Kim Bilir

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/kim-bilir-nuri-kurucu/“Masal anlatmamı ister misin kızım?” Kız cevap vermedi. “Hangisi olsun prensesim? Kırmızı başlıklı kız olur mu? Olmaz, kurt var onda; kurttan korkarsın sen. Peki… Pamuk prenses? O olur bak. Cüceler var onda, tavşanlar, geyikler… Kötüler yok mu? Tabi ki var ama nerede yok ki be kızım. Olur mu pamuk prenses?” Kızdan gelen cılız inlemeyi evet… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Kısa yazılmış öyküleri okumak daha hoşuma gidiyor benim. Bir de iyi bir finale sahipse…
Öncelikle babanın kızıyla ilgili diyaloglarını sevdim. Tam kızını koruyup kollamak isteyen bir baba. Kızı ise savunmasız ve güçsüz. Okurken başlarına garip bir şeyin geldiğini anlayabiliyoruz ama öyle bir final beklemiyordum, güzeldi.

“Hepsini dinle tamam mı? Kelimesi kelimesine. Soracağım bak bitirince! Öyle arada uyurum falan yok. Başlıyorum bak tamam mı? Kızım tamam mı? Kızım?”

Bu cümle öyküyü bitirdikten sonra çok hoşuma gitti. Tatlı ve duygu dolu bir hikayeydi. Pek kusur göremedim. Sadece hangi şehirde deprem olduğunu belirtseydiniz biraz daha gerçekçilik katabilirdiniz. elinize sağlık.

Esenlikler dilerim

1 Beğeni

Yorumunuz için teşekkür ederim. Şehir vererek sınırlandırmak istemedim konumu. O sebeple özellikle belirtmedim. Tekrar teşekkürler.

Merhaba @nkurucu;

Kısa, net ve güzel bir öyküydü. Ben beğendim, kaleminize sağlık.

Yeni öykülerde buluşuruz umarım. Görüşmek üzere…

1 Beğeni

Merhaba. Öykünüz okurken -tabiri yerindeyse-kıymık gibi battı içime. İlk satırlardan itibaren babanın çaresizliği hissediliyor. Başlarda çocuk amansız bir hastalığa yakalanmış, babası onun başındaymış, diye düşündüm. Sonra annesi de aynı hastalıktan öldü diye düşündüm. Herhalde korona sendromuna yakalandığımızdan. Ancak finalde sürpriz bir durum var. Belki çocuk da babasına bir şeyler söyleyebilseydi daha da zenginleşebilirdi metin. Ama sonuçta yazarın tercihidir. Kaleminize sağlık. Öykülerde buluşmak üzere.

1 Beğeni

Ben de neden soru işareti olarak gözüküyor

@ebuka teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

@Sitaresan hikayeyi çok kısa sürede yazdım ve tekrar olarak sadece son kısma düzeltme yaptım. İlk kısma ne yazsam bozacakmışım gibi hissettim nedense. Teşekkür ederim yorumunuz için. Tam olarak benim yazarken hissettiğim batma hissini yaşamanıza sevindim.

@Judjag bu problemi çözemiyorum. Geçen aylarda da aynı problem var. Forum kısmından girince veya alıntı yapmaya kalkınca böyle garip görünmeye başlıyor. Kötü eleştiri yapmayın diye sanırım. :slight_smile:

Kızına masallar anlatan bir babadan onlarca yıldır yoksun bir kız çocuğu olarak okumaya başladım öykünüzü, Yalova’da depremi yaşamış ürkek bir genç kız olarak bitirdim. Yüreğime ağır bir taş koydunuz, aşkolsun…

Kaleminize, yüreğinize sağlık…

1 Beğeni

Açıkçası yorumunuzla siz de bir taş koydunuz yüreğime.

Bütün çocukların babalarından masallar dinleyebilmesinin mümkün olduğu bir dünya olsaydı keşke…

1 Beğeni

Merhaba @nkurucu,

Çok net bir öyküydü. Bu kadar kısalığına, bu kadar duyguyu sığdırabilme başarısına sahip. Doğal afetler çok acı, o amansız bekleyişte neler geçiyor akıllardan, öykünüzün adı gibi kim bilir…

Kaleminize, yüreğinize sağlık.

Acısız günler dilerim,
Sena

1 Beğeni

Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Umarım tümümüz için acısız günler olur.

1 Beğeni

Selam @nkurucu

Dördüncü cümlede “Brace for impact” oldum. O yüzden sonunda hayatta kalabildim. Ellerinize sağlık. Çok gerçek, samimi ve acı bir öyküyle duygulara dokunmuşsunuz.

Görüşmek dileğiyle…

Merhabalar.
Beğenmenize sevindim. Diğer öykülerde görüşmek üzere.

1 Beğeni

Merhaba @nkurucu

Kısa ama etkileyici bir öyküydü. Babanın çaresizliğinin hissi bana geçti; kızının acı çekişinin de.

Öykünün atmosferini seçerken, enkazın altında kalma riskini de almışsınız. Yazarlar ilginç yerlerde dolanır.

Kaleminize sağlık.
Yeni öykülerde görüşmek dileğiyle.
Sevgiler…

1 Beğeni

Gerçekten yazarken çok yerde nefessiz kaldım. Normal şartlarda kulaklık - lotr müzikleri eşliğinde yazıya odaklanırken bu hikaye o kadar hızlı aktı ki inanamadım. Ama dediğim gibi bu hikaye fazla hissettirdi bana yazarken. Teşekkürler güzel yorumunuz için.

1 Beğeni

Anlatmak istediğiniz her şeyi hakkıyla sırtlanmış metin. Alt metindeki hisleri, duyguları tamamıyla örtmüş, hiçbir yer açıkta kalmamış. O nedenle olabildiğine sıcak.

Teşekkürlerimle.

1 Beğeni

Teşekkür ederim okuyup yorumladığınız için. İyi bayramlar.

Merhaba Nuri Bey,

Öykünüz gerçekten çok dramatikti. Fazlasıyla üzdü beni. Kızın öleceğini diyaloglardan haliyle anlamıştım fakat böyle bir son beklemiyordum doğrusu. Realist açıdan yaklaşmanız güzel olmuş bu duruma.

Sadece deprem ile ilgili en azından birkaç cümle daha görmek isterdim. Pat diye bilgi verilip, bitirilmiş gibi hissettiriyor. Bunun dışında bir eksik göremedim ben. Bu da tamamen benim açımdan bir eksi, belki de siz doğrusunu yapmışsınızdır.

Kaleminize sağlık.

1 Beğeni

Yorumunuz için teşekkür ederim. Sizi rahatsız ediyorsa eksiktir. O konuda her zaman okuyucu haklıdır. :slight_smile:
İleride önerilerinize dikkat edeceğim.

1 Beğeni

Merhabalar @nkurucu;

Öncelikle kaleminize sağlık. Bu kadar az kelimeyle bu kadar fazla duyguyu aktarabilmeyi başarmışsınız. Öyküyü her anlamda çok sevdim ancak favori parçam karakterin masalların içindeki kalıpları değiştirerek çocuğuna aktardığı kısımdı. Genel anlamda pozitif görünen şeylerin, duruma göre negatif etki de edebildiğini görmüş olduk. :slightly_smiling_face:

Oldukça kararında bir öyküydü bana göre. Bu nedenle eleştirebileceğim pek bir yer olduğunu söyleyemem.

Görüşmek üzere :slight_smile::pray:t2:

1 Beğeni