Kayıp Rıhtım Strava Bisiklet Kulübü

Türkiye’de son zamanlarda güzel şeyler oluyor?

2020 yılı gelmişken bisiklet hedeflerimizi yazsak mı ne dersiniz?

2 Beğeni

Sakarya civarında olan varsa bi tur yapsak

1 Beğeni

Bisikleti satmadan en güzel hayalimdi izmit Sakarya arası tur atmak. Çok kötü oldum şimdi.

Yeni bisikletimle bir Perşembe turu yaptım. Ardından 60 km sürüşüm oldu Fatsa’ya kadar gidip anayoldan Ordu’ya döndüm. 105 setli olması beni yeterince tatmin etti, Tourney’den 105’e geçince motora binmiş gibi oldum.

3 Beğeni

cr kaç bu alet. Ben de cr052 var tiagralı performansından memnunum

1 Beğeni

Cr062.

Yeni konu açsam mı bilemedim ama anlayan arkadaşlardan şehir, tur, ya da yol belki hibrit de olabilir bi öneri istiyorum aklımda ise şunlar var;
btwin original 520
triban rc 100
carraro sportive 225
mosso legarda
sedona’dan isim bilmiyorum ama bu da iyi marka diye duydum
bütçem 1500 civarlarında ikinci el temiz bulursam o da olur.
tercihlerim alüminyum kadro (hafif olsun diye)
jantlar 28 iyi diyorlar.

1 Beğeni

@danieljackson Mosso Legarda 2021 Msm marka bir bisiklet aldım bugun. 2300 TL bandında.
Sanıyorum iyi bir fiyat şu günler için.
21 vites. Bugün ilk defa kullandım. 1 saat kadar. Normalde koşuyla ilgileniyordum. 21-35-42 km koşabiliyordum ama hep Kadıköyden Gebze ye gitme gibi bir hayalim vardı bisikletle.
Umarım iyi bir bisiklet almışımdır. Hiç bir fikrim olmadan sırf yorumlara ve fiyat kıyaslamalarına bakarak seçtim. İlerde bu triatlon barmı ne ondan alıcam yada gidonu değiştiririm diye düşünüyorum.

benim tercihim sportive 225 olur

şehir, tur, yol, hibrit denilenlerin neredeyse tamamı 28 janttır zaten.

2 Beğeni

Fena durmayan bir bisiklet. Lakin bahsettiğin mesafelerde koşan birisi için (kamplı filan tur yapmayacaksan) yol bisikleti daha doğru bir seçim olabilirdi.

Triatlon filan düşünüyorsan direk yol bisikleti tercih et. Ben kamplı, yüklü tur yapmayacak herkese yol bisikleti tavsiye ediyorum.

Sanırım mantıklı bir seçim yapmışım.
Ben kamp filan düşünmüyorum. Eski kondisyonumda yok maalesef şu dönemde hem geriledi hem de ben kilo aldım.
Gönlümden geçen şey half-iron man. Normal sürede tamamlasam bana yeter. Half iron man içinde sürmem gereken bisiklet mesafesi 90 km. Dün bu bisikleti alırken çok düşündüm çok daha uygun fiyata yol bisikletleri vardı (Yarış tipi aslında benim mosso hibrit diye geçiyor sanırım yol+şehir)
Ama tekerlere güvenemedim İstanbul koşullarında. Sanıyorum half iron mn için 2-3 yıl antremanla anca toparlarım bu da bana o sürede gayet yetecektir.
Ama yarışa bununla girebilir miyim bilmiyorum. O gün belki kiralama yaparım.

İlk gün sürüş mesafem 1 saat 15.50 km olarak gerçekleşti. Şu an dayanılmaz bir popo ağrım var Özgür :frowning:

Keşke biraz daha açsaydın dostum çünkü ben pek anlamam bisikletten ama araştırdığım kadarıyla bunlar iyi.

@danieljackson
Özgür bisi merak ettim de. Benim vitesler ters calisiyor bu normalmidir. Solda 123 ve sagda 1234567 var. Sag tarafi arttirdigim tusa sol tarafta basinca vites 2 den 1 e düsuyor. Sagi azalttigim tusunda sol tarafta olani solu arttiyor. Vites tuslari tersmi calisir…

Bir de kuyruk sokumum cok agriyor ya. :frowning:

Uygun fiyata yol bisikleti tavsiye etmem. Bugün itibari ile ortalama 3500-4000 TL altı (sıfır fiyatlarından bahsediyorum) yol bisikletleri çok iyi değil.

Vitesler normal, sağ ve sol taraftaki yükseltme ve küçültme kolları ters çalışıyor zamanla alışırsın :slight_smile:

Tam olarak neyi açmamı istiyorsun emin olamadım. Jant büyüklüğünden bahsediyorsan genelde Dağ bisikletleri küçük (26 inç) olur. Yol, şehir ve tur bisikletlerinin geneli 28 janttır.

1 Beğeni

Iron man’i bilmemde triatlon benim de hobi olarak bisiklette gelmek istediğim nokta ama hayatımda zaman ayırdığım bu kadar çok şey varken buna vakit ayırmak gerçekten zor. Iron man gibi dayanıklılığa ve multi disipliner bir yapıya ihtiyaç duyan sporlar için sadece kondisyon değil sağlam irade ve yine multi dissipliner bir yaşam gerekiyor. Sadece sporla değil doğru beslenme ve antrenman birleşimiyle oluşuyor. Muhtemelen takip ediyorsundur ama youtube’da asla durma kanalı var bu konuda güzel fikirler veriyor.

2 Beğeni

Dostum neden carraro onu sordum mesela mossodan farkı nedir gibi, ben aşağı yukarı biliyorum ama senin fikrini de merak ettim.

Hocam triathlon için o bisiklet uygun değil maalesef. Triatlon barı da o geometrideki bir bisiklete uymaz maalesef. Bir yol bisikleti edinmelisiniz ama acelesi yok. Triatlon yapacağım ben dediğinizde iyi bir bisiklet edinmeniz daha uygun olur. En az ultegra setli ve karbon olması lazım bisikletin ki rakiplerinizden donanım açısından çok geride kalmayın. Triatlon bu nedenle biraz pahalı bir spor.

Emre şöyle söyliyim aklınız sürekli triatlona gitmesin.
Ben IRONMAN 70.3 planı yapıyorum. 90 km sürmem lazım ki o Antalya parkurunda yapabilirim. Benim için amaç 2km yüzme - 21 k koşu-90 k bisikleti tamamlamak. Hız önemli değil. Yine de o gün, o yıl gelirse şayet 1-2 ay önceden bisiklet kiralayabilirim. Burada zaten en az 3 yıllık bir süreden bahsediyoruz.

Fakat yazında can sıkan bir kısım var neden triatlon barı uymaz dedin. Ben bir tane alıp takmayı düşünüyordum haftasonu sürmelerim için.Gidona takılmıyormu şu dirsek dayamalı olanlar :frowning:

Carraro italyan menşeili olmakla birlikte aslında isim hakkı ile Türkiyede üretilen bir marka. Mosso ise bildiğim kadarı ile Ümit bisikletin Tayvandan getirdiği bir marka. Ne fark var dersen yerli üretim ve ithal üründe fiyat farkı var misal Tiagra setli yol bisikletlerinin resmi sitelerinde bulunan satış fiyatları şu şekilde;

Carraro RC052 4.699 TL
Mosso Tharsis 6.699 TL

İki bisikleti incelediğimde gözüme çarpan tek fark mossonun 11x32 li görece olarak yokuşlarda rahat edebileceğin arka dişliye sahip olması. Rc052 ise bir yol bisikletinden beklendiği üzere 11x28 rubleye sahip. Bence hobi amaçlı 11x32 daha mantıklı olabilir.

Ezcümle Carraro CR052 ve Mosso Tharsis arasındaki fiyat farkı muhtemelen gümrük vergileriyle ilgili. Mosso da CR052 fiyatına yakın Cavalier modeli var ve sora setle geliyor ki tiagraya göre düşük model oluyor.

Sonuç olarak bisiklette verdiğimiz para aslında kadroya verdiğimiz paradır. Dolar 2-3 tl seviyesinde olsa belli deneyime sahip tüm bisikletçiler şu öneriyi yapacak “alabildiğin en sağlam ve hafif kadroyu al, donanıma çok takılma”. Bunun sebebi kadro ve jant dışında geri kalan tüm parçalar aslında sarf malzemedir, hepsi aşınır ve zamanı gelince değişir.

1 Beğeni