Karanlık Kitaplık Serisi (İthaki Yayınları)

Bende yeni yüklüyordum :joy::joy::joy::joy:

2 Beğeni

Affetmem. :joy: :joy:

2 Beğeni

Ben yeni kitap haberlerine yazarken burası kaçtı :joy::joy::joy:

1 Beğeni

Aha, hiç duymadım. Heyecanlı. :heart_eyes:

2 Beğeni

Meraklar artsın. :grin:

5 Beğeni

Spiderman çıkmasın da. :rofl:

4 Beğeni

Yazar bayağı bir eski dönemde yaşamış. 4 Ekim 1797 – 22 Ekim 1854 İsviçreli roman yazarı. En bilinen romanı Kara Örümcek kitabıymış.

Kaynak

Ayrıca o çıktı daha önce :rofl: :joy: :joy:

2 Beğeni

Kitap isimleri Almanca gibi duruyor. :thinking: Acaba Anansi Boys veya Spiderman ile benzerlik olacak mı? Eski bir kitap olduğu için bazen tetikleyici olabiliyorlar. :smiley: Merak ettim.

2 Beğeni

Birilerini kesin etkilemiştir. :grin:

1 Beğeni

O dönemde belki İsviçre Almanlar tarafından işgal mi edilmişti acaba bilemedim. :rofl: :rofl:

Şaka bir yana kendisi İsviçreli olabilir ama kitapları Almanya’da yayımlamış olabilir. Biraz daha araştıralım bakalım.

1 Beğeni

Belki ilk orijinal Spiderman’dir :thinking::thinking:

1 Beğeni

Bu tarz eski eserleri okumayı seviyorum. Hem okurken o dönemin şartlarında kendimi buluyorum hem de bugüne dek okuduğum, izlediğim şeylerin içindeki benzerlikleri düşünüyor ve kendi kendime tartışıyorum. :smiley: Mesela Fantastes ve Narnia okuyan birisi Narnia’nın neredeyse Fantastes olduğunu rahatlıkla söyleyebilir. Narnia çeviri ve hikaye bakımından hoşuma gitmese de Fantastes tam puan verdiğim bir eserdi. Neyse şimdi çenem düşmeden gideyim. :smiley:

6 Beğeni

Filmi varmış 1983 yapımı geliyorum hemen :grin::grin:

Fragman bulamadım. Tamamı var izlemek isteyenler için Vimeo’da.

2 Beğeni

Heyecanla bekliyoruz.Bu arada kapak da enfes olmuş :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Seri toplamaya çalışmaktan gençliğimiz soluyor. Karanlık Kitaplık serisine nereden bulaştım bilmiyorum. (Ne zaman satışta olur ki :smiley: )

Genellikle Perşembe Cuma satışa çıkıyor İthaki kitapları. Ama hangi hafta olur bilemiyorum.

1 Beğeni

Açıkçası ben toplu olması açısından telifli veya telifsiz olmasını sorun etmiyorum. Zaten temel olarak da eski tarihleri baz alması bana mantıklı geliyor. Karanlık, psikolojik, gotik, gerilim tarzı kitaplar genelde eski dönemlerde yazılmış ve çoğu gözden kaçmış eserler. Bu şekilde toplu olarak elimizde güzel bir külliyat oluşturabiliyoruz. İçinde telifsiz olsa bile ilk defa çevrilenler veya çevrilseler bile çoğu zamanla tükenmiş kitaplar da oluyor. Bu yüzden ben açıkçası memnunum. Bunları bir nevi Karanlık Klasikler gibi de görebiliriz aslında. Parça parça olacağına toplu olması tercihim.

Diğer açıdan yakın dönem karanlık edebiyat eserlerinin genelde telifleri başka yayınevleri tarafından alınmış oluyor. Bu seride Shirley Jackson da görmek isterdim ama mümkün değil. Siren Yayınları’ndan da çok memnunum ama bir arada görmek açısından insan istiyor. Benzer bir seriyi Laputa Kitap da yapıyor mesela. Diğer açıdan Çınar Yayınları da KaraÇınar serisi yapıyor. Hepsini alıyorum ve çoğu telifsiz eserler. :slight_smile: Dilimize kazandırılmamış veya arada derede yitip gitmiş birçok karanlık kitap var.

İnsanlar çoğunlukla Karanlık Kitaplık denilince korku anlıyor ama maalesef türü bu şekilde sınırlandırarak kaybediyorlar. Bildiğim kadarıyla DeliDolu Kitap da bu sene içerisinde Gotik Öyküler adı altında bir öykü derlemesi basacaktı. Bence son zamanlarda bu gözardı edilmiş alanda güzel kitaplar kazandık.

6 Beğeni

Kitap telifli olunca ne oluyor mesela? Ben aradaki farkı bilmediğim için soruyorum. Bana çok garip geldi buna takılmanız. Üstelik liste çıkarıp hangilerinin telifli olup olmadığını araştırmışsınız.

3 Beğeni

Eklediğiniz linkteki kitapların çoğu telifsiz, bazıları zaten seriye eklenmiş, bazıları ise telifi başka yayınevinde olan kitaplar. Yayınevi bir seri oluşturuyor diye o türün piyasadaki en baba yazarlarını veya eserlerini toplayacak diye bir şey yok. Aslında bu serilerin bir amacı da unutulan, bir köşede kalmış kitapları bir seride toplayıp yaşamasını sağlamak bana göre.

3 Beğeni

Listenin çoğu telifsiz olmakla birlikte bir kısmının da teliften düşmek üzere olduğunu fark ettim. Liste için teşekkürler, güzel güzel inceleyeceğim müsait bir anda. 1949’dan önceki eserlerin telifi düşmüş oluyor yanlış hesaplamıyorsam.

Türe ait yakın tarihli eserlerin çoğu bu tip dizilerin içine dahil edilmekten ziyade tek olarak satılıyor. Yakın dönem eserler genelde popülerlik kaygısıyla basıldığı için yayınevleri popüler olanları kapıyor zaten. Listeye kısaca göz atıp birkaç yazarı satış sitelerinde araştırdım. Bir kısmı farklı farklı yayınevlerinden çıkmış bile. Artemis’ten çıkan Kate Morton kitaplarının bir kısmı satışta ama listede olan kitap tükenmiş olarak görünüyor. Haklar hâlâ kendilerinde olabilir. Titus Groan serisinin ise ilk kitabının telif hakkı düşmüş. İkincisinin düşmesine bir sene var. Üçüncüsü için de on sene gerekiyor.

Mesela Sarah Walter’ın üç tane kitabı görünüyor. Hangisi hangisi pek belli değil gerçi ama “Öp Beni Öldüresiye” olarak çevrilen kitabı paranormal hikayeler derlemesinden oluşuyor. İsim ve kapak garip olmuş tabii. :smiley: Bu isimde bir kitabın Paranormal olacağı aklımın ucundan geçmezdi açıkçası.

Seri olarak görünenlerin ise kesinlikle bu tip dizilere dahil olmaması lazım sonra durum içinden çıkılmaz bir vaziyete dönüşüyor. :grimacing:

2 Beğeni