Kara Sahaf Borsası: Vahim Bir Kısır Döngü

Sanırım dükkanı da bu fiyata dahil gösterirler. Ben bu adamlara mesaj attım abi bak yanlış yazmıssınız yky de kitap var diye. Olsun kardeşim herkes böyle yazıyor fiyatlarını diyor. :smile:

1 Beğeni

Nadir kitaplara ulaşmanın en iyi yolu sabretmek ve çok gezmek. İlla her kitap ucuza bulunur. 3-5 lira tezgahları, bitpazarları en elverişli yerler. Her kitap derken abartmıyorum. Cidden her kitap.

Fakat insanoğlu sabırsız. Hemen ulaşmak istiyor. Ya da bir daha karşıma çıkmaz endişesi yaşıyor. Bu durumun panzehiri, kıymetli olduğu bilinen kitapları ucuza bulunca alıp iyi fiyata satmak yahut ukitap gibi bir sitede takaslamak. Kitaplığımın ciddi bir bölümünü bu yöntemle oluşturdum.

Ayrıca bu bir yatırım. Bir daha basılması mümkün olmayan bir kitabın yıllar içinde değerleneceği muhakkak. O yüzden çok ucuza bulamadığınız kitaplar için kıydığınız paraya üzülmeyin, derim.

Kendimi de teselli etmiş olayım :slight_smile:

2 Beğeni

Jelatini açılmamış o yüzden fiyatı yüksek galiba :slight_smile: Hadi baskısı tükenmiş kitaba fahiş fiyat koyuyorsun anladimda bunun mantığını çözemedim.

Ya tutarsa diye koyuyorlar galiba.

2 Beğeni

Birine sordum abi piyasada var bu kitap neden böyle? diye. “Özel basım bu kitap (1984) elbet piyasada kalmayacak dursun burada böyle” dedi.

1 Beğeni

Fikrine küfürler ediyorum o zaman bu yıl basımları da saklayıp kenara beklesin çakallar elbet bir gün değerlenir…

ukitap üyeliğin varsa davet eder misin bizi de :slight_smile:

İndirimler bittikten sonra nadirkitap’ta sıfırından daha pahalıya satılan İthaki Bilimkurgu Klasikleri görmeyeceğim için indirimlerin bitmesini dört gözle bekliyordum.Şuan fiyatları tekrar kontrol ettim ve hala İdefix, nadirkitap’a göre daha uygun…

1 Beğeni

Bu arada bu konu hala saçmalıkla devam ediyor. YKY 'nin Delta baskısı Binbir Geceleri ve Alfanın İki ciltlik binbir geceleri fahiş fiyatlarla nadirkitap.com’da. Kimsenin umurunda değil keriz silkeleme yöntemlerine devam eden bilinçsiz sahafların çakallıkları sanırım hep sürecek. Yazık…

1 Beğeni

Bugün Lewis Mumford’un Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Tarih Boyunca Kent kitabını araştırırken fiyatı pahalı gelince nadirkitap’a bakayım dedim. En kötü birisi %50 bırakmıştır diye düşündüm. Fotoğraflar altta yorum sizin.

Öncelikle ukitap davetiyesi gönderebilirim eğer isterseniz.

Gelelim konuya. Her şeyin eskidiği bu dönemde sahafçılığın da öldüğünü düşünüyorum. Askerdeyken sahaflar çarşını geziyordum. İki kitabın 5 TL’ye satıldığını görünce alayım dedim. Biri Hayvan Çiftliği idi diğerini hatırlamıyorum. Neyse bu ikisini almak istiyorum dedim. Adam elimdekileri aldı başka bir yere koydu. Raflardan birinin arkasına elini attı ve istediğim iki kitabı getirdi. Tabii ki korsandı kitaplar. ‘Bunlar ne?’ diye sorunca, ‘istediğin kitaplar’ dedi. E bunlar korsan demez olaydım. Adam durup O da kitap bu da kitap demesin mi?

Ne korsanını ne de orjinalini aldım. Çıkıp gittim. Yeni sahafçılar ne kadar çok koparırsam derdindeler. Nafir kitaptan da bir sahafa mesaj attım. İstediğim kitapta 5 tl indirim yapması için. Cevap vermeye bile tenezzül etmediler.

1 Beğeni

Ukitap’ta üye olamıyorum sorun ben de mi?Neyi yanlış yapıyorum.
20200202_223134

Sahaflar on binlerce kitap satıyor. Haliyle tek tek hangisinin baskısı bitti, hangisi karaborsaya düştü, hangi kitabın telifi değişip tekrar basılınca fiyatı indi isteselerde takip edip her gün tek tek fiyat değişikliği yapamazlar.

Piyasadaki önemli kitapları sizin benim gibi alıp direkt olarak 10 katı fiyata listeliyor, sonra bir daha dönüp bakmıyor. Kitabın baskısı illaki bir şekilde bitince, kitabı almak isteyen mecburen nadir’e bakıyor ve böyle kepaze fiyatlar ile karşılaşıyor. (Malesef enayilik ile zenginlik arasındaki ince çizginin yanlış tarafında duran kişiler de alıyor.) Piyasada 50 TL’ye her yerde bulanan kitabın nadirde 300 500 olmasının sebebi budur.

Tabi rezillik bununla bitmiyor. Elinde bu kitap olan kişiler, kitabı satmak istediğinde (hatta satası yoksa bile) nadirdeki 300 400’ü görünce, 250 TL’den zebramo’da, sahibinden’de, letgo’da ilan açıyor. Böylece ikinci el kitap piyasasının ırzına geçilmiş oluyor.

2 Beğeni

Üye alımları bir süredir kapalı. Sadece davetle üye alıyorlar. İsterseniz size de davetiye gönderebilirim.

1 Beğeni

Çok iyi olur.Teşekkür ederim ne yapmam gerekiyor.

1 Beğeni

Gayet de takip ettiklerini düşünüyorum ben aslında. Geçenlerde bir sahafın konuşmasına kulak misafiri oldum. Tükenen kitaplar olmasa para bile kazanmıyorum. Normal kitaplardaki kar payım yüzde beş ama tükenenlerden çok kazanıyorum. Onlar olmasa evi geçindiremem, diyordu. Adamın elinde tonlarca tükenmiş kitap var. Fiyatlar da korkunç. :slight_smile: Yani bunu bilerek yapıyorlar.

2 Beğeni

İşte değeri belirleyen de sahafların mübarek işkembeleri oluyor :smile:

Bana kalırsa bu tür durumlarda pdf tek çözüm. Baskısı olmayan kitaplarda.

2 Beğeni

ben sahaflarıda anlıyorum . kitabı sattı ucuza eeee kitabın baskısı yok sattığı urunu yerine koyamıyor. şu kitabı sattım aynısından bi tane daha getirtirim satarım diyemiyor. kaldıki bizim ulkemizde kitap biriktirme kulturu var kitabı alanların çoğu kitabı evinde tutuyor( bende dahil ) buda piyasada dolaşan 2. el kitabı azaltıyor bazı kitapların elmas gibi değerlenmesine yol açıyor.

Zaten konuyu açarken kısır döngü dememenin nedeni de buydu.

İlk taşı günahsız olan attı. :upside_down_face: Nadirkitap.com’u açtı. (Belki de evveli vardı, bilmiyorum.)

Başta güzeldi, yeni yüzyılın sahaf bombasıydı. Ne sahaf fuarları ne de kitap fuarları yanına yanaşamayacağı bir birlik meydana getirdi.

Sonra? Fikrimce birkaç uyanık 5 liralık kitaba 50 lira istemişti. O de ne kitaplar satıldı. Kargo firmasıyla anlaştı ve dükkandan bile ayrılmadan ürünleri paketleyip muazzam bir kâr elde etti.

Diğerleri dedi ki, “Biz de sahafız, saf değiliz! Taşlayın!”

Fiyatlar aldı başını gitti. Eskiden sahafa giderdin bir liralık bölüm vardı, üç liralık bölüm vardı, beş liralık bölüm vardı. Sahaf abinin sohbeti vardı, çayı vardı, vardı da vardı.

Kalın kalın Stephen King’ler 5 liraydı (şimdi baktım da 30-40-70-90 Allah ne verdiyse), klasikler 1 liraydı, polisiyeler/fantastikler/bilimkurgular 1-3-5 hadi bilemedin nadir bulunan asimovlar 10-15 liraydı!

Sahaflar yolunu bulmuştu ama o her gittiğimde en az 5-6 altı insanın kitap karıştırdığı dükkanlar da boşalıyordu 3-5 sonra 1-2 daha sonra bomboş kaldılar. Yani sahaf yolunu buldu ama okura da sahaf yolunu unutturdu.

Şimdi kazıklayarak kazanmaları normal. Eskicilerden kiloyla alırlardı zamanında ve 10 kuruşa aldığını üç liraya satarlardı. 2.90 kar ve 5 kişi olsa ucuz diye 10ar kitap alsa günümüzde bir tane satıp yolunu bulduğuyla eş değer kazanıyordu.

Ancak bir fark vardı. Okur ucuz kitap aldığı için mutluydu ve tekrar alışveriş yapardı. Şimdi 50-60-70-100-200-300 verenlerin kaçı mutlu? Bir daha olsa bir daha alırım diyebiliyorlar mı? Zamanında uygun fiyata alanların canı gönülden yine alışveriş yaptıkları gibi yapabilirler mi?

Sadece bir iki kitapla yolunu bulmaya çalışıp dükkanı tıka basa bu tarz kitaplarla doluysa fiyatları indirsin. Eskisi gibi ucuz yapsın demiyorum, sadece orijinalinden düşük tutsun.

Sahafların eskisi gibi kitap bulamadıklarına inanmıyorum. Tamam kitap okuyanlar alıp koyuyor kütüphanesine ve kitabın dolaşımını kesiyor ama bizde kitap mirası diye bir kültür yok. Biri öldü mü kitaplar ya çöpü ya da eskiciyi boyluyor. Ha şanslıysa kitaplar kitap okuyan bir eşe dosta veriliyor. Ancak bu az, genelde çöp ve eskici…

Eskiciden sahafa kiloyla veriliyor. Kilosu 5-10-20 kuruş falandı. Düşünün bir Yüzyılın Bilimkurgu Kilasikleri adama gelişi bir lira bile değil! Sonra koyar onu internete 250 kağıda geriye kalır 249 lira kâr! Ne yayınevi ne çevirmen ne de yazar bu kâr oranını yakalayabilir mi? Hatta hepsi bir olsa bile sanmıyorum; o kadar emeğe rağmen bir de.

Eskiden olsa çayını yudumlarken sahafa aynı kitabı ne kadar olur diye sorardın? Hani az bulunduğunu biliyorsa 50 der 30a bırakır ve bir de pahalıya sattım diye utanırdı; yanında aldığın bir iki kitabı da para almaz hediye ederdi. Böyleydi gerçekten. Fiyatını bilmiyorsa 5-10-15 yazardı kalınlığa göre geçerdi. Sen de sahaf karıştırırken hazine buldum diye sevinirdin. Sahaflarda kitap karıştırmak bir hazine avıydı resmen.

Şimdi atalım birine mesaj 250 lira 225 olur mu diye? Çoğunluk cevap vermeye tenezzül bile etmiyor artık.

Nereden nereye? Zamanla okur da bilinçleniyor. Baskısı bitti ya bulamazsam korkusunu yerini bir iki sene sonra yeni baskısını alırıma bırakıyor. Çünkü bunu onlar istedi.

Kolay para kazanmak bir yana hali hazırda 30-40 liraya satılan kitabı 200 kağıt yazıp kenarda pusuya yatmalarıyla olabilecek en itici ticareti yarattılar.

Bir de ilk zamanlar eleştirilere karşı dediler ki, “Biz Sahaflar ucuz kitap değil, nadir bulunan eserler satan yerleriz. Nadir ve kıymetli. Nadir ve pahalı.” Geçmişini inkar eden yok olmaya mahkumdur bana kalırsa ve inkarla dolu bir yol bu yürüdükleri.

Bu onların bir ara sloganıydı. Şimdi eleştirileri de takmıyorlar. Batan batıyor ve kitaplarını başka sahafa devrediyor. Sizce ne kadara? Eden buluyor bana kalırsa. Kapital sistemde denge çok önemli. Dengeyi bozup belirli bir kar oranına çıkabilirler ama bozdukları denge yine döner dolaşır onları vurur.

Dayanabilirlerse ne âlâ, dayanamazlarsa elveda. :slight_smile:

18 Beğeni

Yazıları okurken aklıma düştü. Bir sahafta laflarken internet yüzünden bazı kitapların ellerine bile gelemediğinden bahsetti. İnternet üzerinden kişisel satış yapılması işlerini aksattığını iletti. Tabi aynı sahafın nadirkitap üzerinden ciddi satış yaptığını da belirtmek isterim.
Alıcı yorumlarından alınan kitapların bir kısmı benim hiç ilgimi çekmeyen dini, teknik , sınav kitapları, eski dergiler , yerel kent tarihi kitapları ve yıllıklar. Yani bence farklı alanlarda çeşitlilik sunmaları güzel.

Kitapların stoklanması , iş yeri ve çalışan maliyetleri elbette kolay değil. Fakat güncel kitap fiyatları internet mağazalarıyla aynı seviyede hatta bazen daha yüksek.

Ayrıca nadir bulunan kitaplar için sahaf olmayan insanlar türedi. Az bulunan kitapları internet üzerinden fahiş fiyatlarla satmaya çalışıyorlar.
Yine bir başka sahafta kitabın okunduktan sonra yarı fiyatına geri alındığını duydum. İki kişi geri getirse üçüncüde ekstra kazanc. Bildiğiniz rantiye…

Kendi deneyimlerime gelince; bir zamanlar Carl Sagan’ın baskısı olmayan bir kitabına istenen miktarı çok bulup, halk kütüphanesinden edinip okudum. Daha sonra beğendiğim için kısmen uygun fiyatlı bir tane denk gelince edindim. Burada sahip olmak veya okumak kavramlarını kendimizce sorgulamalıyız.

1 Beğeni