Kara Sahaf Borsası: Vahim Bir Kısır Döngü

Alıcısı varki sahaflar bu fiyatları yazabiliyorlar. Daha öncesinde konu açmıştım. Arkadaşlar kitap fiyatlarından şikayet ediyorlardı. Açtım da ne oldu. Kimse rağbet etmedi. Sen ben almaya devam ettikçe fiyatlar daha da artacak.

Sen ben kitap aldığımız için fiyatlar artmıyor.
Sırf kitap alıyoruz diye fiyat mı artar. Maliyetler artıyor her şeyin fiyatı artıyor, ekonomi olarak kötü bir döngüyü yaşıyoruz En basitinden evinizin son 3 yıllık elektrik, doğalgaz faturalarına bakın geldiğimiz yeri görürsünüz.

5 Beğeni

Şeffaf olmayan nedir, onu anlamadım. Şu kadar telif ödedim, çevirmen için şu kadar öderim, redaktör, editör, çaycı maaşı şu kadar, dükkan, depo kirası şu kadar gibi bir şey mi?

Kitaplar pahalı değil gibi bir şey demiyorum, kitabın pahalı olması ülke gerçeğinden bağımsız değil diyorum.

1 Beğeni

Kitap almayın derken, gereğinden pahalı olanı alma demek istiyorum. Tabii ki makul olanı al. Ama al ve oku. Okumadığın varken yeni alma. Eskileri bitir al. Çok mu zor. Kütüphaneler var artık her ilçede. Neredeyse artık her mahallede. Bunun e kitabı var.

Siz ticarethane ile kamu kurumunu karıştırıyorsunuz.

@SOLINARI peki öyle yaparım.

1 Beğeni

Piyasada sansar çok. Vurgun inanılmaz boyutta. Evet mutlaka maliyet artışı var ama maliyet artışının çok üzerinde fiyat artışı var. Fiyatı alıcı belirler. Sen sundukları her fiyatı kabul edip alırsan. Bir sonraki daha katmerli gelecek. Bakın buraya yazıyorum. Kitaplar katlanarak zamlanacak. Bakın eskiden sadece dükkan mantığı vardı. Adam belli bir satışı yapmak zorundaydı. Kirası var vergisi var. Ama internetten satış başlayınca işler değişti. İlk etapta İnternet ucuz gelebilir insanlara. Ama sonrası katlanarak gelir. Çünkü gün içerisinde bir dükkanı ne kadar işlek bir yerde olursa olsun en fazla 3000 bilemedin 5000 bin kişi ziyaret eder. Ama İnternet sitelerini milyonlar ziyaret ediyor. Satıcı da şunu düşünüyor. Ben bu fiyata koyarım arkadaş. 80 milyonun mutlaka birkaçı gün içinde bu kitabı alır. Mağaza dönemi bitti artık. İnternet fiyatları şişiriyor. Evet ucuz görüyoruz ama bu daha da artacak. Başladı bile…

Çok güncel değil ama son olarak şunu paylaşayım, (hesap - kitap- maliyet, kâr için bir fikir oluşturur) Başka diyecek bir şeyim yok.

https://seyler.eksisozluk.com/bir-yazarin-gozunden-turkiyede-kitap-fiyatlari-neden-bu-kadar-yuksek

1 Beğeni

Bende buraya benim patronla aramda geçen muhabbeti yazayım. Benim çalıştığım yer gıda sektörü.
Patron: Tekrar zam gelmiş imal maddelerine.
Ben : Evet… … Bey. Yüzde 15 gelmiş.
Patron:, A ürününe yüzde 30 zam yapın.
Ben: Çok yüksek olmadımı patron.
Patron: Boşver sen yap, bu kalabalık semtte o almazsa diğeri alır.

Anlatmak istediğim şey benim patronla aramda geçen diyalogda saklı. Üretim maliyetine yüzde 15 geliyor zam. Ama patron yüzde 30 yapıyor. Sonrasında işçiye yüzde 10 zam geliyor, ve hoopp yap yüzde 30 daha. Ve kiraya geliyor yüzde 10 ve hooopp yap ürünlere yüzde 30 daha. Yani artışların arasındaki farklar çok insafsızca. Yani yüzde 10 maliyet artışında yüzde 12 yada yüzde 15 bile anlarımda yüzde 30 insafsızlıktır. Ama tabii sesini çıkaran yok ki. Millet alıyor. Ee millet aldıkça patronlar daha da şevkleniyor.

Sonuçta her şey bizlerde bitiyor. Bu kadar çok sayıda kitap almak zorunda değiliz. Bilinçli olmalıyız. Okuyup bitirdikçe almalıyız. Başka alternatifler yönelmeliyiz

1 Beğeni

Okuyup bitirdikçe almalıyız diyorsunuz da diyelim ki okumak istediğiniz bir kitap var, baskısı çıktı elimdekiler bitince alırım dediniz. Elindekiler bitene kadar baskı kalmadı. Kara sahaflar girdi işin içine 1 birim olan kitap fiyatı 10 birim oldu. Kütüphane derseniz kütüphaneler o kadar güncel bir şekilde kitaplarını yeniliyor mu bilmiyorum. Ne olacak? Kitabı okumaktan mı vazgeçersiniz, kitap okumayı mı bırakırsınız yoksa bir daha böyle bir durumda kalmamak için okumak istediğiniz kitabı çıkar çıkmaz alır mısınız? Bu baskısı biten kitaplar için bir açıklama. Peki baskısı olup sürekli artan fiyatlara ne demeli? Kitaplar seneden seneye değil artık aydan aya zamlanıyor. Ay başında alırım dediğim kitapların ay başına kadar zamlandığını o farka bir kitap daha alırdım dediğimi çok iyi hatırlıyorum.

1 Beğeni

Talep olurda bir düzene oturursa ben varım

2.el almak ürün başvurduğum bir alışveriş olmamıştır hiçbir zaman. Bu ne olursa olsun bu şekildedir.
Lakin ara sıra 2.el kitaplara bakıyorum ve sıfırı ile aralarında sadece 1-2 TL oynama oluyor. Bazı kitaplar da ederinin çok çok üstünde oluyor, tekrar basılsa bile.
Örneğin ; BİTMEMİŞ ÖYKÜLER…Eski basımını 150-200 TL’den satanlar vardı. Elinde patlayanlar şu an 40-50 TL’ye kadar düşürdüler.
O yüzden daha sonra basılacak kitabın 2.elini almak hiç mantıklı gelmiyor.

Bazen karşı tarafından ihtiyacı doğrultusunda 2.el alışveriş yaparım.Mesela öğrencidir paraya sıkışmıştır başka bir kitap alacaktır yada lazımdır artık neyse…İki taraf da kazançlı olur.

Bu seriyi tamamlayamayacağım kesinleşti.

1 Beğeni

22 kitabı topluca 1250-1500 tlye bulabilirsin.

2 Beğeni

Bir yıl önce Gölgeler Meclisi setini 75Tl’ye aldım nadirden, bu fiyat tamamen saçmalık.serinin komple fiyatı 1500-2000Tl civarı şuan, eğer bu kitap bu fiyata olsaydı serinin komple fiyatı min 3500-4000Tl olurdu.Bu kitaptan çok daha nadir 3-4 kitap var seride.

1 Beğeni

Tanrıların Gözyaşı, İmparatorluğun Kızı ve Tilkiler Kralı eksik kitaplığımda. Dün biraz araştırdım bu kitaplar için nadirin yanına ultra eklemişler. Ultra olunca 700TL’den başlıyor herhalde.

1 Beğeni

Ben sahafların gerçekten çıldırdığını düşünüyorum.

5 Beğeni

Geçmiş olsun, İmpraratorluğun kızını bir kere gördüm sadece tek başına, oda bir sene önce 200-250 tldi.

1 Beğeni

Ben ejderha mızrağı biriktirenlerin seriyi okuyup okumadıklarını merak ediyorum. Yani koleksiyoner olarak evet toplamak keyifli olabilir de, seri öyle muhteşem bir seri değil. Benim ilk okuduğum fantastik serilerden ama gerek çevirisi gerekse kendisi böyle paralar verilecek kadar iyi değiller.

2 Beğeni

Ben 2 yıl önce üniversitedeyken sahafta çalışıyordum. Küçük bir dükkandı. Neredeyse hiç para kazanamazdık ama sahafın sahibi abi yeni kitap yüklerken bana hep “fiyatlara bak en ucuzundan daha da ucuza yükle” derdi. Üniversite hayatımın en güzel zamanlarından bazıları sahafta çalışırken yaşandı. Sadece sohbet etmeye, kahve içmeye gelen müşterilerim vardı. Bazen hiçbir şey almadan saatlerce otururlardı küçücük dükkanda. Ama o kadar güzel sohbetler ettim ki gelen herkesle, zaten çok az kişi dükkana gelirdi. Neredeyse hiç para kazanmadım, maaş almadım çünkü dükkan kazanmıyordu ama inanılmaz bilgiler kazandım. O yüzden bazı sahafların tatlı su kurnazlığı yaptığını kabul etsem de bütün hepsi aç kurt gibi davranmıyor, birinci elden tanık oldum. :slight_smile:

16 Beğeni