Jose Saramago - Körlük Kitabı Okuma Etkinliği

Son 25 sayfa bitiyor.

1 Beğeni

Normalde bu kadar çabuk bitirince sen sevdiğini düşünüyorum ama bilemedim de :joy:

2 Beğeni

Bilemiyorum, filmini de izleyip öyle yorum yapacağım. Tabii bir platformda var mı, bilemiyorum. Bilen söylesin.

1 Beğeni

Filmini ben de izlemedim henüz. Nerede var hiç bilmiyorum :man_shrugging:

2 Beğeni

Bir ara MUBI deymiş ama kalkmış sanırım;

Çare malum yerler :smile: .

2 Beğeni

Bitirdim kitabı. Bence kitabın adı Körmek olmalıymış. Öbürüne de muhtemelen Görlük demek doğru olurdu. Puanım 7.

4 Beğeni

:slight_smile:

Etkinlik başlayınca bir küçük yorumunu da alacağım haberin olsun :slight_smile: Ben daha düşük puan verirsin diye bir tedirgindim ama 7 iyiymiş, sevindim desem yalan olmaz :smiley:

2 Beğeni

2 dk. sonra “Ve bitti.” yazman gerekiyordu. Yavaşlıyorsun git gide. :slight_smile:

3 Beğeni

Keyif yapıyorum yahu. Kahve yaptım, filmi buldum. İzliyorum.

3 Beğeni

Filmi nasıl, kitabı kadar iyi mi? Ona göre sonra izleyeyim :slight_smile:

2 Beğeni

Kitabım geldi. Şimdi ikilemdeyim, bir kaç defa niyetlenip gözüm korktuğu Ecinniler’i bir kere daha mı ertelemeliyim. Üstelik yüz dayfayı aşmışken…

3 Beğeni

Etkinliğin başlamasına daha 16 gün var hocam. 16 günde Ecinniler bitmez mi ki? :slight_smile:

1 Beğeni

Film tabii ki kitap gibi değil. Oyunculukları beğenmedim ben. Üstelik güzel de oyuncular var ama kör olmayı becerememişler. Bariz hatalar da çarptı gözüme. İnandırıcı olmaktan uzaklaşmış yani. Boş bakış olayını yapamamışlar filan. Kitapla film aynı şekilde ilerliyor ama kitap daha güzel anlatıyor elbette. Bunun sebebi de iç düşüncelerin filme yansıtılmaması. Haddinden fazla uzun ve sıkıyor. Üstelik çoğu detay da atlanmış. Mesela su sorunu filan tam yansıtılamamış. Kısacası olmamış.

2 Beğeni

O zaman izleyip keyfimi kaçırmıyım hiç, sağol :slight_smile:

2 Beğeni

Çok sevdiğin bir eserse tavsiye etmem. Görsel ürünlere kitapla aynı şekilde yaklaşmak bir hata. Saramago da farklı bir anlatıcı ve sevmediğim bir yönü oldu. Bu tarz anlatımdaki bir kitap çok daha farklı şekilde yansıtılmalıydı. Talihsiz Serüvenler Dizisi şeklinde ekrana uyarlansa daha iyi olabilirdi. Şimdi açık açık yazmıyorum ama etkinlik zamanı değineceğim.

1 Beğeni

Saramago’nun her eseri benim için çok iyi ama mutlaka sevmeyen, sarmayan arkadaşlar da olacaktır. Merak ettim şimdi, hem senin hem diğer okuyacak arkadaşların yorumlarını :slight_smile: Yok filmini izlemeyi düşünmüyorum artık :joy:

Not: Konuyu yaklaşık 800 kişi görmüş. Bu 800 kişiden 11 kişi etkinliğe katılıyor. 6 kişi halen düşünüyor, düşünmeyin bu kadar basın katılıyorum butonuna :smiley: 4 kişi ise katılmıyor, onları ka’le almıyoruz :joy:

1 Beğeni

Her gün 100 sayfa okursanız biter. Zaten sıkıcı bir klasik değil. Heyecanlandırıyor ara ara. Ben severek okumuştum. Bu etkinliği kaçırmayın bence de.

3 Beğeni

Maalesef ve maateessüf -B.Ersoy gibi olmadı umarım fevkaladenin fevkinde gibi- sizler kadar iyi ve yoğun okuyamıyorum…

3 Beğeni

Tablete atıp okudum vallahi kaykıla kaykıla. Arada uyumuşum ama olsun. Bitti sonuçta. :sweat_smile:

1 Beğeni

Estağfurullah :slight_smile: Teşekkür ederim. Umarım biter de katılırsınız o halde. Başlangıç tarihinde okumak zorunda değilsiniz ki, sonra da okuyabilirsiniz aslında.

2 Beğeni