John Steinbeck Kitapları

Bu kadar düşünüp duracak ne var kısacık bir klasik zaten okuyun gitsin :slight_smile:

1 Beğeni

Evet arkadaşın dediği gibi İletişim aldı. Keşke Sel eksik kalan 2 kitabı da bassaydı da seri tamamlansaydı.

1 Beğeni

Peki durum ne? Yani iletişim aldı da yeniden mi çeviriyor ya da bir planı vs var mı?

Yani bundan 4-5 ay önce bir yayıncı arkadaşıma sormuştum ne oldu Steinbeck diye. Onu İletişim aldı demişti. Ama sonraki akibeti ne oldu hiç bilmiyorum. Mesela Sel Yayınlarının sitesinde yayına hazırlananlar bölümünde uzun süre “Burning Bright” ve “A Russian Journal” kitapları vardı… Şimdi kontrol ettiğimde o kitapları yayına hazırlananlardan kaldırmışlar. İletişim belki piyasadaki Sel Baskılarının bitmesini bekliyor da olabilir. Ama işin gerçeği Steinbeck de yakışsa yakışsa İletişim’e yakışırdı. Kapakları çok merak ediyorum.

1 Beğeni

Ben de yazarın külliyatını almaktan vazgeçmiştim geçen sene bu olaylar yaşanınca. Şimdi tekrar aklıma geldi. Gazap üzümleri ve bir iki eser var aslında sel baskısı ve oldukça başarılı buluyorum görsel anlamda baskıları fakat iletişim baskıları da insanı çok büyük meraka sürüklüyor dediğiniz gibi.

2 Beğeni

İletişim Steinbeck’i bu seriye sokarsa cidden çok güzel bir külliyat toplanır.
Bu arada İletişim’in bu serisi Çağdaş Dünya Edebiyatı.

4 Beğeni

Evet Barış Bıçakçı- Oğuz Atay gibi bir iki yazar dışında iletişimden aldığım tek seri bu. Drina Köprüsü, Tatar Çölü, On İki Sandalye, Lanetli Avlu ve niceleri hep bu seride. Benim tahminime göre eğer yazara özel bir külliyat şeklinde basmazlarsa (İhsan Oktay Anar gibi) bu seriye girecektir mutlaka.

1 Beğeni

Sel baskıları çok güzeldi, yani ben kitaplıkta Sel görmeyi seviyorum, çeviriler de hoştu. Bir de İletişim çok pahalı. Bir öğrenci olarak ben İletişim kitaplarını pek alamıyorum, yani bilemiyorum, ne kadar iyi tasarım olursa olsun okurun kârına olmayacaktır. Sel’de baya kan kaybediyor. En çok satan iki yazarını kaybetti. Harper Lee ve John Steinbeck yayınevinin para kaynağıydı.

1 Beğeni

İletişim cidden pahalı bir yayınevi ve Dino Buzatti mesela Hocaların önerdiği bir yazar olmasına rağmen alamıyorum çünkü çok pahalı.Steinbecke yazarın ününden daha da kallavi bir fiyat çekeceklerine eminim.

Gazap Üzümleri çevirisi çok iyiydi Sel’in.

İletişim’den çıkacaksa artık bu kitaplar imkanı olan Sel’den tamamlasın derim.
Çevirileri gayet güzel ve kapaklarını da seviyorum ben.
İletişim fiyat olarak ortalama ikiye kesin katlar.
Ayrıca bu kitaplara ön söz, ara söz, son söz, o söz,bu söz vs. gibi gerekli gereksiz ilaveler yaparak
30-40 sayfa daha ekler ve bunu tabi ki fiyatlara yansıtır.

1 Beğeni

İletişim’den çıkacağını öğrendikten sonra tüm kitaplarını toplamaya başladım. Öncelikle Sel’deki çeviriler gayet iyi, yetkin isimlerden. Çok da iyi fiyatlara edinmiştim. Kapakları da harika bence. Kasım ayında -muhtemelen- son baskıları yapıldı Sel’de. Gazap Üzümleri 50 lira gibi bir etiket fiyatına sahip. İletişim’den den 60’tan aşağı çıkmaz gibi. İletişim, Sel kadar yüksek indirim de görmüyor. Sel’de basılmayan iki kitabını da İletişim’den alacağım. Tek yayınevi olsun gibi bir derdim yok açıkçası.

Çevirilerin değişeceğini zannetmiyorum. Aynı çeviriler kullanılır, Harper Lee’de olduğu gibi.

Muhtemelen öyle olur. Genelde çeviri haklarıyla birlikte satılıyor böyle seriler.

1 Beğeni

Bu Gazap Üzümleri niye yine her yerde tükendi bilen var mı? Yayınevi filan mı değiştirecek acaba? Ya da bu Sel herhalde bunu 100 er tane basıyor. İndirim bekleyeyim diyordum ikinci kez tükendi her yerde

1 Beğeni

Yayıncısı değişti. Steinbeck komple İletişim’e geçti.

Eyvah, bir hayli pahacıdır o. Aslında yeri geldiği için söylemek istediğim şu; bütün kitaplarının kitaplığımda olmasını ve hepsini okumak istediğim yazarlardan biridir John Steinbeck

Bu bilgi net değil. İnci ve Fareler ve İnsanlar kitaplarının yeni baskısı Ocak 2021’de yapıldı.

Birkaç ay önce Instagram’dan sorduğumda kendilerinden çıkacağını söylemişti İletişim Yayınları.

Dolap uygulamasında bazı kişiler Steinbeck kitapları satıyor sıfır olarak. Orjinal mi diye soranlara, “bandrollü” yada “bandrollü dijital baskı” gibi cevaplar veriyorlar. Bu işin aslı astarı nedir?

Örnek olarak şu: