John Steinbeck Kitapları

BİYOGRAFİSİ

27 Şubat 1902’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968’de New York’ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı.

Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi’ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936’da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı “Fareler ve İnsanlar” 1937’de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine “Pulitzer Ödülü” getiren ünlü romanı “Gazap Üzümleri” 1940’ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı. 1962’de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.
(Kaynak: Wikipedia)

ÇIKAN KİTAPLARI

1. SEL YAYINLARI

1. İnci
    2. Fareler ve İnsanlar
    3. Tatlı Perşembe
    4. Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında
    5. Kaygılarımızın Kışı
    6. Uzun Vadi
    7. Kısa Süren Saltanat
    8. Bir Savaş Vardı
    9. Al Midilli
    10. Gazap Üzümleri
    11. Bitmeyen Kavga
    12. Cennet Çayırı
    13. Ay Batarken
    14. Ben Bir Devrimciyim
    15. Sardalye Sokağı
    16. Cennetin Doğusu
    17. Yukarı Mahalle
    18. Mektuplarda Bir Yaşam
    19. Asiler Otobüsü
    20. Bilinmeyen Bir Tanrıya
KAPAKLAR

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

1. İLETİŞİM YAYINLARI

1. Al Midilli
    2. Gazap Üzümleri
    3. Cennetin Doğusu
    4. Bitmeyen Kavga
    5. Pippin IV’ün Kısa Süren Saltanatı
    6. Yukarı Mahalle
    7. Sardalye Sokağı
    8. Cennet Cayırları
    9. Rusya Günlüğü
    10. Fareler Ve İnsanlar

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

.
.
.

EN SON ÇIKAN

9 10

21 Beğeni

Dileyenler Fareler ve İnsanlar’ı şu linkten radyo tiyatrosu olarak da dinleyebilir:
https://www.youtube.com/watch?v=ClallIkCHQE

3 Beğeni

Yeni kitap.

5 Beğeni

Ay Batarken - John Steinbeck

13

Savaşın çirkinliği, işgale karşı verilen onurlu mücadele daha nasıl güzel anlatılır bilmiyorum. Harika bir eser.

Önce mizahi bir üslup sezdim ama sayfalar ilerledikçe sarsılmaya başladım.

Eser, ismini Macbeth’in 2. Perdesinin girişindeki bir ifadeden alıyor:

SAHNE I
(Macbeth’in şatosundaki avlu. Banquo’yla Fleance girerler. Fleance’ın elinde bir meşale vardır.)

BANQUO
Gece ne sularda evlat?

FLEANCE
Ay battı; saat kaçı vurdu duymadım.

BANQUO
Ay gece yarısı batıyor.

FLEANCE
Öyleyse efendim, gece yarısını bir hayli geçtik.

Nazi zulmünün Avrupa üzerine çöreklenmesinin adı verilmeyen işgalci kuvvetler ve bir kasaba üzerinden anlatıldığı bu eserde pasif direnişin nüvelerini de gördüm.

Üç farklı çeviriden okudum, üçü de birbirinden güzeldi:
Aslı Biçen (Sel Yayıncılık)
Filiz Karabey OFLUOĞLU (Varlık Yayınları)
Leyla Özcengiz (Remzi Kitabevi)

Ufak bir çeviri karşılaştırması yapalım:

Özgün Metin:

In marching, in mobs, in football games, and in war, outlines become vague; real things become unreal and a fog creeps over the mind. Tension and excitement, weariness, movement—all merge in one great gray dream, so that when it is over, it is hard to remember how it was when you killed men or ordered them to be killed. Then other people who were not there tell you what it was like and you say vaguely, “Yes, I guess that’s how it was.”

Aslı Biçen:

Yürüyüşlerde, kalabalıklarda, futbol maçlarında ve savaşlar­da sınırlar belirsizleşir; gerçekler gerçekdışı görünür ve zihni bir sis kaplar. Gerilim, heyecan, yorgunluk, hareket - hepsi devasa gri bir rüya içinde birbirine karışır, öyle ki her şey bittiğinde, birini öldürdüğünde ya da birinin öldürülmesini emrettiğinde neler hissettiğini hatırlamak zorlaşır. Sonra orada olmayan başka insanlar neyin nasıl olduğunu anlatırlar, sen de tereddütle, “Evet, öyleydi galiba,” dersin.

Filiz Karabey OFLUOĞLU:

Resmi geçitte, büyük kalabalıklarda, futbol maçlarında ve savaşta olayların can damarı silinir; gerçekler düş olur ve belleği bir sis bürür. Sinirsel gerginlik, coşku, bezginlik, devinim, hepsi boz renkli koca bir düşün içine siner, yiter; öylesine yiter ki, her iş olup bittikten sonra nasıl adam öldürdüğünüzü ya da öldürttüğünüzü bilemez, işin içinden çıkamazsınız. İşte o zaman, olanları uzaktan duyup bilenler bu işi nasıl yaptığınızı size anlatırlar, siz de pek kavrayamadan: “Evet,” dersiniz. “Sanırım öyle olmuştu.”

Leyla Özcengiz:

Geçit törenlerinde, kalabalıklar içinde, futbol maçlarında ve savaşta çerçeveler bulanıklaşır. Gerçek şeyler gerçekliğini kaybeder ve zihni bir sis bürür. Gerilim ve heyecan, yorgunluk, devinim, bunların hepsi kocaman boz bir düş içinde harman olurlar. Öyle ki her şey bittiğinde insanları nasıl öldürdüğünüzü ya da ölmelerini nasıl emrettiğinizi hatırlamanız güçtür. Sonradan, aslında orada olmayan insanlar size neyin nasıl olduğunu anlatırlar ve siz de hayal meyal bir şeyler hatırlayarak “Evet, sanırım öyle olmuştu,” dersiniz.

4 Beğeni

A post was merged into an existing topic: Rıhtım Kamarası

Yeni kitap
image

5 Beğeni

Sanırım Remzi kitabevinde ‘‘Tutku Otobüsü’’ olarak çıkmıştı, artık Remzi basmıyor nedense.

Çünkü telif hakkı yaklaşık 3-4 senedir Sel Yayınlarında.
Bilge Yayınları da bu kitabı zamanında “Aşk Otobüsü” diye çevirmiş.
Ben okumadım henüz ama bu kadar alakasız isim çevirisinden sonra o otobüste neler döndüğünü merak ediyorum artık.

4 Beğeni

:slight_smile: Remzi kitabevinin ki doğrudur. Yılların yayınevi nede olsa.

1 Beğeni

Yani genellediğimizde “Asilerin Tutkulu Aşk Otobüsü” diyebiliriz. :joy: Kendisini hiç okumadım, bu konuda yorum yapamam ama en azından “Otobüs” konusunda hemfikir olmalarına sevindim. :sweat_smile:

2 Beğeni

Bol miktarda röntgenci vardır :laughing::laughing::laughing:
Merak içerisindeyim kitabın içeriğiyle ilgili

2 Beğeni

2 Beğeni
3 Beğeni

Forum John Steinbeck okumuyor herhalde.

1 Beğeni

Fareler ve İnsanları çoğu kişi okumuştur herhalde. Ben ayrıca İnci ve Gazap Üzümleri ni okudum.
İnci hafif bir kitap. Gazap Üzümleri de çok güzel, bölüm aralarımdaki 4-5 sayfalık hızlı-anlatımlar muhteşem. Ama hikayenin bir nihayete varmama sı canımı sıkmıştı. Tabii vurucu olan kısım da burası ama ne bileyim, romandan ziyade bir metin okumuşum gibi hissetmiştim.

2 Beğeni

Böyle bir iddia mevcut bakalım hayırlısı.

3 Beğeni

Forumda bir ara Epsilon’a geçti hakları diye dedikodu vardı ama Alfa’ya geçmesi de sevindirir beni.

Bu konuda bir gelişme var mı? Varsa eğer yani konuşulduysa ben kaçırmışım.

1 Beğeni

İletişim’de basılacakmış 2021’de.

İnci kitabını bize okulda 6. sınıfta okutmuşlardı ve şahsen hiçbir şey anlamamıştım.Tekrar okumalımıyım diye düşünüp duruyorum.