Kadim Kanunlar Serisi

Astıktan Sonra’nın editörlük kısmını nasıl buldunuz?

1 Beğeni

Bir parça daha iyi ama hâlâ sorunlar var. Yüzde 60 daha iyi desek daha doğru olur şimdilik.

2 Beğeni

Seri şu anda 3 kitap gözüküyor fakat çıkacak yeni kitaplar var mı? Ona göre alıp başlamayı düşünüyorum.

Üç kitap sonunda final yapıyor. Aynı evrende geçen başka kitaplar da var ve İthaki belki basarız demişti. Ama o kitapları okumak zorunlu değil.

Yani ana seri 3 kitap ama yan kitaplar da var ve Türkçe çıkıp çıkmayacakları belli değil doğru mu? Şu yayınevleri bir türlü serileri tam basmayı öğrenemedi.

1 Beğeni

Yayınevleri için yan kitaplar serilere dahil değil. Normalde de dahil değil zaten. Yan kitaplarda ana serideki karakterlerin arada bir bahsi geçiyor o kadar.

Peki benim gibi dünyanın tamamını görme ve her işi tam olarak yapma gibi amaçları olan okurlar ne yapacak, acıyın bize biraz. :grin:

2 Beğeni

Bunu ben de istiyorum fakat istemekle olmuyor. Daha önce de dedim okuyucu duygusal yaklaşıyor fakat gerçeklik duygusal değil. Bu serinin yan kitapları bağımsız gibi neredeyse. Arada bahsi geçen karakterler oluyor diye okudum. Mesela Belgariad serisindeki karakterlerin kendine ait yan kitapları var. Sadece o karakterleri anlatan kitaplar. Onlar bile basılmazken bu tarz kitapların basılmasını beklemiyorum ben. Serinin satış hacmi beklentiyi karşılamıyorsa maalesef yan kitaplar da zor gelir. Gelirse de beş sene arayla filan belki gelir. Tolkien’in bile bazı kitapları basılmıyor. Tolkien’in basılmadığı bir yerde diğerlerinin basılması mümkün değil. İnsanlar Tolkien yazan her şeyi tüketmesine rağmen bu böyle.

3 Beğeni

@Arimfxx Serinin basılmış tüm kitaplarını okumuş biri olarak sorunuza cevap vereyim:
Biliyorsunuz Kadim Kanunlar bir üçleme. Ardından kronolojik olarak Best Served Cold, Heroes ve Red Country geliyor. Tüm seri de Age of Madness adındaki ikinci üçlemeyle sonlanacak, şu an ikinci kitabı çıktı. Üçüncü kitap da bu sene çıkacak ve muhtemelen tüm First Law’ın finali olacak.
Sevgili @Agape 'nin ne dediğini anlıyorum ve fantastik edebiyat genelinde haklı buluyorum ancak Kadim Kanunlar’da Stand-alone’lar yan kitap değiller. Evet ilk üçlemenin sonunda ‘‘Tamamlanmış’’ havası alırsınız ve seriyle bağınızı kesebilirsiniz ancak her üç Stand-alone da evren açısından ilk üçleme kadar önemli ve ikinci üçlemeden önce okunmak zorunda. Eğer İthaki Stand-alone’ları basmadan ikinci üçlemeye geçerse seriye çok çok büyük bir ihanette bulunur.

11 Beğeni

Bu dediklerinize katılmakla birlikte Brandon Sanderson her anlamda rezil edilmiştir mesela. Sıraları, göndermeleri, novellaları bırakın kitapları çeviremiyorlar daha. Yani bizim basım anlayışımızda bu tarz şeyler belirleyici değil. Hata mı ederler belki ama kimin umurunda? Onlarca örnek verilir. Burada argümanlar çarpıştırılır fakat sonuç üzerindeki etkileri o kadar da çok olmaz. Bana kalsa her şeyi bassınlar. Düşük satacaklarını az adetten çıkıp fiyatı azıcık yüksek tutsunlar. En azından seride her şeyi almak isteyenler alır, keyfine bakar.

1 Beğeni

Her muhabbetin dönüp dolaşıp aynı yere gelmesi ve çözümünün olmaması ne acı bir şey ama dedikleriniz maalesef doğru artık başlayacaksam İngilizce okuma yolları arayacağım mecburen. @HamdemitAbi Teşekkürler cevap için o zaman ikinci üçleme de bitince başlayayım.

2 Beğeni

Size cevap atıyorum ancak genel bir duruma hitaben yazmak istedim.

Eğer “kendi içinde” tamamlanmış bu üçlemeyi satın almazsanız devam kitaplarını talep edemeyiz. Yayınevleri satmıyor diyerek serileri ortasında bırakırken, en azından okuduğunuzda yarım kalmışlık hissi bırakmayacak durumda olan bu seriyi alalım derim.

Tamamlanması soru işareti olan seriler için bende bekliyorum mecburen ancak Kadim Kanunlar, Farseer gibi devam serisi de bulunan ancak ilk üçlemesi basılmış kitaplar farklı konumda. Bunları desteklemezsek yayınevlerine okunduğunun ve devamının beklendiğinin sinyalini veremeyiz.

7 Beğeni

Alican bey Stand-alone’ları basmayı düşünüyoruz ama yakın zamanda beklemeyin tarzı bir şey demişti. Hatta burada paylaşılmıştı sanırım.

1 Beğeni

Bir ihtimal olarak yakın zamanda değil ama gelecekte diğer kitapları Türkçe okuma ihtimalimiz var demişti.

Büyük ihtimalle bekledikleri satış rakamlarına ve elbette maliyet unsurlarına bağlı. Geçen yıllarda Barut Büyücüsü diğer kitaplar içinde “olabilir” demişlerdi ama muhtemelen seri iyi satmadı.

2 Beğeni

İnsanoğlunun bir özelliği de bu herkes kendini düşünüyor; yayınevi insanlar alsın da kar edecek olursam basayım, serinin bir kısmını alanlar başkaları da alsın devamını bassınlar da ben de okuyayım, seriyi hiç almamış olanlar devamının basılıp basılmayacağı belli değil basılırsa alayım diyor (sadece Türkçe okuyanlar için geçerli) ve bu döngü böyle gidiyor bu düşüncelerin yanlış olup olmadığı konusunda hiçbir zaman fikir birliğine varılamaz çünkü herkesin kendi aklı dolayısıyla fikri ve maddi durumu var fakat durum şu ki siz beni yanlış anladınız :sweat_smile: ben almayacağım demedim ilk üçleme Türkçe olarak varmış onları Türkçe okurum o zamana kadar diğerleri basılmazsa İngilizce okumam mı gerekir diye önceden araştırma yapıyorum ki hazırlıklı olayım seriyi kafamda ona göre bir yere koyayım ve ben çıkmış kitapları bitirdikten sonra yeni kitap çıkmasını beklemek istemediğim için seri tamamlanmış mı öğrenmek içim sordum ve aldığım cevaba göre son bir kitap kalmış evrenin tamamlanmasına yani o kitap da çıkarsa Türkçe olanları alıp okur kalanlarını da İngilizce alır okurum problem değil. Kişisel bir cevap değil aynı sizinki gibi genel olarak cevap verdim çünkü sorunun ana noktasını @Agape de kaçırmıştı ya da ben kendimi yanlış ifade ettim bilmiyorum @HamdemitAbi istediğim cevapları verdi teşekkürler tekrardan.

3 Beğeni

İlk sorunuzda ona göre alıp başlamayı düşünüyorum yazdığınızı görünce öyle bir çıkarım yaptım ancak dediğiniz gibi yanlış anlamış da olabileceğimi hesaba katmıştım aslında :slightly_smiling_face: Sizin sorunuz sayesinde yeniden enine boyuna fikirlerimizi ortaya koymuş olduk.

2 Beğeni

Logen ölecek dedim adam kral oldu. Çok pis ketenpereye getirdiler adamı. :joy:

2 Beğeni

Ben seriyi okuduktan sonra bir hata yaptım, Fandom wiki sayfalarını okudum, diğer üçleme ve ara kitaplarda ilk üçlemede olan karakterlerin kaderlerini okumuş oldum.

Ben fandom wiki sayfasını okudum, siz okumayın.

Ve evet Logen ölecek. Bakkaldan aldığı sallama bitki çayını içerken zehirlenip ölecek.

Ben okuyacağımı sanmıyorum. Okursam da hatırlamam zaten. Devamının geleceğini de sanmıyorum. Gelirse serinin ikinci kısmı tamamlanana kadar bu seriyi de hatırlamam zaten. :joy:

@alper Ek olarak karakterlerin karakteristik özelliklerini çok sevdim ama sürekli bazı karakterlerin çok karanlıkta olması hoşuma gitmedi. Yani bazı karakterler oyuncak bebek gibi bir kenara atılıyor ve uzun süre ortaya çıkmıyor. Mesela Sulfur karakteri Bayaz yaratanın bile unuttuğu topraklara giderken bir anda o sahnede dondu kaldı. Uzun zaman ortaya çıkmadı ve sonra enterikalar başlayınca ortaya çıktı. Yazar ihtiyacı olunca raftan Sulfur adlı bebeği çekip oyuna dahil edip işi bitince yaramaz bir çocuk gibi öyle yerde bırakıyor. Ferro da öyle mesela. Bir ara yaklaşık 100-150 sayfa bomboş bıraktı.

Seri dört kitaptan oluşsaymış daha rahat olabilirmiş aslında. Rektör ve Hoff hatta prensler ve kral cephesinden de olayları okumak daha iyi olabilirdi. Geniş bir dünya çok dar sayfalara tıkıştırılmış.

Neyse son 250 sayfa kaldı, bu gece bitecek.

3 Beğeni

Spoilerın ilk üçlemeden olmadığını belirtirseniz güzel olur bence. Ben aptal gibi atladım hemen de başkaları da yanmasın.

1 Beğeni