Kitap Al(a)mıyorum Eksikliğini Hissediyorum!

Bence mantıklı bir sav ancak -her ne kadar sektöre yabancı olsam da- bir şekilde sırf kağıt üretimi için özel bölgeler ayrılıp betonlardan orman yapmak yerine ağaçlandırma artırılabilir. Bu benim hemen şimdi aklıma gelen bir seçenek eminim bu işin başındakiler de düşünmüştür ancak kağıt üretmeyip bunu dışarıdan temin etmek yerine daha fazla çaba sarf ederek, insanlar geri dönüşüme teşvik edilerek kağıt üretimini yapabiliriz sanki.

2 Beğeni

İşler iyice hayati bi noktaya vardığı için resimlerde kitap kıyaslamayalım da anamıza babamıza sövmesinler demişler galiba. Bizdeki yönetilişle işler nereye varır artık bilemiyorum.

4 Beğeni

Mesele bu değil. Dünyada kâğıt kullanan tek devlet biz değiliz. Dünyada hiç kitap kâğıdı fabrikası olmayan tek devlet de biz değiliz (bizim hâlâ kâğıt fabrikalarımız var ama kitap kâğıdı üretmiyoruz). 20. yüzyılın başında yaşamadığımız için tamamen kendi kendimize yetmek zorunda da değiliz. Bazı şeyleri ithal ederiz, bazı şeyleri de ihraç ederiz. Tüm diğer ülkeler gibi.

Bizim sıkıntımız şu: İthal ettiğimiz şeyler çok para tutuyor, değerli. İhraç ettiğimiz şeyler ise ucuz, değersiz. Bu yüzden çok büyük bir bütçe açığımız var daima. Bu yüzden dövize bağımlıyız. Bu bütçe açığını kapatmak için para basıyoruz ve bastığımız para da enflasyona sebep oluyor.

11 Beğeni

Bunun için nasıl ve ne büyüklükte bir alana ihtiyaç var peki? Kâğıt üretimi yapan diğer devletlerle rekabet etmemiz için kilometrelerce dümdüz alana ihtiyacımız var. Bu dümdüz alanda tarım yerine ormanlaştırma yapmamız gerekiyor. Rekabet ettiğimiz devletler ise (mesela, Kanada, İsveç, vs.) tarım alanı olmayan, düz, yokuşu zartı zurtu olmayan ve tarıma elverişli olmayan topraklarda ağaçlandırma ve kâğıt hammaddesi üretimi yapıyor. Konya ovası kadar bölgede tarım yapmıyor, ağaçlandırma yapıyor. Bunu yapma imkânımız var mı? Yaparsak tarım ürünlerinin fiyatı ne olur?

2 Beğeni

Kadıköyde bir hamburger olmuş 200tl-450tl(içeriğe göre fiyat oynuyor) benzer oranda kitaplarda tabi ki arttı. Spesifik olarak sadece kitapların zamlanmasının göze batması bence fiyatları aktif olarak takip etmeye bağlı

2 Beğeni

Dediğim gibi söylediğimin düşünüldüğünü tahmin ediyordum yalnızca neden yapılamayacağını bilmiyordum. Zeminin bu denli elverişsiz olduğu ve tarım kısmını bilmemek benim hatam :sweat_smile:

2 Beğeni

O zaman tarıma ve sanayiye önem vermek lazım ama maalesef tarımda da dışa bağımlılığa doğru gidiyoruz. Üretimden çok tüketim toplumuna dönüştük.

Katma değerli ürünler üretmeye önem vermek lazım. Tarıma önem vermenin bile bir manası kalmadı çünkü. Kayısı, domates, yumurta satıp iPhone almaya uğraşıyoruz. Sonuç ortada.

2 Beğeni

Bu arada seni yakalamışken bir soru sorayım. Yayınevleri fiyat konusunda okurların ekonomik yönünü düşünüyor mu, yoksa bizim zaten şu kadar kitlemiz var. Bu kitlenin şu kadarı yeter deyip fiyatı ona göre mi belirliyor?

Kesinlikle düşünüyor. Çünkü yayınevleri daima sürümden kazanır. Kitap satmazsa külliyen zarar yazar. Zarar etmeden satabileceği minimum veya bir tık üstü ücreti hesaplayıp ona göre ücretlendirmek zorunda. “Kitlemin şu kadarı yeter” deyip fiyat belirlerse ve kitap satmazsa çok büyük zarar yazacağı için öyle diyemez.

3 Beğeni

Bunu merak etmiştim, çok teşekkür ederim :blush:

1 Beğeni

Market, ısınma, kira işine girersek çıkamayız :sweat_smile: Ama burası kitap ağırlıklı bir forum olduğu için daha çok bu konunun üstünden ilerliyoruz. Yoksa hayat çok pahalılaştı maalesef. Bugün ayıptır söylemesi probis aldım bisküvi 8 adet mi ne çıkıyor içinden. 37 lira verdim. İçim cız etti :sweat_smile: Ulaşım desen; dolmuşa binip Kızılay’a inmek 17 gidiş, 17 dönüş 34 lira. Ne yaptın? Sadece gidip gelme parası bu tutuyor. Paranın değeri kalmadı hiç.

Benim şahsi fikrim amaç okumak olduğu için çizgiroman ve mangaların basılı hallerini almak gibi bir çabaya girmeyin. Çizgiromanlar çok rahat dijital olarak bulunuyor ve ingilizceleri çok abartı değil. Mangaların çevirilerini yapan Türk siteler var ama onlarında dijital ve ingilizce versiyonları oluyor. Okumak istiyorsanız bence bu yollardan okuyun.

Kitaplar konusunda eğer hepsine yetişemiyorsanız kütüphaneler bence bulunmaz nimet. Evet bazı kütüphaneler düzgün içeriği olmayabiliyor. Fakat ben hem lisans hem de yüksek lisans yaparken üniversite kütüphanesinden çok faydalandım. Aklınıza gelmeyecek kitapları, piyasada nadir olan kitapları zamanında alıp koymuşlar. Hem de yıllık kitap istek formu var. Kütüphane bünyesine katmasını istediğiniz kitabı ekletebiliyorsunuz. Şehir kütüphanelerinden de eminim yararlanılabilir.

Üniversite zamanında yaptığım bir uygulama vardı. Şimdi işten vaktim olmadığı için yapmıyorum. Ama takas işi gerçekten güzel bir yöntem. Okuduğum romanların kütüphanende sadece tozlanmak ve seni tatmin etmesi dışında bir işe yaramadığı için. Takas ederek istediğin bir kitabı okuma imkanı sana açıyor. Bugünlerde kargo fiyatları fazla arttı buda bir sorun bu uygulamanın önünde

E-kitap tanıştığımdan bu yana savunduğum bir mesele. Türkiye de yayıncıların buna neden sıcak bakmadığını anlam veremiyorum. Belki nüfusa oranla zaten kitap okuyan az, e-reader sahibi daha da az diye mi bilmiyorum. Ama bir yerde bu sisteme geçilmesi lazım. Ben zaman çarkını ekitap ile okudum. Rahat okudum ve ona ayıracağım bütçeyi başka kitaplar almak için harcadım.

3 Beğeni

Daha neler alamayacaksın dur sen :smiley:

1 Beğeni

10 gündür Hırvatistan ve İtalyayi geziyorum. Buradaki kitap fiyatlarıda astronomik durumda. 100 sayfa sert kapak hirvatca bir kitap 100 euro etiketi ile satılıyor. Bıçağın kendisi İngilizce versiyonu 70 euro. Hatıra olsun diye kitap alacaktım vazgeçtim o parayla 2 akşam yemek yedim. :sweat_smile:

7 Beğeni

Kargocularla konuştuğumda kitap kargolarında kayda değer bir eksilme yok abi diyorlar. Alan yine alıyor yani.

Ama etrafımdakilerden gözlemlediğim kadarıyla herkes daha dikkatli alıyor. İndirimdeki tüm kitapları alayım yığayım eve ya da bana hitap etmese bile bu kitap popüler alayım kitaplığın kenarında dursun bir ara okurum düşüncesi bitmiş durumda. Yayınevi fanları azalarak bitti zaten. Eskiden alışveriş yaparken at sepete gitsin, bir şey olmaz döneminden yine eskisi gibi kitapçıdan ya da sanaldan birkaç sayfa okuyup yorumlara bakıp öyle alma dönemi geri geldi.

4 Beğeni

Ben yaklaşık 2 yıldır çok az kitap alıyorum. 2 yıl öncesine kadar yoğun alım yapıp kitaplık oluşturduğum için artık çok ihtiyacım olmuyor. İlgimi çeken yeni kitapları alıyorum nadir olarak.

En azından sabit bir geliri olanlara bunu tavsiye ederim, bir süre dişinizi sıkıp kesin okurum dediğiniz kitapları alın bir kitaplık oluşturun. Kredi kartına taksit veya seçim zamanı düşük faizli ihtiyaç kredisi çıkarırlarsa değerlendirilebilir. Sürekli fiyatları takip edip stres olmak yerine alacağınızı alıp çekilin :slight_smile:

6 Beğeni

İş oralara gelirse @magicalbronze burayı okey, pişti oynanan kahvehaneye çevirsin. Pişti oynarken kitaplar hakkında uzaktan yorum yaparız :grin:

Şaka bir yana rıhtımda en aktif olması gereken konular artık daha az aktif kullanılıyor. Bir de dikkatimi çekilişler çekti. Rıhtım artık pek çekiliş yapmıyor eskisi gibi. Bunlar hep ekonomik etkenlerden dolayı işte :melting_face:

1 Beğeni

Dök içini rahatla bölümünde yazmıştım aynı şeyi 4 gün önce…

2 Beğeni

Bende saldım biraz, artık pek almıyorum ama eksikliğini de hissetmiyorum açıkçası :smiley:

Bunun birinci nedeni pek okuyacak vakit bulamamak, diğer ana nedeni de evde zaten yüzlerce okunmamış kitap olması :sweat_smile: Vakit olsa, bu evdekiler erimiş olsa ve hala okumak isteyeceğim seviye ve güzellikte bol bol yeni kitap çıkıyor olsa ( zevkime göre kaliteli kitap arzı da düştü artık :smiley: ) belki sıkıntı yaratırdı durum. Ama bu kadar boş olsam ve kitap alamayacak durumda olsam en kötü açar sevdiğim serileri baştan okurdum muhtemelen :smile: .

Bir ara çok ilgimi çekmese bile baskısı güzel falan diyip aldığım kitaplar bile oluyordu, artık iyice eleyerek satın alıyorum kitapları. Bu saatten sonra da devam ettiğim serilerin ya da yazarların kitaplarını, çook çok ilgimi çekerse yeni bir yazarın kitabını alırım gibi.

4 Beğeni