

4 Beğeni

Son kitap da bitti mi? Nasıl genel olarak? Ben çok severek okumuştum, özellikle Glokta etkilemişti beni.

3 Beğeni

Üçüncü kitabın az bir kısmı kaldı muhtemelen bu gece bitmiş olur.

Seriyi ben de çok sevdim. Bu kadar keyifle okuyacağımı düşünmemiştim. Savaş anlatımları, çatışmalar bence çok iyi anlatılmış. Nasıl gerçekleştiği anlatılanlar ile hayal edilebliyor.

Glokta bölümlerini özellikle sesli konuşurken cümlelerini sessiz tamamladığı kısımları sevdim. :slight_smile: Dikkatli ve zeki bir adam. Ama Logen ve Ferro bazı özellikleri ve gizemli bir güçleri olması nedeniyle onların düşünceleri ve bölümlerini okumak daha eğlenceli geliyor bana

7 Beğeni

@isos81 Şu kitapları okudun mu? Kadim Kanunlar dünyasında geçen bağımsız kitaplar bunlar galiba.

Best Served Cold
The Heroes
Red Country

Bu bağımsız kitaplar hangi zaman dilimini anlatıyor biliyor musun?

Bunların dışında ikinci üçlemenin son kitabı henüz yayımlanmamış galiba.

1 Beğeni

Henüz okumadım ama bu yazdıkların ilk üçlemeden birkaç yıl sonra (Best Served Cold 2 yıl sonra geçiyor mesela) geçen standalone kitaplar.

İkinci üçleme ise ilk üçlemeden 20 küsür yıl sonra geçiyor. Son kitabın bu sene içinde çıkması bekleniyor.

Okuyan arkadaşlar ikinci üçlemenin muazzam olduğunu söylemişlerdi, o yüzden 3. kitap çıkar çıkmaz başlarım o seriye. Bu standalone’lar ise listemde var ama okumaya değer olduğuna karar veremedim henüz.

Bu arada Best Served Cold için şöyle bir yorum var:

Monza yeni bir karakter ama bazı arkadaşlarını ilk üçlemeden tanıyacağız.

3 Beğeni

Ben okudum. BSC üçleme arası 2 yıl. TH BSC arası 5 yıl. RC TH arası 6 yıl.

BSC ve TH üçleme kitaplarının denginde kitaplar, hatta tek kitaplık hikaye sevenler için daha iyi diyebilirim. RC’yi diğerleri kadar sevemedim ama o da okumaya değer. Üçlemedeki birçok karakteri görüyoruz, özellikle de kaderi ne oldu diye merak ettiğiniz Nicoma Costa ve Caul Shivers gibi yan karakterleri. Sürpriz bozmayım ama ana ekipten karakterler de görünüyor.

Serinin dünyası için önemli kitaplar, okunmasını öneririm.

9 Beğeni
19 Beğeni

Ecnebi kapaklara bakmadım ama bu kapaklar (2.ve 3. kitap) bence de güzel. Kitabın Türkçe çevirisinin 2. ve 3. kitapların kapağı kitabın hikayesinden birer sahnenin yansıtılması.

6 Beğeni