John Steinbeck Kitapları

İletişim, Orwell’e yaptıkları gibi İletişim Klasikleri serisine koyarlar bence Steinbeck kitaplarını. Klasikler kapağı tasarımını görürüz diye tahmin ediyorum.

Hadi bakalım kapaklar en yakın zamanda görücüye çıkar umarım.

4 Beğeni

İyi de İletişim Yayınları’nın fiyatları yüksek diye biliyorum. Steinbeck için bir istisna yaparlar.

Gazap Üzümlerini takip ediyorum. SEL yayınları Belkıs Dişbudak çevirisiyle yayınlamıştı, İletişim çevirmen değişikliğine giderek tekrar ilk çevirmenine geri dönmüş.

@azizhayri maalesef İletişimin bu konuda bir indirim yapacağını düşünmüyorum. Fiyat politikaları bu. Klasiklerde karşılaştırma fırsatı bulduğumuz için bu durum daha bariz ortaya çıktığı için, sadece klasiklerde böyle diğer kitaplarda pek fark yok diyerek savunuluyor ama yayınevi değiştiren kitaplarda da bu durum göze çarpıyor. Mesela Orhan Pamuk kitapları YKY’a geçtiğinde ciddi bir fiyat düşüşü olmuştu ya da aklıma gelen Andrew Miller için de aynı durum söz konusuydu. Cemil Meriç kitaplarının farklı bir yayınevinde daha uygun fiyatla satılmayacağını düşünen var mı?

2 Beğeni

Oğuz Atay’ın en çok satan eseri Tutunamayanlar’da (diğer kitaplarına göre daha sık indirime girmesi) yaptığı gibi belki de John Steinbeck için sadece Gazap Üzümleri’ne önemli bir indirim yapar İletişim Yayınları.

1 Beğeni

Aslında bu gibi durumlarda uygulanabileceğini düşündüğüm bir yöntem var. Bazı kitaplarda bazı yayın evleri bunu yaptı cep kitapları gibi. Okumayı seven ama o kitabın kitaplığında bulunmasını isteyenler için kağıt, baskı, cilt gibi bazı özellikler daha yukarda tutularak özel baskı gibi bir baskı türü yapılır. Bir de cep kitapları gibi veya hani eskiden bazı trenlerde ve şehir hatlarında olurmuş ya 2. mevki, Üçüncü mevki bilet gibi daha ucuz kitaplar basılabilir.(mi?) Ne dersiniz çok mu ayrımcı olur böyle baskılar?

İletişim’e geçtiğini duyunca çok üzüldüm. Bir kayıptır. Telifi düşene kadar İletişim’in elinde okur çevresi daralacak Steinbeck’in. Nobel’e rağmen Orhan Pamuk kitaplarının satış rakamları bile YKY’ye transfer olup İletişim’in manasız fiyat politikasından kurtulunca artmıştı. Yazık oldu. Sel makuldü.

2 Beğeni

İletişim’in kapaklarını ve ön/son söz yazılarını seviyorum. Sel’den daha kaliteli iş çıkaracaklarını düşünüyorum fakat fiyat politikaları maalesef bütçeyi zorluyor.

2 Beğeni

Yazık olduğunu düşünmüyorum, Sel’in eski kalitesi yok artık deneyimlediğim kadar.Bandrollerle alakalı yaptıkları bir durumdan sonra hiç tercih etmemeye başladım. İletişim bana göre en kaliteli yayınevi, Steinbeck için oldukça iyi çalıştıklarına inanıyorum. Bir yayınevinin kalitesini fiyat belirlememeli ki daha raflarda bile yerini almadı, üzülmek için çok erken :blush:

5 Beğeni

Ben şimdiden İletişim kaç yıl içinde telifi bırakır da Can ya da Alfa Steinbeck basmaya başlar diye plan yapmaya başladım :grin:.
Şaka bir yana İletişim yazarın hakkını verebilir umarım, daha önce Lem’de yaptıkları gibi yapmazlar.

1 Beğeni

Planlarını yapman için uzuuuunca bir süren olur muhtemelen :sweat_smile:
Ben oldukça umutlu ve heyecanlıyım, hayallerim suya düşmez umarım…

2 Beğeni

Yayınevinin kalitesi hakkında bir eleştiride bulunmadım ki fiyat politikasının yazarlarına verdiği zararı dile getirdim. Ne yazık ki iki kere iki dört gibi bir şey mevcut kriz ortamında.

Evet size zaten bir eleştiride bulundunuz demedim :blush: Sel’den çıkan Gazap Üzümleri ,Cennetin Doğuşu satış fiyatı 50 TL, onun üstünde hafif bir artış ile çıkar İletişim’de de. En azından daha düzgün ve daha kaliteli olur dedim. Bir şekilde indirim/kampanya ile gene alınıyor, o yüzden tercihim İletişim. :slight_smile:

Helalinden bir 70 TL olur

25 Haziran’da çıkıyormuş.

8 Beğeni

Çıkmaya yakın konuda bir güncelleme yaparım.

Liste fiyatları:

Gazap Üzümleri - 55 tl
Bitmeyen Kavga - 40 tl
Cennetin Doğusu - 50 tl
Al Midilli - 22,50 tl

Sel ile aynı fiyatları vermiş o zaman İletişim de :roll_eyes:

SEL İLETİŞİM
Al Midilli 12,96 TL 22,50 TL
Gazap Üzümleri 50,00 TL 55,00 TL
Bitmeyen Kavga 40,00 TL 40,00 TL
Cennetin Doğusu 50,00 TL 50,00 TL

Fiyat karşılaştırması. Al Midilli etiket fiyatı çok eski baskı olduğu için farklı onun dışında neredeyse aynı. Korkulan olmadı. Sanıyorum ki maliyeti artırmamak için Önsöz - Sonsöz olaylarına girmemişler.

Ayrıca bir de Sel - İletişim çevirmen tercihinin karşılaştırması için birer sayfa paylaşalım.

Gazap Üzümleri
İlki Sel Yayınları Belkıs Dişbudak çevirisi
İkinci İletişim Yayınları Rasih Güran çevirisi

Bu da orijinali;

4 Beğeni

önsöz, sonsöz olmaması üzdü :frowning: