Joe Abercrombie Kitapları

Dokuz parmak Logen için şiir yazdım. :slight_smile:

Sağ elimde 5 parmak
Sol elimde 4 parmak
say bak, say bak, saaayyy bak.
1-2-3-4-5-1-2-3-4
Hepsi eder 9 parmak
say bak, say bak, saaayy bak.

12 Beğeni

Sağ-sol ters olmuş, ama olsun, güzel olmuş :slight_smile:

1 Beğeni

Şiir doğru, görsel yanlış.

2 Beğeni

Nasıl gidiyor ilk kitap? İlk yarısı biraz sıkıcıydı.

1 Beğeni

Kitabı yarıladım sayılır. Aksiyon nedeniyle iyi başladım kitaba.

2 Beğeni

Pek beklediğim gibi çıkmadı şimdilik. Kötü değil ama beklentiyi yüksek tuttum galiba.

Eşim yarısından sonra daha iyi oluyor dedi, bakalım artık.

2 Beğeni

İlerledikçe hikaye daha güzelleşiyorsa iyi.

Ben bir süredir Fantastik okumaya ara vermiştim. Belki o özlemle sevmiş de olabilirim. Fantastik kitaplarda aksiyon dozu yüksek olunca o kitapları daha çok beğeniyorum, bu kitap ilk sayfadan öyle başladı.

Klasik iyi kötü kavgaları yerine kötü daha kötü kavgalarının olduğu kitaplar bana daha ilgi çekici geliyor. 2. Bölümün başında bir şairden böyle bir alıntı yapılmış kitapta, yazarda herhalde hikayesi için iyi kötü kavgası aramayın bu kitabın karakterleri kötüler ve daha kötüler diyor gibi.

Şu ana değin okuduğum kadarıyla hikayeyi ve karakterleri beğendim ben.

2 Beğeni

Glokta diğer karakterlerden daha iyi yazılmış, içsel motivasyonu merak ettiriyor. Logen kitap ilerledikçe derinleşiyor ama hala sığ, konu ilerledikçe daha iyi olur umarım. Yan karakterler çok iki boyutlu şimdilik. Ha sadece Ferro ilgimi çekti umarım daha sonraları daha fazla yer alır kitapta.

2 Beğeni

Logen karakteri kuzeyden gelen biraz yabani bir insan. Doğru dürüst düşünmeden aksiyona giriyor. Glokta ise her hamlesini hesaplayan, ileriyi düşünen bir karakter. Taht Oyunlarındaki Little Finger ile Sandor Clegane gibi düşünülebilir.

Ben iki kitabı da severek ve hızlı bir şekilde okudum. 3. kitabı da sipariş ettim ama bugün dağıtım olmadığı için bayram sonrasına kaldı artık.

7 Beğeni

Logen karakterinde potansiyel var, ilk kitabın yarısını okuyup çok sağlıklı değerlendirme yapamam tabi ama üç karakter harici ilgimi çeken olmadı. Çoğu kitap için bu bile iyi aslında.

Logen’ın her kavgaya atlamamasını sevdim aslında, savaştan bıkmışlık hissini güzel veriyor.

3 Beğeni

Yok şiirin doğru olduğunu biliyorum. Görselle yanlış şey olmuş, onu şey edecektim, eksik şey etmişim.

Kuzeyde vebadan daha çok adam öldüren kişi derler Kanlı Dokuz.

6 Beğeni

Hocam spoiler vermek gibi olmasın da Logen de gayet aklı başında düşünerek hareket eden, insan ilişkilerinden ve strateji kurmaktan anlayan bir adam.Hatta -yanlış hatırlamıyorsam- ikinci kitabın bir ksımında Albay West ile yaptıkları bir sohbette basbayağı albaya savaş stratejisi dersi veriyordu.
Ha ama Kanlı Dokuz ayrı bir şey, ona laf yok.

3 Beğeni

Arkadaş ilk kitaptaki durumu için mesaj atmış. Ekiple birlikte olmaya başlayınca dediğiniz gibi düşünerek hareket etmeyi öğreniyor ama yine de vahşiliği devam ediyor.

Logen dediğiniz gibi.

Harekete geçmeden önce düşünen, sonraki adımı planlayan biri ama Kanlı Dokuz öyle değil, o sadece ceset arıyor, cesede dönüştürüyor.

Bu arada Ferro 'nunda Kanlı Dokuz’dan alt kalır yanı yokmuş. :slight_smile:

Kadim Kanunlar serisinin 2 . kitabı da bitti. Bana göre fantastik kitapların şöyle bir sıkıntısı oluyor, birbirlerine çok benziyorlar ama benim için aksiyonu çok olan ve bunu iyi anlatan fantastik kitaplar hayranı olduğum kitaplar oluyor. Kadim Kanunlar serisinin son kitabını henüz okumadım ama seri hayranı olduğum fantastik serilerden birisi oldu.

Bu arada yazarın diğer serisi olan Parçalanmış Deniz Serisini okuyan var mı? Önerir misiniz?

7 Beğeni

Buna kıyasla o biraz daha YA bir seri (Okumadım, yorumlar bu şekilde. Forumda da muhabbeti geçmişti.). Aslında çevirisi olsa Kadim Kanunlar dünyasındaki yeni üçleme de çok iyiymiş (onu da okumadım ama listemde o en azından. :D).

7 Beğeni

Parçalanmış denizi ben okudum yani 2 kitabını okudum. 2.kitap 2 gün önce bitti. Açıkçası ilk kitap biraz sığ ve orijinal bir hikaye olarak kaldı aklımda. Klişe pek yok ama 2.kitap ile olay zinciri daha büyüyor ve 2.kitap ile konuya dahil olan kahramanlar fantastik edebiyata çok güzel karakterler katıyor. Konu dahada ciddileşiyor. Vaktim olsa 2.kitap incelemesini yapacağım ama anca akşama. Aklında sormak istediğin varsa sorabilirsin.
Bu arada 3.kitap çıkmadı halen değil mi?

4 Beğeni

Üçüncü kitap henüz çıkmadı, çıkmasını bekliyorum seriye başlamak için. Bir ile iki arasında yaklaşık 2,5 sene var. Umarım Pegasus son kitap için o kadar bekletmez. İncelemenizi merakla bekliyorum😊

1 Beğeni

İlk kitapta glotka çok keyifli gidiyor ikinci kitapta ise logen hikayesi daha güzeldi. Tabi benim öznel yorumum. 3 ü daha okuyorum bakalım :blush:

1 Beğeni