Kısa Ama Etkisi Büyük Kitaplar

Cevap veriyorum Cinderella :rofl:

Buralar hep dutluk olmuş. Halbuki ne güzel konuydu :hanci:

Alışveriş listem sanki patlayacak boyutta değilmişçesine yenilerini eklemek için gelmiştim, ama koca bir ıssızlık buldum. İlk taşı en kapitalist olanımız atsın o zaman :slight_smile:

Uzaktan Kumandalı Kız

Yazarın Patrick Süskind’in Koku’da yaptığı gibi ana karakteri alaya alan, ondan tiksinen anlatımı kadar bugünkü sosyal medya fenomenlerinin etkisini ta o zamandan anlatması… Harikaydı.

Konudan çok anlatım benim için etkisi büyük olan etmendi.

Antikacı

Bazı sahneleri hala tüm rahatsız ediciliğiyle aklımda.

3 Beğeni

Knulp - Hermann Hesse
Kör Baykuş - Sadık Hidayet

Ve 8 hikayenin hepsi olmasa da Oğuz Atay’ın kitaba adını veren hikayesi Korkuyu Beklerken bu sene içerisinde okuduğum kısa ama etkili eserlerdi.

1 Beğeni

Franz kafka ceza sömürgesi - etkisi çok büyük, okudugum gün rüyama girmişti. Birebir herşeyi hissettiriyor😖

1 Beğeni

Tiranlık Üzerine: Yirminci Yüzyıldan Yirmi Ders - Timothy Snyder
Baskıya, tiranlığa, faşizme karşı çok kuvvetli bir rehber. (110 sayfa)

Kör Baykuş - Sadık Hidayet
Tam bir girdap, müthiş bir deneyim. (95 sayfa)

Sinema Kitabı (Alternatif Üniversite, #2) - Nezih Erdoğan
Sinemanın tarihini, tekniğini ve felsefesini sadece 94 sayfada anlatan muazzam bir kitap.

Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı - George Saunders
Hiç insandan bahsetmeden insanlığın temel sıkıntılarını konu edinen harika bir kurgu. (80 sayfa)

…Ve Sonra Hiç Kalmadı - Eric Frank Russell
Pasif direnişin kılavuzu bilim kurgu romanı, hem de çok komik. (100 sayfa)

Kırmızı Pazartesi - Gabriel García Márquez
Hakikaten nefes nefese okudum. (112 sayfa)

4 Beğeni

Tembellik Hakkı – 96 sayfa – Paul Lafargue
Evet, adı üzerinde. Tembellik yapmak için dışarıya çıkalım, ya da öylece evde kendimizi yatağa bırakalım. Elimize Tembellik Hakkı’nı alalım ve buna neden gerçekten hakkımız olduğunu en ince ayrıntısına kadar kavrayalım. Okuyup bitirdikten sonra, elinizden alınan her dakikanın değerini daha çok bileceksiniz.

4 Beğeni

Hermes Trismegistus - Corpus Hermeticum

1 Beğeni

Gogol - Palto :krs:

Akakiy Akakiyeviç’in paltosuna olanları ve sonrasındaki acizliğini hiç unutamıyorum. Tüm dünyada gerçekleşebilen bir olayı anlatıyor. Okurken “Bir insan bile yardım etmez mi bu adama?” diye düşünmüştüm. Çok etkiledi beni.

3 Beğeni

Uyuyan Adam - Georges Perec
Kitapların altını çizmekten kaçınırdım hep. Bu kitapta inatla çizdim hem de kırmızı kalemle.

Keşke insan türüne ait olmak, o dayanılmaz ve sağır edici gürültüyü de beraberinde getirmeseydi; keşke hayvanlar aleminden çıkıp aşılan o bir kaç gülünç adımın bedeli, sözcüklerin, büyük tasarıların, büyük atılımların o dinmek bilmeyen hazımsızlığı olmasaydı.

Bu kitabın ismini kullanıcı adı olarak kullanan bir okuyucuyu da keşfetmeme sebep oldu Goodreads’te. Okur olarak tercihlerini ilgiyle takip ettiğim bir kullanıcı hatta yazarı da (Engin Türkgeldi) tanıdım sayesinde.

Ego - Ayn Rand
Kitap Becilliğin Erdemi veya Ben isimleriyle de basılmış, Anthem’i farklı şekilde çevirmişler. Birden fazla kez okudum. Muhtemelen hayatımın geri kalanında da ara ara okuyacağım bir kitap. Kitapta kendime hatırlatmam gereken şeyler var.

İntihar - Edouard Leve
Tanıtım yazısından etkilenip okumuştum:

Édouard Levé, yirmi yıl önce intihar etmiş, belki hayali belki de gerçek çocukluk arkadaşına uzun bir mektup niteliğindeki Intihar’da, yaşamayı reddeden kahramanının gerçekçi bir portresini sunuyor. Yetenekleri, arzuları ve duyarlılıklarıyla yazıya taşıdığı arkadaşının intiharını tüm aşamaları ve en ince ayrıntılarıyla anlatıyor.
Kitabı tamamlayıp yayıncısına teslim ettikten sadece on gün sonra ise kendi hayatına tıpkı arkadaşı gibi son veren Levé, İntihar’dan sonra dünya edebiyatının sonsuza dek genç kalacak, kült yazarlarından biri olmuştur.

Kambur - Şule Gürbüz
Yazarla tanışmam bu kitabıyla oldu. Hayatını da röportajlardan okuyup bir zamanlar saat tamircisi olmayı da düşünmüştüm sayesinde. Kedisi İnce hanımın kayboluşuna da çok üzülmüştüm.

Kağıt Ev - Carlos Maria Dominguez
Bu kitabı da aslında yine kısa ve etkisi büyük bir kitap olan Enis Batur - Kitap Evi’ni okuduktan sonra okudum. İkisi de okunmaya, o ruh hallerine tanık olmaya değerdi.

3 Beğeni

Amin maalouf - Ölümcül Kimlikler

G.G.Marquez - Kırmızı Pazartesi

Boris Vian - Mezarlarınıza Tüküreceğim
Albert Camus - Yabancı

3 Beğeni

John Steinbeck - İnci

1 Beğeni

Wolfgang Borchert - Kapıların Dışında

Uçan Sınıf / Erich Kästner
Çocukken okuduğum bir çocuk kitabı. Ama bana dostluğun, güvenin, paylaşmanın en güzel halini gösterdi.

1 Beğeni

Knut Hamsun/Açlık
John Steinbeck/Fareler ve insanlar

2 Beğeni

Kybalion sanırım benim için.

Timothy Snyder - Tiranlık Üzerine

1 Beğeni