Kitap Fırsat/Kampanya Alanı

Evet 7 tl civarı çıktı ama genel anlamda baya ucuza geldiği için çokta etkisi olmadı.

Valla risk aldım bir kaç kişiye sıkıntısız geldiyse bana neden gelmesin dedim :slight_smile:

Eksik gelirse zaten ödemeyi yapmam.

Bu arada sanırım 00.00 itibariyle 3 al 2 öde kampanyası bitmiş olması lazım. Canlı yardım biticek demişti.

3 Beğeni

Eee ne güzel işte. Metis’i başka çapsız yayınevleri ile karıştırmayın.

2 Beğeni

Merak ettim acaba dünyanın başka yerlerinde özel baskılar, eklemeler yapan yayınevleri de mi çapsız oluyor? Yoksa bu dedikleriniz Türkiye için mi geçerli? Eğer sadece Türkiye içinse bu çifte standart değil midir? Sonuçta başka ülkelerde de güzel baskılar insanlara sunuluyor. Günümüzde yapılan birçok baskı da zaten yurtdışında yapılan özel çalışmalar. Yani hiçbir yayınevi dur şu kitabın bilmemnesini de basalım demiyor. Zaten yurtdışında çıkan bu farklı versiyonları bizim ülkemize de getiriyorlar ve bizleri bu özel baskılardan mahrum bırakmıyor. Bu mu çapsızlık? :thinking:

Benim sahsi fikrim bu bir prestijdir. Dünyayı yakalamaktır. Tabii sizin görüşünüze de saygı duyarım. Eğer siz böyle görüyorsanız sizin için öyledir.

2 Beğeni

Yüzüklerin efendisi gibi kült bir serinin cicili bicili kapaklara veya edisyonlara ne kadar ihtiyacı olduğu ayrı bir tartışma konusu ama şu prestij mevzusuna hiç katılmıyorum. Metis yıllardan beri o seriyi muhteşem bir çeviri ve yüksek kaliteyle satıyor. Özel basım isteyenler için de tek cilt versiyonunu çıkarmış. Sürekli kapak değiştirerek okuyucusunu kandırmıyor. Her kitapta aynı kaliteyi vaadediyor. Bence prestij budur. Yoksa iş farklı edisyon basmak olsa 134 tane Hobbit basan (ki hala redaksiyon sıkıntısı var) İthaki Türkiye’nin en prestijli yayınevi olurdu. Ya da başka örnek vereyim Rüzgarın Adı’nı çevirirken Rothfuss’un yaptığı -kelime, harf vs.- oyunlarının kaybolmasına sebep olan kurum onuncu yıl özel edisyon basınca Yüzüklerin Efendisi’nden daha prestijli bir iş mi yapmış oluyor? Son olarak keşke çeşitli edisyonları yapmak dünyayı yakalamak olsaydı ama ülkemizde yayınevlerinin “Modern” adı altında yaptığı seriler 80’ler, 90’lardan kitap basarken, her yıl sadece ödül alan veya ‘bestseller’ kitaplar Türkçe’ye çeviriliyorken edisyon çıkarmayı dünyayı yakalamak olarak görmek trajikomik geliyor bana.

2 Beğeni

Burada mesele özel baskılar, eklemeler değil ki yıllardan beri gelen kapakların müşteriyi çekmek amacıyla değiştirilmesi mevzusu. Bunu başka çapsız yayınevleri yapıyor diyorum. Beyaz bastık siyah yapalım, siyah bastık beyaz yapalım. Millette eksik olmasın diye elinde olan kitabın aynısı tekrar alıyor. Ayrıca Tolkien böyle pazarlanamaz. Metis’i o yüzden başkalarıyla karıştırmayın dedim.

2 Beğeni

Mutlaka bu baskılarda sorunlar vardır. Buna katılıyorum ama hâlâ sizinle aynı fikirde değilim. Ben de mükemmel kusursuz olmalarını tercih ederim o başka bir mevzu. Bu yayınevlerinin basarısızlığıdır benim gözümde. Yine de Metis’in yaptığı bu ciltli baskı yerine aşağıdaki gibi bir baskı olmasını tercih ederdim. Almak isteyen de ona göre tercihini yapardı. Ciltli isteyenler düşünüldüyse eğer en güzeli olsun isterdim. Tolkien gibi bir yazarın -kâr amacı gütmek bir kenara koyulursa- daha özenli baskıları hak ettiğini düşünenlerdenim. Mantık almayacak yazarların süslü baskıları yapılarak popülerleştirileceği yerde Tolkien gibi yazarların göz önünde olmasını tercih ederim.

@Fingolfin Benim bahsettiğim bu siyah veya beyaz baskıların yurt dışında da olması. Bunlar sadece bahsedilen yayınevinin kafasına göre çıkarttığı baskılar değil. Yurtdışında baskı yenilendikçe yeni tasarım ve kapaklar yapılıyor. Bu yayınevi de bunları alıp basıyor baskı yeniledikçe. Belki de yurtdışındaki ilgili kurum bunu şart koşuyordur.

images%20(3)

3 Beğeni

Ben yıllardır aynı kapak niye alalım ya kafasını normal bulmuyorum. Tolkien’i okuyan okur zaten öyle çekici kapak numaralarına gerek yok diyorum. He metis yine özel baskı yapıyorsa yapsın. Kimse niye yaptın demez. Durduk yere metis savundurttunuz bana ya.

2 Beğeni

İyi de zaten almış. :joy: Elinde var zaten, aynı kitabı bir daha neden alsın? Yenisi çıksa belki eskisini değistirebilirdi. Hangisi hoşuna giderse onu yapardı. Bence orada Faust’un demek istediği buydu. Kimseyi savunmaya gerek yok canım. Fikir alışverişi yapıyoruz burada. Burada bence eleştirilen biraz üstü kapalı olsa da Metis’in bu konuda bir adım atmaması olduğunu düşünüyorum. Neyse, sanırım herkes kendisini açıkça ifade etti.:blush:

2 Beğeni

Elimde iki set var. Kapak değişse bi daha alırım diyor. Sence bu normal bi durum mu?

1 Beğeni

Bu bir tercih meselesidir. Benim de aynı renk, aynı model, aynı marka olan üç tişörtüm var. Seviyorum, kullanıyorum, alıyorum. Bunu normal bulabiliriz veya bulamayız ama belki de bir o baskıdan bir de öbür baskıdan okumayı seviyorsa ve maddi olarak da bir sorun yaşamıyorsa bize laf söylemek düşmez. Diğer yandan belki üç-dört çocuğu vardır ve hepsine bir baskı bırakmak istiyordur, alır. Ya da belki de sadece koleksiyonerdir. Bence bu şahsi bir tercih ve bizlerin yorumuna kapalı. :slight_smile:

2 Beğeni

Daha demin elinde varsa niye bi tane daha alsın diyen sendin. Mesele kaç tane alacağı değil. Yok bu sağlıklı bi konuşma olmuyor. Neyse iyi geceler.

2 Beğeni

@Fingolfin @Agape ezan okundu hadi yatın artık. İyi geceler. :grin::grin:

2 Beğeni

Bkm’nin sepette 1-2-4 liralık kitap kampanyası paylaşıldı mı? Neyse yine de paylaşayım. Zaten uygun kitaplar ama alışveriş yaparken atlamamak lazım aktifleştirmeyi.

Özet

3 Beğeni

Az sayıda alacaksan problem yok. Direk pakete koydukları için kapıda ödeme seçeneği ile geldiği zaman poşeti elleyince tam olup olmadığı anlaşılıyor.
Yalnız nasıl bir güvensizlik oluşmuşsa bizde de anlattığım yönteme bak :S :smiley:

3 Beğeni

İdefix’te şöyle bi kampanya var:

IMG_20190513_093422_026

2 Beğeni

Murakami güzelmiş ama nerdeee almadığım 3 Murakami… Keşke olsa😀

1 Beğeni

50dk geçerliliği var. Idefix 70/10 indirim kodu 52262638

1 Beğeni

Gayet normal bir durum. Para benim, keyif benim… Kime ne…?

2 Beğeni

Eskiden cipslerde bedava var mı? diye bakardık aklıma o geldi :joy:

Alper kargocuya hepsini tam getirdiğine dair yemin ettir. Paketleride kitapların ağırlıklarını hesap ederek tartıp da alabilirsin :joy::joy:

6 Beğeni

Şikayetvarda çok şikayet gördüm. İsim değiştirmişler kamp paraları, kitaplar vb dünya şikayet var haklarında.
4 kitap al 3 bedava deseler yine almam bunlardan, çok sayıda insana kötülük yapmışlar. O kitapların temin sürelerinin uzaması da aklıma farklı şeyler getiriyor.

6 Beğeni