Kayıp Rıhtım Forum Üyeleri Kitap Önerileri 1: Bilimkurgu Kitapları

Kolay bir girişi yok. Hatta biraz sıkıcı bir başlangıç bile diyebilirim. Tabii 72 sene önce okudum. Belki şimdi yine okusam öyle düşünmem ama bu da yine zaman ve tecrübe meselesi olur.

Toplam Oy kullanan Kayıp Rıhtım üyesi: 46

En çok oy alan 25 kitap

-----------------------------------ANKET SONUÇLARI----------------------------------------

Sıra Kitap Adı Yazar Oy
1 Dune Serisi Frank Herbert 60%
2 Vakıf Serisi Isaac Asimov 56%
3 1984 George Orwell 50%
4 Robot Serisi Isaac Asimov 43%
5 Kaplan! Kaplan! Alfred Bester 43%
6 Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi Douglas Adams 43%
7 Sonsuzluğun Sonu Isaac Asimov 41%
8 Üç Cisim Problemi Üçlemesi Cixin Liu 39%
9 Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? Philip K. Dick 39%
10 Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley 39%
11 Galaktik İmparatorluk Serisi Isaac Asimov 36%
12 Bir Uzay Destanı Serisi Arthur C. Clarke 36%
13 Çocukluğun Sonu Arthur C. Clarke 34%
14 Hyperion Dan Simmons 34%
15 Zaman Makinesi Herbert George Wells 32%
16 Mülksüzler Ursula K. Le Guin 30%
17 Frankenstein Mary Shelley 28%
18 Fahrenheit 451 Ray Bradbury 28%
19 Karanlığın Sol Eli Ursula K. Le Guin 28%
20 Yenilmez Stanislaw Lem 26%
21 Dr. Moreau’nun Adası Herbert George Wells 26%
22 Maymunlar Gezegeni Pierre Boulle 23%
23 Damızlık Kızın Öyküsü Margaret Atwood 23%
24 Enginlik Serisi James S. A. Corey 23%
25 Wool Serisi Hugh Howey 21%
14 Beğeni

Sana katılıyorum discord sunucularında Dune serisi üzerine kimlerle konuştuysam hepsi aynı cevabı verdi ilk 50 sayfada sıkılıp yarım bıraktım.
O yüzden bilimkurgu okumaya yeni başlayanlara hep H.G. Wells ile başlayın sonra Arthur C. Clarke okuyun ondan sonra Dune serisine başlayın diyorum belirli bir bilimkurgu altyapısı olmadan okunması cidden zor bir seri.

2 Beğeni

Bu listeyi pek beğenmedim. Tek sevincim 1984’ün ilk 3’e girmesi oldu. Zaman Makinesi 15.olmuş, ben daha yukarılarda beklerdim. Yine de insanlara iyi-kötü fikir verecektir bu konu.

2 Beğeni

Beğenmediğin kısımlar neler peki? Aynı yazarların birden çok eserinin yer alması çeşitliliği azaltsa da fantastik kurgu listesine göre daha iyi bence.

4 Beğeni

Kurt Vonnegut bence kötü bir yazar değil. En azından 1 eserinin özellikle Mezbaha 5’in listeye girmesini beklerdim ben, çok az oy almış, olmamış bence. Yine aynı şekilde Metro serisi bence muhteşemdir ama listeyi girmeyi bırak aldığı oy oranı çok az. Bunlar biraz hayal kırıklığı oldu benim için.

5 Beğeni

Dilimize kazandırılmış o kadar az eser var ki. Vonnegut reklamı yapılmayan bir yazar, keza Metro serisi de ülkemizde oyunu yüzünden kitabı okunmayanlardan. Kendim sınırlama olmadan (baskı/çeviri vb) bir liste yapsam yukarıdaki listenin yarısı -belki de fazlası- değişir. Böyle bir başlık mı açsak? Şu kullanıcı şunu öneriyor gibi mesela. Ben bir çok muhteşem eserle tavsiyeler sayesinde tanıştım.

3 Beğeni

Bence liste fena değil ama kafama takılan bir şey oldu. Bilimkurguya yeni başlayana öneri listesi yazmıyor ki ilk mesajda. Bu izlenime neden kapıldı çoğu kişi?

4 Beğeni

Bu ve bunun gibi çok başlık var aslında.

1 Beğeni

Her rıhtım üyesi böyle bir başlık açsa konu kirliliğinden geçilmez gibi :joy: (Gerçi bunu da cadı düşünsün bize ne :rofl: ) Ama @Agape 'nin paylaştığı konuda ara ara girip öneri yazabiliriz.

1 Beğeni

@MelihAntepli Kafamdaki biraz daha farklıydı da üye sayısını da hesaba katınca pratik olmadığını fark ettim. :slight_smile:

3 Beğeni

Ben listeyi beğendim, tabii ki kişisel listem biraz daha farklı olurdu ama çoğu benim de seçtiğim seriler/kitaplar. Yalnız yeni başlayanlara değil genel olarak bilim kurguda öneriler şeklinde düşünüyorum ben de listeyi.

7 Beğeni

Bir bkk olarak bakalım giriş için tavsiye edilenlerden neleri okumuşum? Listedeki sırayla yazdım.

Dune Serisi/ 2 kitap okudum.
Vakıf Serisi/ 1 kitap okudum.
1984/+
Robot Serisi, Kaplan! Kaplan!/--
Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi/ İlk kitabı okudum sevmedim, devamını da okumam dediğim tek seri.
Sonsuzluğun Sonu/+
Üç Cisim Problemi Üçlemesi/Martta
Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Cesur Yeni Dünya, Galaktik İmparatorluk Serisi, Bir Uzay Destanı Serisi/----
Çocukluğun Sonu/+
Hyperion, Zaman Makinesi, Mülksüzler, Frankenstein/—
Fahrenheit 451/ 2 defa okudum
Karanlığın Sol Eli, Yenilmez/–
Dr. Moreau’nun Adası, Maymunlar Gezegeni/++
Damızlık Kızın Öyküsü/-
Enginlik Serisi/ Basılır basılmaz
Wool Serisi/ Son kitap hariç +

Listeden 6 kitap okumuşum, 3 tane de seriye başlayıp devamını okumayı zamana yaymışım. Tavsiye edilen kitaplar aslında benim hep okumayı düşünüp de kitabını elime aldığım ama okumaya kıyamadığım kitaplardan oluşuyor biraz.

Şu an basılsa kesin listede olurdu diyebileceğim Arthur C. Clarke’ın Complete Stories kitabı umarım dilimize kazandırılır. Bence bkya başlamak için en ideal kitap bu olurdu. Bir bk severin aşık olacağı kitap da bu olurdu. Yok yok kitapta.

2 Beğeni

Bunun birde dilimize kazandirilmayanlar versionu olsa keşke :grin: Forumdaslara göre olanı tabi ki. Yoksa redditte zibilyon liste bulunur

2 Beğeni

Kayıp Rıhtım üyelerinin oylarıyla belirlenen en iyi 25 bilim kurgu kitabının listesi geniş bir yelpazeyi kapsıyor ve bilim kurgu türünün en sevilen kitaplarını içeriyor.

Bu liste, bilim kurgu türünün en sevilen kitaplarından bazılarını içeriyor. Bilim kurguya yeni başlayanlar için Dune, Vakıf veya 1984 gibi klasik eserler ideal bir başlangıç noktası olabilir. Daha deneyimli okuyucular ise Üç Cisim Problemi veya Hyperion gibi modern eserlere göz atabilir.

Bu liste, Kayıp Rıhtım üyelerinin oylarıyla belirlenmiştir. Farklı anketlerde farklı sonuçlar elde edilebilir.

2 Beğeni

Buna katılıyorum. Bizzat benim de başıma geldi. Seneler evvel ben artık bk okuyacağım diyip aldım elime Dune okumaya başladım ama tövbe edecektim bilimkurguya. Hatta foruma da yazmıştım. Sonra birisi birkaç kitap önerdi de virajı alabildim. O kişi hala burada mı bilmiyorum ama gıyabında teşekkür etmiş olayım.

Dune sıfır düzeyinde okunacak bir seri değil benim nezdimde. Sonsuzluğun Sonu ve Korkunun Bütün Sesleri türde ilk göz ağrımdır. Belirtmek isterim :blush:

2 Beğeni